„Ponas Pavilionis su manimi nederino tokio sprendimo, nežinau, ar yra labai daug pagrindo dabar kreiptis į VSD. Praktika viešai, per žiniasklaidą diskutuoti apie dar nepaskirtų, o galimai skiriamų kandidatų pavardes, nėra teisingiausias dalykas. Aš pats sau taikysiu kitas taisykles“, – trečiadienį prieš Vyriausybės posėdį žurnalistams komentavo G. Landsbergis.

Ministro teigimu, šiuo metu dėl ambasadoriaus Briuselyje vyksta tylios diskusijos.

„Jis yra išrinktas politikas, Seimo narys. Matyt, jis vertina, kad turi labai plačias erdves politinei saviraiškai. Jis tai daro, kaip jis mano, kad yra tinkama. Jei tai yra Seimo nario etikos ir įstatymo rėmuose, tai jis turi tam teisę“, – sakė G. Landsbergis.

Visgi ministras teigė besilaikantis nuomonės, kad diskusijos apie konkrečių kandidatų į ambasadorius skyrimą turėtų būti tylios.

„Manau, kad ta įšaldymo situacija nebuvo teisinga, nuo tada, kai ji prasidėjo, nes aš vertinau kompetencijas. Neatsitiktinai procedūra vadinasi tyliosios derybos, siekiant neparodyti ir mūsų partneriams, kur tie ambasadoriai skiriami, kad gali būti kažkokie nesutarimai. (...)

Dabar partneriai stebi ganėtinai viešą ir audringą diskusiją apie ambasadorius. Aš raginčiau to viešai nedaryti“, – teigė G. Landsbergis.

Jis akcentavo, kad ambasadorius bus paskirtas tada, kai baigsis diskusijos.

„Iš esmės jis yra tinkamas. Jis yra profesionalas“, – apie R. Karoblį sakė ministras.

Pavilionis: kreipsiuosi į VSD dėl tarnybinės paslapties paviešinimo

Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas konservatorius Ž. Pavilionis žada kreiptis į Valstybės saugumo departamentą, kad būtų inicijuotas tyrimas dėl galimo tarnybinės paslapties paviešinimo.

Konservatoriaus teigimu, viešai aptarinėdama galimą buvusio krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio skyrimą ambasadoriumi Europos Sąjungoje Prezidentūra pažeidė diplomatinės tarnybos įstatymą.

„Jeigu, kaip per savo patarėjus nurodo Prezidentas, bus pradėtos jau viešai įvardyto R.Karoblio skyrimo ambasadoriumi ES reikalingos procedūros, aš, kaip Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas, neturėsiu kito pasirinkimo, kaip kreiptis į VSD pradėti tyrimą dėl tarnybinės paslapties paviešinimo pažeidimo“, – savo feisbuko paskyroje pirmadienį parašė Ž. Pavilionis.

Anot Ž. Pavilionio, informacija apie kandidato skyrimą iki užsienio valstybės sutikimo jį priimti bei dekretų pasirašymo yra konfidenciali, tuo tarpu prezidento atstovai viešai ją aptarinėja.

„Kandidatas išviešinimas tik baigus procedūrą - tai būtina daryti norint apsaugoti visų kandidatų orumą, visų proceso dalyvių laisvę rinktis bei galų gale buvimo valstybės ar tarptautinės organizacijos teisę atmesti pasiūlytą kandidatūrą“, – teigė komiteto pirmininkas.

Prezidentūroje praėjusį penktadienį įvyko neskelbtas šalies vadovo Gitano Nausėdos ir užsienio reikalų ministro Gabrieliaus Landsbergio susitikimas dėl diplomato, buvusio krašto apsaugos ministro Raimundo Karoblio skyrimo ambasadoriumi Europos Sąjungoje (ES).

„Patvirtiname, kad šiandien prezidentas susitiko su užsienio reikalų ministru G. Landsbergiu. Susitikimo metu buvo aptarti aktualūs užsienio politikos klausimai, taip pat ministras buvo dar kartą informuotas, kad valstybės vadovo vertinimu R. Karoblio kandidatūra yra tinkama į šalies ambasadorius ES, o reikalingos skyrimo procedūros turėtų prasidėti neatidėliojant“, – BNS tuomet sakė prezidento atstovas Ridas Jasiulionis.

Užsienio reikalų ministras G. Landsbergis susitikimo nekomentavo.

Prezidentas G. Nausėda praėjusią savaitę pareiškė, kad rimtai svarstytų R. Karoblio kandidatūrą į ambasadorius ES.

Žygimantas Pavilionis

Metų pradžioje jis yra sakęs, kad tiek R. Karobliui, tiek buvusiam užsienio reikalų ministrui Linui Linkevičiui reikalingas „politinio atšalimo“ laikotarpis, todėl nematė galimybės juos skirti ambasadoriais Vašingtone ir Briuselyje.

Lietuva ambasadoriaus ES neturi nuo praėjusių metų rugpjūčio, kai šias pareigas baigė eiti Jovita Neliupšienė. Prezidentui ir Vyriausybei nesutarus dėl kandidatūrų, šiuo metu Lietuvos atstovybei ES laikinai vadovauja Simonas Šatūnas.

Ambasadorius Vyriausybės teikimu skiria prezidentas, pritarus Seimo Užsienio reikalų komitetui.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (194)