„Planas yra laikytis to sprendimo, kuris buvo priimtas ryte per seniūnų sueigą, taigi šiandien popietinėje darbotvarkėje turėti nutarimą dėl nepaprastos padėties paskelbimo ir, tikiuosi, jį priimti“, – po susitikimo žurnalistams sakė Seimo pirmininkė.

Jos teigimu, frakcijų seniūnai esminių pastabų nutarimui neturi, tačiau dar gali pateikti savo pasiūlymus.

„Viliuosi, kad seniūnai ir apskritai visi Seimo nariai, nepriklausomai nuo to, kokiai frakcijai priklauso, supranta, kokia sudėtinga yra dabar situacija prie Lenkijos sienos ir puikiai supranta, kad mes turime būti pasirengę įvairiems scenarijams“, – sakė V. Čmilytė-Nielsen.

Opozicinės Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas teigė, kad pritars siūlymui įvesti nepaprastąją padėtį pasienio ir dar 5 kilometrų papildomai ruože.

„Tos diskusijos, kurios vakar vyko, – kad visos savivaldybės būtų įtrauktos, tai buvo perteklinė priemonė. Šiandien padiskutavome (...) ir tas ruožas mus tenkina. Turime būti pasiruošę, matydami situaciją Lenkijoje ir nesuvėluoti. Kad kažkiek Lietuvos piliečius palies, tai faktas, bet ne tiek, kas buvo praždioje minimą, turime imtis saugumo priemonių“, – sakė politikas.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos seniūnė Aušrinė Norkienė taip pat pažymėjo, kad frakcija tikriausiai pritars VSAT siūlymui prie pasienio 5 kilometrų ruožo nepaprastąją padėtį įvesti dar papildomame 5 kilometrų ruože.

„Aš manau, kad svarbiausia – jei pareigūnai mano, kad užtikriant saugumą mūsų gyventojų tai yra būtina sąlyga, aš manau, kad tam mes privalome pritarti“, – sakė A. Norkienė.

Pritarimą Vyriausybės suformuotam pasiūlymui išreiškė ir Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ seniūnas Saulius Skvernelis, Lietuvos Regionų frakcijos seniūnė Rita Tamašunienė bei socialdemokratų frakcijos atstovas Algirdas Sysas.

Seimas imasi nepaprastosios padėties įvedimo klausimo

Antradienio rytą ministrų kabinetas rinkosi į posėdį, kuriame svarstė nepaprastosios padėties įvedimą Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje. Vyriausybei vieningai sutarus kreipiamasi į Seimo pirmininkę Viktorija Čmilytę-Nielsen prašant kuo greičiau šį klausimą teikti Seime balsavimui.

„Šiuo metu yra rengiamas nutarimo dėl nepaprastosios padėties paskelbimo projektas, jis turėtų būti parengtas per porą valandų. Tuomet norėčiau jį aptarti ir su opozicinių frakcijų seniūnais, ir šiandien jis bus įregistruotas“, – antradienį ryte Seime sakė V. Čmilytė-Nielsen.


„Šis klausimas yra įtrauktas į vakarinę darbotvarkę šios dienos. Nesiimsiu prognozuoti, kaip greitai derinimo procesas pavyks. Manau, kad visi suprantame, jog situacija įtempta ir kad ji reikalauja greitų, bet tuo pačiu ir kokybiškų sprendimų. Priklausomai nuo to, kaip greitai šiandien tas procesas praeis, mes jį apsvarstysime šiandien arba kitame posėdyje“, – komentavo Seimo pirmininkė.

„Aš tikiuosi, kad opozicijos politikai lygiai taip pat supranta, kokioje situacijoje esame, mato, kas darosi prie kaimynų sienų, rimtai vertins tą grėsmę ir taip pat prisidės prie bendrų svarbių sprendimų“, – pažymėjo Seimo pirmininkė.

