Pasak ministerijos, iki 2020-ųjų pradžios savanoriškoje veikloje daugiausiai dalyvavo moksleiviai ir studentai, į ją vienaip ar kitaip buvo įsitraukę 15 proc. šalies gyventojų.

Situacija pasikeitė 2020 metų kovą, Lietuvoje paskelbus karantiną – nuo šio laiko, pasak ministerijos, į savanorystę įsitraukė 11 tūkst. žmonių.

Sekmadienį minint Tarptautinę savanorių dieną, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sako norinti padėkoti savanoriams už dialogą tarp skirtingų visuomenės narių – jaunimo, senolių, darbingo amžiaus asmenų, skirtingų kultūrų, religijų, tautybių žmonių.

„Savanorystė skatina mokytis visą gyvenimą, susipažinti su naujomis sritimis, atvira širdimi priimti pokyčius bei ieškoti piliečių bendrumo, o ne pabrėžti tai, kas mus skiria. Savanorystė kaip niekas kitas leidžia garbingo amžiaus žmonėms ne tik dalintis patirtimi su jaunimu, bet suteikia progą ir mokytis iš jų. Juk daugiau duodamas kitiems, daugiau gauni ir pats“, – sako M. Navickienė.

Prieš dešimtmetį priimtas savanoriškos veiklos įstatymas įteisino savanorišką veiklą Lietuvoje bei tapo pagrindu plėtoti nacionalines ir tarptautines savanoriškos veiklos programas.

Pasak ministerijos, savanorių įsitraukimas į viešųjų paslaugų teikimą ligoninėse, poliklinikose, slaugos ar švietimo įstaigose gerina darbuotojų emocinę sveikatą, piliečiams padeda palaikyti socialinius ryšius, skatina empatiją.

Pažymima, kad kai kurios savivaldybės, pavyzdžiui Vilniaus ir Klaipėdos, Tauragės rajono, plėtojo bendradarbiavimą su nevyriausybinėmis organizacijomis dar iki karantino ir pirmosios sulaukė piliečių pagalbos organizuojant veiklas ir efektyviausiai išnaudojo siūlomą pagalbą.

2022-ieji paskelbti Savanorystės metais, tad kitąmet daugiau dėmesio žadama skirti visuomenės įsitraukimui į savanorišką veiklą: planuojama sukurti rekomendacinį savanoriškos veiklos kokybės standartą, organizuoti mokymus savanoriams, investuoti į asmenų, dirbančių tiesiogiai su savanoriais, kvalifikacijos tobulinimą, užtikrinti dalijimąsi patirtimi, gerųjų patirčių sklaidą, didinti savanoriškos veiklos žinomumą.