„Situacija vis vien išlieka pakankamai įtempta, gydytojai sunkiai dirba, pandmeija nesibaigė. Lyg ir būtų galima sakyti, kad paskutinėmis dienomis mes stebėjome šiokį tokį hospitalizacijų skaičiaus mažėjimą. Šiandien jis vėl šiek tiek didesnis“, – LNK pirmadienį komentavo Santaros klinikų generalinis direktorius Feliksas Jankevičius.

Mirštamumas nuo COVID-19 išlieka toks pat: pastarosiomis savaitėmis miršta nuo 20 iki 40 žmonių per parą.

Anot virusologų, vėstantys orai – puiki terpė virusui plisti, o vakcina negarantuoja šimtaprocentinio imuniteto.

„Virusologai niekada nesakė, kad prie koronaviruso negalima bus užsikrėsti pakartotinai“, – LNK sakė Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro direktorius, profesorius Saulius Čaplinskas.

Todėl net ir pasiskiepijusiems rekomenduojama antikūnų testą ir įsitikinti, kad imunitetas virusui pakankamai stiprus.

„Jei yra virš 1000 tų vienetų, tai tikrai imuninė sistema yra pakankamai stipri ir turėtų galbūt apsaugoti ir nuo delta varianto, bet jeigu jau nukrito žemiau 500, tai akivaizdu, jog tikrai neužteks tokios imuninės atminties?“, – sakė S. Čaplinskas.

Net ir specialistai nesutaria, ar mirštamumas nuo koronaviruso didėja ar mažėja. Anot LSMU profesoriaus, mirčių pikas jau praėjo.

Saulius Čaplinskas

„Mirčių skaičius jau pas mus mažėja, didžiausią vidurkį turėjome per Vėlines – buvo maždaug 36 mirtys per dieną nuo kovido. Dabar nuo Vėlinių tas rodiklis eina žemyn“, – LNK komentavo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto profesorius Mindaugas Stankūnas.

Lietuvoje užfiksuota beveik 6,5 tūkst. mirčių nuo koronaviruso. Nors vieni sergamumo ir mirštamumo skaičių augimo dar tik laukia, o kiti tikina, kad jis jau praeityje, Santaros klinikų gydytojams darbo nuo to nemažiau.

„Užimtų aktyvaus gydymo lovų skaičius viršija 80 proc. Taip pat 85 proc. intensyvios terapijos lovų užimta, bet visgi situacija stabilesnė“, – sakė F. Jankevičius.

Visų specialistų akys krypsta į nesiskiepijančius gyventojus, mat jie virusą pasigauna dažniausiai ir serga sunkiausiai.

„Tie žmonės vis vien suserga, jie sunkiai serga ir dalis jų miršta“, – pripažino F. Jankevičius.

„Skandinavai griežtina sąlygas, tie patys austrai, Nyderlandai, kurie turi didesnį pasiskiepijusių žmonių skaičių. Mums gali vis dėlto reikėti tų nefarmacinių priemonių“, – komentavo prof. M. Stankūnas.

Virusologai mato tik vieną išeitį – nepasiskiepijusiems skiepytis, o tiems, kurie vakcinavosi, sekti savo imuniteto būklę.

„Jokia valdžia, jokie įsakymai, įstatymai, baudos, kontrolės nepadės, jeigu kiekvienas iš mūsų nepriimsime to vadinamo informuoto sprendimo“, – pridūrė S. Čaplinskas.