V. Čmilytė-Nielsen paaiškino, kad sprendimai, suvaržantys kai kurias žmogaus teises, priimti dėl tokio poreikio.

„Akivaizdu, kad veiksmai yra koordinuojami, kai vyksta eskalacija pasienio ruožuose bei neramumai centruose. manau, kad šiandien svarbu suprasti, jog susiduriame su hibridine nekonvencine ataka, kurioje, deja, į pirmą planą stumiami vaikai, tuo manipuliuojama.

Turime labai racionaliai tai vertinti ir, nepamiršdami savo prievolės būti humaniškais bei pasirūpinti tais, kurie jau yra Lietuvoje, taip pat ginti mūsų valstybės ir ES išorės sieną“, – sakė politikė.

Poreikį įvesti tokį režimą pakomentavo ir ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė.

„Vertindamos riziką institucijos, kurios atsakingos už situacijos valdymą, siūlo sprendimus, kurie būtų svarbūs tam, kad situacija būtų valdoma geriau. Ilgesnis atstumas nuo pasienio ruožo yra reikalingas tam atvejui, jei būtų didesnis srautas žmonių įvairesnėse vietose ir kad ir kiek mes stiprinsime pajėgas, vis tiek siena yra labai ilga bei pajėgos visais atvejais bus ribotos.

Dėl to specialaus režimo reikia platesniame ruože nei kad yra nustatyta“, – Seime antradienį paaiškino premjerė.

Jos teigimu, migrantų veiksmai prie sienos ir apgyvendinimo centruose yra koordinuojami.

„Siūlymas yra, kad mobilusis ryšys ir internetas būtų prieinamas tam, kad būtų komunikuojama iš esmės su valstybės institucijomis tol, kol žmogus yra čia, kol svarstomas jo prieglobsčio prašymas ar yra kiti praktiniai poreikiai, bet kitoms reikmėms ne“, – sakė I. Šimonytė.

Premjerė taip pat akcentavo, kad būtų ribojamas įvažiavimas į nepaprastosios padėties teritoriją galimiems pavežėjams ar kontrabandininkams.


„Siūlymai parengti remiantis tuo, ką indikavo mūsų VSAT ir kitos institucijos“, – sakė premjerė.

Ji teigė, kad prezidentas buvo informuotas, jog Vyriausybė siūlys tokį projektą. Apie padėtį pasienyje I. Šimonytė taip pat pirmadienį kalbėjosi su Europos Komisijos pirmininke Ursula von der Leyen.

„Pirmiausia buvo kalba apie sankcijas. Taip pat buvo kalba ir apie darbą su kilmės šalimis. Komisijos pirmininkė delegavo ten savo pavaduotoją, kuris artimiausiomis dienomis turėtų išvykti į Artimuosius Rytus“, – atkreipė dėmesį premjerė.

Vidaus reikalų ministerijos (VRM) parengtame dokumente siūloma įvesti nepaprastąją padėtį nuo trečiadienio, nuo 2021 m. lapkričio 10 dienos 00 valandų 00 minučių, ji truktų vieną mėnesį.

Nepaprastoji padėtis būtų skelbiama visame pasienio ruože prie Lietuvos Respublikos valstybės sienos su Baltarusijos Respublika ir 5 kilometrų į valstybės gilumą nuo jo. Taip pat, užsieniečių apgyvendinimo vietose (Užsieniečių registracijos centro Pabradėje teritorijoje, Medininkų užsieniečių registracijos centro teritorijoje ir Kybartų užsieniečių registracijos centro teritorijoje, Pabėgėlių priėmimo centro Rukloje ir šalia jo įrengtoje teritorijoje, Pabėgėlių priėmimo centro Naujininkų pabėgėlių stovykloje) ir 200 metrų aplink juos.

Institucija, atsakinga už ekstremalios situacijos ar krizės valdymą, kuri imasi visų reikalingų priemonių nepaprastosios padėties įvedimo tikslui pasiekti, yra Vidaus reikalų ministerija.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (348)