„Negalime garantuotai patvirtinti, kad tai tikri ketinimai, bet jei taip, be abejo, tai palies Lietuvos įmones,veikiančias šioje srityje (...). Matysime atėjus tai datai, kiek tie ketinimai yra tikri, kiek gali būti, kad tai yra savotiška galbūt grasinimo ar spaudimo priemonė“, – LRT radijui ketvirtadienį sakė D. Kuliešius.

Anot D. Kuliešiaus, Minsko režimas veikia „su kenkėjišku tikslu“, todėl šiuos pareiškimus, grasinimus ir galimus veiksmus“ reikia vertinti, taip pat būtina jiems pasiruošti, ginti Lietuvos ir jos verslininkų interesus politinėmis, teisinėmis priemonėmis, taip pat turėti parengtas alternatyvas ribojančioms priemonėms.

„Suprantame, kad kaimyninėje valstybėje valdantysis režimas sprendimus priima nesivadovaudamas visuotinai pripažinta teise, todėl turime būti pasiruošę įvairiems – tiek simetriniams, tiek asimetriniams veiksmams. Vakar Vyriausybė pranešė, kad vertina galimus Baltarusijos veiksmus, jų poveikį, ir tikiuosi, kad greitu laiku apie tai informuos daugiau“, – kalbėjo prezidento patarėjas.

„Lietuvos geležinkeliai“ (LTG) trečiadienį patvirtino gavę NVS šalių, Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Bulgarijos geležinkelių transporto tarybos (GTT) pranešimą apie Baltarusijos geležinkelių įvedamą draudimą tranzitu iš Lietuvos per Baltarusiją vežti naftos produktus ir trąšas. Draudimas turėtų įsigalioti nuo pirmadienio, vasario 7 dienos.

Apie šiuos ribojimus Minskas pranešė po to, kai įgyvendindama gruodžio pradžioje įsigaliojusias JAV sankcijas „Belaruskalij“, Lietuvos Vyriausybė nusprendė nuo vasario nutraukti sutartį tarp „Lietuvos geležinkelių“ (LTG) ir Baltarusijos bendrovės, nes ji neatitinka nacionalinio saugumo interesų.

D. Kuliešius sako, kad šiuo metu yra pateikti šeši nauji prašymai vežti baltarusiškas trąšas.

„Šiuo metu žinome, kad Vyriausybės komisija, kuri vertina sandorių atitiktį nacionalinio saugumo interesams, iš „Lietuvos geležinkelių“ yra gavusi šešis naujus subjektų ketinimus gabenti trąšas (...). Bet „Lietuvos geležinkeliai“ ir Vyriausybė yra susitelkę į priimtų sprendimų įgyvendinimą“, – tikino prezidento patarėjas.

„Belaruskalij“ Vilniaus apygardos teismui apskundė minėtą Vyriausybės sprendimą dėl nurodymo nutraukti sutartį, D. Kuliešius sako, kad tai yra demokratinė šios įmonės teisė.