„Man atrodo, tai yra tokios pat svarbos momentas, kaip mes kalbėjome apie Vaiko teisių apsaugos įstatymą. Einame ta linkme, kad smurtas visose aplinkose, nesvarbu, prieš vaikus, prieš moteris, prieš neįgaliuosius, prieš pagyvenusius asmenis taptų nebetoleruojamas, o smurto aukos būtų geriau apsaugomos“, – antradienį Seime sakė M. Navickienė.

Ministrė pateikė naujos redakcijos Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo projektą. Jame, be kita ko, siūloma įteisinti apsaugos nuo smurto orderį ir užtikrinti efektyvesnę pagalbą aukoms.

Už projektą po pateikimo balsavo 100 parlamentarų, niekas nebuvo prieš, du susilaikė. Toliau jį svarstys Seimo komitetai.

„Statistikos departamento duomenimis, 2020 metais užregistruota 7132 nusikaltimai dėl smurto artimoje aplinkoje ir 29 nužudymai. Matome, kad smurto situacija Lietuvoje dar sudėtinga ir statistika negailestinga. 2020 metais policijoje įregistruoti 58 tūkst. pranešimai dėl smurto artimoje aplinkoje, o pagalba smurtą artimoje patyrusiems asmenims kol kas nėra orientuota į asmenį ir jo individualius poreikius“, – pristatydama projektą kalbėjo M. Navickienė.

Projekte numatyta, kad smurtaujančiam asmeniui policijos pareigūnas per 12 val. nuo pranešimo apie smurtą artimoje aplinkoje gali skirti orderį – įpareigojimą laikinai išsikelti iš gyvenamosios vietos, jei gyvena kartu su auka, arba nesilankyti pas auką, jei gyvena atskirai, nebendrauti, nepalaikyti ryšių ir pan.

Siūloma, kad orderis negalėtų būti skiriamas ilgiau nei 72 valandoms. Jei jį reikėtų pratęsti, policijos pareigūnas per 48 val. dėl to privalėtų kreiptis į apylinkės teismą. Esant poreikiui, šio orderio galiojimą teismas galėtų būti pratęsti iki 15 dienų.

Orderis nustotų galioti, kai pradedamas ikiteisminis tyrimas dėl smurto artimoje aplinkoje ir skiriama kokia nors kardomoji priemonė.

Socialinės apsaugos ir darbo ministrė pažymėjo, kad visuomenės nuostatos smurto artimoje aplinkoje atžvilgiu lieka prieštaringos ir žmonės dar linkę tam tikrais atvejais smurtą pateisinti.

„Pateisinimas dar paplitęs, tyrimas rodo, kad 89 proc. respondentų laiko smurtą artimoje aplinkoje nepateisinamu dalyku, tačiau paklausus, ar būna tokių situacijų gyvenime, kai būtų galima pateisinti ar atleisti kai kurias smurto artimoje aplinkoje formas, net 17 proc. nurodo galintys pateisinti įvairias smurto formas“, – kalbėjo ministrė.

Naujoje Apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje įstatymo redakcijoje numatyta, kad šis orderis yra prevencinė apsaugos priemonė, skirta smurto artimoje aplinkoje pavojų patiriančiam asmeniui apsaugoti.

Tuo pačiu siūloma Administracinių nusižengimų kodeksą papildyti norma, kad apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderio nesilaikymas užtrauktų baudą nuo 80 iki 320 eurų. Pakartotinis nusižengimas būtų baudžiamas nuo 300 iki 780 eurų.

Taip pat už tai galėtų būti taikoma administracinio poveikio priemonė – įpareigojimas dalyvauti alkoholizmo ir narkomanijos prevencijos, ankstyvosios intervencijos, sveikatos priežiūros, resocializacijos, bendravimo su vaikais tobulinimo, smurtinio elgesio keitimo ar kitose programose.

Anot projektą rengusios Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM), šiuo metu smurtą artimoje aplinkoje patiriančio asmens apsaugos mechanizmas nėra veiksmingas, nes policija negali operatyviai atskirti pavojų keliančio asmens nuo jo aukos.

Taip pat teikiamame projekte siūloma nustatyti privalomą temų apie moterų ir vyrų lygybę, nestereotipinius moterų ir vyrų vaidmenis, tarpusavio pagalbą, socialinius-emocinius gebėjimus, nesmurtinius konfliktų sprendimo būdus, teisę į asmens neliečiamybę integravimą į ikimokyklinio, priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo programas.

Pedagogai, sveikatos priežiūros specialistai, policijos pareigūnai, teisėjai, prokurorai, visuomenės sveikatos biurų, savivaldybių administracijų ir kitų institucijų darbuotojai dalyvautų mokymuose apie smurto artimoje aplinkoje atpažinimą, prevenciją ir pagalbą. Siūloma šviesti visuomenę apie nusikalstamas veikas, turinčias smurto artimoje aplinkoje požymių, atsakomybės už jų padarymą neišvengiamumą.

Įstatymas įsigaliotų nuo 2023 metų. Jam įgyvendinti papildomai reikėtų 11,3 mln. eurų: 5,3 mln. eurų Socialinės apsaugos ir darbo ministerijai, policijai – 5,6 mln. eurų, teismams – 363 tūkst. eurų.

SADM duomenimis, pernai iš registruotų nusikaltimų nuo smurto artimoje aplinkoje užregistruoti 29 nužudymai, 30 sunkių sužalojimų, 213 sveikatos sutrikdymų, 6568 fiziniai skausmo sukėlimai, 327 grasinimai nužudyti.