Norėjo patekti į Vilniaus miesto tarybą

Tiesa, ši advokatų kontora pirkimus laimi ne tik konservatorių partijos deleguoto vicemero V. Benkunsko kuruojamose srityje savivaldybėje, bet ir jai pavaldžiose įstaigose. Šios įstaigos taip pat patenka į V. Benkunsko kuruojamas sferas.

Delfi neturi duomenų, kad advokatų profesinė bendrija „Wint law firm“ laimėtų savivaldybės ir jai pavaldžių įstaigų pirkimus tose srityse, kurių nekuruoja vicemeras V. Benkunskas.

Vilniuje veikiančioje advokatų kontoroje „Wint law firm“ dirba V. Benkunsko sūnėnas M. Benkunskas. Jis su Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų sąrašu 2019 m. dalyvavo rinkimuose į Vilniaus miesto savivaldybės tarybą. Tačiau nesėkmingai. Kandidatų sąraše M. Benkunskas buvo 9 vietoje, tačiau po reitingavimo nukrito į 15 vietą.

Vyriausiosios rinkimų komisijos puslapyje apie kandidatą nurodyta, kad jis yra konservatorių partijos narys, Jaunųjų konservatorių lygos pirmininkas, Vilniaus universitete įgijo teisininko išsilavinimą.

Vis dėlto V. Benkunskui per rinkimus pasisekė labiau. Jis buvo išrinktas į Vilniaus miesto tarybą ir tapo Vilniaus vicemeru.

Pirkimai kuruojamose srityse

Į Delfi redakciją kreipėsi vienas Vilniaus miesto savivaldybės darbuotojas, prašęs neatskleisti jo tapatybės, ir pranešė apie pirkimus, kuriuos laimi vicemero sūnėno darbovietė.

Anot darbuotojo, savivaldybės Sporto ir sveikatingumo skyrius pastaraisiais metais daug dėmesio skiria savivaldybei pavaldžių įstaigų priežiūrai ir auditui. Ir čia, kaip pastebi šaltinis, nemažai konkursų savivaldybės pavaldžių įstaigų auditui atlikti laimi advokatų profesinė bendrija „Wint law firm“.

Šaltinio teigimu, tiek vicemeras, tiek jo bendrapartietis, savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Adomas Bužinskas, kuris taip pat kuruoja šią sritį, esą užsimindavo, kad minėta advokatų kontora yra labai gera, profesionaliai atlieka savo darbą ir galbūt ji galėtų laimėti mažos vertės pirkimus.

„Pačiam asmeniškai netenka dalyvauti rengiant pirkimo dokumentus apklausoms, bet įstaigose dažna praktika, kad jeigu turi patinkantį tiekėją, tai toks tiekėjas ir laimės mažos vertės pirkimą, nes apklausą ir sąlygas galima pritaikyti“, - nurodė šaltinis.

Mantas Benkunskas
Foto: Asmeninio albumo nuotr.


Jis teigė, kad netrukus planuojama naujų pirkimų sporto srityje teisinėms paslaugoms pirkti ir savivaldybės darbuotojas nuogąstavo, kad juos vėl gali laimėti ta pati advokatų kontora.

„Įdomu tai, kad pirkimai laimėti ne vien sporto srityje, bet ir atliekų (VASA), bei šilumos (VŠT) sektoriuose. Minėtus sektorius taip pat kuruoja minėtas vicemeras ir administracijos direktorės pavaduotojas. Įdomiausia, kad įrašas apie darbuotoją (M. Benkunską – aut. past.) kontoros puslapyje atsirado prieš kelias savaites. Bet paties Manto Linkedin profilyje nurodoma, kad jis dirba kontoroje nuo 2020 m. rugpjūčio, prieš įvykstant keliems pirkimams iš administracijos pusės. Čia kyla dar daugiau klausimų: kodėl nuo pat pradžių slėpti informaciją apie darbuotoją? Vien toks ryšys ir lengvai laimimi pirkimai kelia nerimą“, - aiškino Delfi šaltinis.

