„Praeitais metais iškilmingai pažymėjome didvyriškų ir tragiškų įvykių trisdešimtmetį. Pažymėjome gal ne taip, kaip norėjome, nes šalį kaustė pandemija ir su ja susiję apribojimai. Deja, pandemija nepasitraukė iki šiolei. Prie koronaviruso iššūkių prisidėjo naujų grėsmių ir pavojų, taip pat ir globalių. Per pastaruosius metus situacija pasaulyje netapo stabilesnė, labiau prognozuojama, mažiau rizikinga. Tai suprasdami privalome išlikti budrūs ir tęsdami valstybingumo darbą neprarasti esminių orientyrų“, – sakė ji iškilmingame minėjime.

Kreipdamasi į Lietuvos laisvės gynėjus, Lietuvos žmones, parlamento vadovė sakė, kad Sausio 13-oji, Laisvės gynėjų diena, yra tarp reikšmingiausių Lietuvos datų, kalbančių apie valstybės, mūsų valstybingumo gynybą.

„Ją minėdami prisimename 1991-uosius, kai Lietuvos žmonės, patyrę brutalią agresiją ir pasijutę piliečiais, tikrąja to žodžio prasme savimi saugojo tuomet dar trapią valstybę. Tai, ką dabar turime, yra tik dėl anų dienų ryžto, drąsos ir pasiaukojimo. (....) Tuomet, Sausio 13-ąją, galėjo atrodyti, kad veikimas ribojasi aikšte, gatve ar pastatu, tačiau kiekvienas veiksmas turėjo ir platesnį kontekstą, tarptautinį atgarsį. Mus matė ne vien kaip besipriešinančius agresijai konkrečiose vietose, bet ir kaip galimą laisvojo pasaulio dalį. Tą istorinę galimybę sėkmingai išnaudojome“, – sakė V. Čmilytė- Nielsen.

Anot parlamento vadovės, veikdami lokaliai prisidėjome prie globalių permainų.

„Tai reikšminga patirtis, kuri šiandien vėl tampa aktuali. Patirtis, kai drąsus žodis, darnus veiksmas ir tvirtas motyvas gali bendraminčius sutelkti, partnerius – įkvėpti, o nedraugus – sustabdyti. Tačiau tam reikia ne tik aiškių orientyrų, tvirtos pozicijos, bet ir santarvės tarp savų sienų“, – sakė parlamento vadovė.

Jos įsitikinimu, valstybę sukurti gali tik žmonės, pasijutę piliečiais. „Apginti valstybę, paremtą liberalios demokratijos vertybėmis, – tik laisvų piliečių jėgoms. Būti piliečiu reiškia ginti savo valstybę. Būkime! Su Laisvės gynėjų diena!“, – sveikino V. Čmilytė-Nielsen.

Beje, savo kalboje ji pažymėjo, kad kasmet Laisvės gynėjų dienos kontekstas yra vis kitoks, jis suteikia šiai datai skirtingo skambesio. Šį kartą Seimo pirmininkei teko nelengva užduotis – jos kalbą lydėjo nepasitenkinimo valdžia šūksniai, švilpimai.

Laisvės gynėjų dieną, sausio 13-ąją, vidurdienį prie Seimo rūmų, Nepriklausomybės aikštėje, įvyko Laisvės gynėjų dienos minėjimas ir 2021 m. Laisvės premijos įteikimo ceremonija.

Šiemet pagrindinį Laisvės gynėjų dienos minėjimo renginį dėl COVID-19 pandemijos nutarta surengti atviroje erdvėje, laikantis visų saugumo priemonių. Tradiciškai toks minėjimas vykdavo Seimo istorinėje Kovo 11-osios salėje.

Minėjime, kuris prasidėjo Valstybės vėliavos pakėlimo ceremonija, žodį tarė prezidentas Gitanas Nausėda, Seimo pirmininkė V. Čmilytėm-Nielsen ir ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.