Pirkimų suma - beveik 130 tūkst. eurų

Delfi informaciją patikrino viešųjų pirkimų puslapyje CVPP.lt. Ir peržiūrint ten pateiktą informaciją matyti, kad iš tiesų advokatų profesinė bendrija „Wint law firm“ yra laimėjusi nemažai Vilniaus miesto savivaldybės ir jai pavaldžių įstaigų pirkimų.

Paskutinis pirkimas įvyko 2021 m. spalio 25 d. Savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ iš advokatų profesinės bendrijos „Wint law firm“ įsigijo teisines paslaugas už 2.999,00 Eur.

2021 m. liepos 21 d. Vilniaus miesto savivaldybė iš šios advokatų kontoros už 11.495,00 Eur įsigijo viešosios įstaigos futbolo klubo „Žalgiris“ išorinį teisinį ir veiklos auditą.

Savivaldybė tų pačių metų balandžio 16 d. iš šios įmonės nusipirko biudžetinės įstaigos Vilniaus miesto sporto centro išorinio finansinio veiklos, mokestinio ir turto audito paslaugą. Sutarties vertė – 11.493,79 Eur.

O štai praėjusių metų kovo 19 d. Vilniaus savivaldybė už 11.493,79 Eur įsigijo biudžetinės įstaigos Vilniaus sporto mokyklos „Tauras“ išorinio veiklos ir finansinių ataskaitų auditą. Paslaugos tiekėjas – ta pati advokatų kontora.

Tą pačią dieną savivaldybė su šia įmone pasirašė dar vieną sutartį už 11.469,59 Eur. Ji nusipirko biudžetinės įstaigos Vilniaus moksleivių sveikatos centro išorinį veiklos ir finansinių ataskaitų auditą.

Vasario 26 d. savivaldybė iš advokatų kontoros nusipirko biudžetinės įstaigos Vilniaus miesto sporto centro išorinį teisinį auditą. Tam išleista 11.430,87 Eur.

Vasario 1 d. savivaldybės įmonė „Vilniaus atliekų sistemos administratorius“ už 12.098,79 Eur iš „Wint law firm“ įsigijo teisines paslaugas. Ta pati savivaldybės įmonė 2020 m. gruodžio 22 d. taip pat pirko teisines paslaugas iš šios advokatų kontoros. Tuomet už 3.628,79 Eur.

Savivaldybė 2020 10 21 su advokatų kontora pasirašė dar vieną sutartį už 11.495,00 Eur. Tą kartą buvo nusipirktos biudžetinės įstaigos „Vilniaus krepšinio mokyklos“ išorinis veiklos ir finansinių ataskaitų auditas.

Tą pačią dieną ir už tą pačią sumą savivaldybė pasirašė dar vieną sutartį ir taip nusipirko viešosios įstaigos „Sveikas miestas“ išorinį veiklos ir finansinių ataskaitų auditą.

AB „Vilniaus šilumos tinklai“ 2019 11 20 taip pat iš „Wint law firm“ pirko teisinių konsultacijų paslaugas už 30.248,79 Eur. Kaip nurodyta dokumentuose, sutartis galiojo iki 2020 11 19.

Taigi, sudėjus visus pirkimus susidaro beveik 130 tūkst. eurų.

Nelaiko savęs dažnu savivaldybės konkurso dalyviu

Vis dėlto Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai V. Benkunsko pateiktoje interesų deklaracijoje įrašo apie giminystės ryšį su M. Benkunsku nėra nurodyta.

Su klausimais kreipėmės į M. Benkunską, tačiau jis į klausimus neatsakė. Jo viešai prieinamoje Feisbuko paskyroje buvo nurodyta, kad minėtoje advokatų kontoroje jis dirba nuo 2020 m. rugpjūčio 1 d. Tačiau jam išsiuntus klausimus Feisbuke pateikta informacija buvo susiaurinta. Dabar jau nebėra informacijos, nuo kada M. Benkunskas dirba advokatų kontoroje.

Valdas Benkunskas


Taip pat kreipėmės ir į „Wint law firm“. Atsakydami į Delfi klausimus, jos atstovai nurodė nesantys aktyvūs savivaldybės paskelbtų pirkimų dalyviai: „Nesame labai aktyvus Vilniaus miesto savivaldybės skelbiamų teisinių paslaugų pirkimų dalyvis, todėl manome, kad teiginius „mažai“ ar „nemažai“ galima naudoti tik palyginus su kitų rinkos dalyvių statistika. Tikimės, kad toks palyginimas bus pateiktas tekste.“

Kontoros paklausėme, kada M. Benkunskas pradėjo dirbti advokatų kontoroje. Ir gavome štai tokį atsakymą: „M. Benkunskas 2020 metais „Wint law firm“ atliko praktiką. Su visais praktikantais sudarome darbo sutartis ribotai darbų apimčiai. 2021 metų vasarą jis baigė mokslus ir buvo priimtas į WINT teisininko asistento pareigoms.“

Taip pat teiravomės, ar teisinga šaltinio informacija, kad šioje kontoroje M. Benkunskas dirba ilgiau nei metus, tačiau viešai prieinamame įmonės kontaktų sąraše buvo nurodytas tik prieš kelias savaites? Jei šaltinio informacija teisinga, kodėl taip ilgai jo nebuvo viešame darbuotojų sąraše?

„M. Benkunsko darbo WINT komandoje aplinkybes išdėstėme aukščiau, todėl būtų neteisinga teigti, kad jis ilgiau nei metus buvo visavertis komandos narys. Jo kontaktinė informacija įmonės tinklapyje atsirado tuomet, kai jis buvo priimtas dirbti teisininko asistentu ir buvo atnaujintas tinklapio turinys“, - dėstė įmonės atstovai.

Advokatų kontoros kontaktų sąraše nurodoma, kad M. Benkunskas eina teisininko asistento pareigas. Rašoma, kad 2022 m. jis planuoja įgyti teisės magistro laipsnį Vilniaus universitete.

Štai taip pristatomos jo funkcijos įmonėje: „Esu „Wint Law firm“ verslo ginčų praktikos teisininko asistentas. Talkinu kolegoms rengiant procesinius dokumentus, konsultuoju klientus, atlieku teismų praktikos bei teisinio reguliavimo analizes. Nuolat plečiu savo žinias ir praktinius įgūdžius, dalyvaudamas įvairiose mokymuose ir seminaruose. Stengiuosi įgyti žinių įvairiose srityse. Manau, jog geram teisininkui svarbios ne tik akademinės žinios, bet ir kuo platesnis suvokimas. Džiaugiuosi dirbdamas tokioje atvirai mąstančioje komandoje – „Wint law firm.“

Kaip teigė įmonės atstovai, M. Benkunskas neteikia paslaugų Vilniaus miesto savivaldybei. „M. Benkunskas yra ką tik mokslus baigęs perspektyvus jaunas žmogus, savo karjerą pradedantis nuo pirmojo laiptelio – jis yra teisininko asistentas. Tai reiškia, kad jis padeda WINT teisininkams, tačiau pats kol kas neteikia teisinių paslaugų ir nekuruoja konkrečių teisės sričių. Jis niekada nėra dirbęs su savivaldybės projektais“, - nurodoma įmonės atsakyme.

Jie taip pat kategoriškai neigė, kad įmonė vicemerui per tarpininkus ar tiesiogiai būtų turėjusi kokių nors prašymų: „Niekada jokių prašymų jokiems vicemerams nesame perdavę nei per M. Benkunską, nei jokiu kitu būdu.“

Advokatų kontora teigė iš viso laimėjusi 7 savivaldybės konkursus: „Per WINT veiklos istoriją (3 metus) esame laimėję 7 Vilniaus miesto savivaldybės administracijos teisinių paslaugų pirkimus. Visų pirkimų objektas - savivaldybei pavaldžių įstaigų veiklos patikrinimo paslaugos. Bendra visų realizuotų pirkimų suma sudaro 66.424 EUR, neįskaitant PVM.“

Tačiau Delfi surinko duomenų, kad ši advokatų įmonė yra laimėjusi ne tik savivaldybės pirkimų, bet ir jai pavaldžių įstaigų pirkimų.

Registrų centrui pateiktuose dokumentuose nurodyti šie advokatų profesinės bendrijos „Wint law firm“ nariai: Olga Petroševičienė, Daiva Ušinskaitė-Filonovienė, Pranas Švedas, Andrius Iškauskas, Giedrius Danėlius.

Kaip nurodyta Registrų centro Juridinių asmenų registre, įmonei vadovauja A. Iškauskas.

V. Benkunskas į klausimus neatsakė

Delfi su klausimais taip pat kreipėsi į Vilniaus miesto savivaldybę. Jos paprašėme įvardyti, kokias sritis savivaldybėje kuruoja vicemeras V. Benkunskas. Tačiau savivaldybė į šį klausimą neatsakė, jos atstovas Paulius Vaitekėnas atsiuntė savivaldybės internetinio puslapio nuorodą, vedančią į rubriką „struktūra ir kontaktai“. Jis teigė, kad joje galima rasti savivaldybės vadovų kuruojamas sritis. Vis dėlto prie V. Benkunsko nėra nurodyta, ką konkrečiai jis kuruoja.

Tačiau viešojoje erdvėje skelbta, kad formuojant savivaldybės tarybos valdančiąją daugumą V. Benkunskui buvo patikėta kuruoti energetikos (šilumos, vandens, atliekų tvarkymo ūkis, taip pat daugiabučiai), sporto ir sveikatinimo sritis. Būtent šioje srityje „Wint law firm“ laimi savivaldybės ir jai pavaldžių įstaigų pirkimus.

Vilniaus miesto savivaldybė
Foto: DELFI / Rinatas Chairulinas


Savivaldybės klausėme, ar ši advokatų kontora laimi savivaldybės pirkimus tose srityse, kurių nekuruoja V. Benkunskas. Tačiau į šį klausimą atsakymo negavome.

Taip pat teiravomės, kas dėjo parašus ant pirkimų sutarčių, pasirašytų savivaldybės ir minėtos advokatų kontoros: administracijos direktorė ar kitas savivaldybės tarnautojas? Ar yra sutarčių, kurias būtų pasirašęs V. Benkunsko bendrapartietis A. Bužinskas? Į šį klausimą savivaldybė taip pat nematė reikalo atsakyti.

Be to, klausėme, ar teisinga Delfi gauta šaltinio informacija, kad V. Benkunskas ir A. Bužinskas savivaldybės darbuotojams, kurie priima sprendimus dėl pirkimų, galbūt protegavo advokatų kontorą „Wint Law firm“? Ar jie yra savivaldybės darbuotojams gyrę šią įmonę ir rekomendavę jos paslaugas? Tai buvo dar vienas klausimas, į kurį savivaldybė neatsakė.

Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai pateiktoje V. Benkunsko deklaracijoje neradome įrašo apie jo sūnėno darbovietę ir ryšį su sūnėnu. Tačiau savivaldybės atstovas P. Vaitekėnas teigė, kad vicemeras neturėjo pareigos nurodyti šį ryšį.

„Minimas bendrapavardis yra jo sūnėnas. Pagal galiojančius teisės aktus, informacijos apie tokius ryšius deklaruoti nereikia“, - teigė P. Vaitekėnas.

Ir galiausiai jis suteikė štai tokią informaciją: „Nei vicemeras, nei administracijos direktoriaus pavaduotojas nedalyvauja procedūrose, susijusiose su viešaisiais pirkimais.“

Galiausiai su klausimais kreipėmės į vicemerą V. Benkunską ir į administracijos direktoriaus pavaduotoją A. Bužinską. Jų prašėme atsakyti į klausimus ir patvirtinti arba paneigti šaltinio informaciją, kad galbūt savivaldybės darbuotojams protegavo advokatų kontorą „Wint Law firm“. Tačiau jie į Delfi klausimus neatsakė.

V. Benkunskas ir A. Bužinskas teigė, kad į Delfi klausimus jau atsakė savivaldybės Komunikacijos ir rinkodaros skyrius, o papildomų komentarų nebus.