„Reanimacinių lovų skaičių, kurios yra skirtos COVID-19 pacientų gydymui, plėtėme jau nuo rugsėjo mėnesio ir šiuo metu esame pasiekę maksimumą“, – „Delfi TV“ laidoje „Delfi diena“ sakė profesorius.

Anot jo, didžiausias iššūkis šiuo metu yra rasti personalo, kuris galėtų dirbti su koronavirusu užsikrėtusiais pacientais.

„Atidaryti daugiau lovų ar daugiau aparatų galėtume, tačiau žmonių, kurie galėtų tuos pacientus gydyti, daugiau nebėra. Tai šiuo metu mes esame jau pasiekę tą maksimumą, kiek papildomų lovų galėtume atidaryti“, – kalbėjo T. Jovaiša.

Jis pasakojo, kad prieš ilgąjį savaitgalį medikai yra išdiskutavę ir parengę kelis veiksmų planus.

„Laukiame sunkaus savaitgalio, laukiame sunkios savaitės ir gali būti, kad kai kurie ypač sudėtingi sprendimai gali būti neišvengiami“, – sakė medikas.

Pasak jo, tai galėtų būti kitų paslaugų atsisakymas, medikų perkėlimas į COVID-19 skyrius.

„Jeigu mums reikės toliau didinti COVID-19 sergančių ligonių gydymui skirtų lovų, daugiau rezervo, iš kur jas paimti nėra. Kiekviena lova, kurią mums reikės atidaryti virš to, ką mes turime šiandien, reikš uždarytą vieną lovą kitų pacientų gydymui“, – aiškino Santaros klinikų gydytojas.

„Sunkūs sprendimai gali būti ir jeigu mums apskritai reikėtų rinktis, kurį COVID-19 pacientą galime gydyti, o kurio ne. Šiuo metu dar nesame toje situacijoje, bet riba jau pasiekta ir jeigu COVID-19 susirgimų skaičius ir toliau didės, jei sunkiai sergančių pacientų skaičius ir toliau didės, tie sprendimai turės būti atliekami“, – pridūrė jis.

Dėl to profesorius prieš ilgąjį savaitgalį prašė žmones būti sąmoningus.

„Mes kaip gydytojai labai nenorime būti toje situacijoje. Būtų labai graudu toje situacijoje atsidurti, todėl labai prašyčiau visų žmonių prieš Vėlinių savaitgalį turėti tai omenyje ir būti atsargiems, saugotis patiems, saugoti kitus“, – kalbėjo T. Jovaiša.

Didžiausią nerimą medikams kelia net ne Vėlinių savaitgalis, o laikotarpis praėjus savaitei ar dviem po jo, kai, T. Jovaišos teigimu, ateina sunkiausia fazė po užsikrėtimo.

„Jeigu žmonės bus labai neatsargūs šį savaitgalį, daug bendraus, jei užsikrėtę žmonės nesisaugos, tokiu atveju didžiąją bangą galime išvysti ne šį savaitgalį, bet kitą ar dar savaitę po to. Noriu priminti, kad labai panaši situacija buvo ir praeitais metais, kai praėjus porai savaičių po Vėlinių Lietuvoje buvo fiksuota ženklus skaičių padidėjimas“, – įspėjo gydytojas.

Serga sunkiau ir ilgiau

T. Jovaiša pabrėžė, kad dalis visuomenės klysta koronavirusą laikydami eiliniu gripu. Anot gydytojo, ši liga nepalyginamai sunkesnė, ypač kalbant apie delta atmainą, kuri dar pavojingesnė už pradinį variantą ar alfa atmainą.

„Matėme ir kiaulių, ir paukščių gripą, daugybę infekcinių ligų, kurios pažeidžia plaučius, tačiau nė viena iš jų nebuvo tokia sunki kaip COVID-19 liga“, – aiškino gydytojas.

Jis pasakojo, kad šiuo metu į ligonines patenka žymiai jaunesni COVID-19 pacientai, sergama sunkiau ir ilgiau.

„Dabar matome ypač daug jaunų pacientų, jų amžiaus vidurkis jau yra bemaž 15 metų mažesnis nei matėme prieš metus. Be galo skaudu matyti visai jaunų žmonių mirtis, kai kalbame apie žmones, jaunesnius nei 30 metų, žinant, kad tų mirčių galima buvo nesunkiai išvengti vakcinacijos būdu“, – kalbėjo medikas.

„Tai, ką mes matome dabar intensyvios terapijos skyriuose, yra žymiai daugiau jaunesnių žmonių, [kurie[] serga ypač sunkiai. Tie pacientai, kuriems reikia dirbtinės plaučių ventiliacijos, net jei išgyvena, vidutiniškai gydosi reanimacijos skyriuose tris savaites“, – pasakojo T. Jovaiša.

Jis pabrėžė, kad sunkiausiai serga ir miršta nepasiskiepiję pacientai, tarp gretutinių ligų neturinčių pasiskiepijusių pacientų mirčių nefiksuojama.

„Tarp tų žmonių, kurie neturi lydinčių susirgimų, ir kurie serga ypač sunkiai ar miršta, 100 proc. yra nepasiskiepiję. Vienintelės mirtys, kurias matome tarp pasiskiepijusių pacientų, yra tie pacientai, kuriems dėl vėžinių susirgimų ar vartojamų imunosupresinių vaistų nesusidaro imunitetas. Taip pat yra dalis pacientų, kuriems diagnozuojamas COVID-19, bet jie miršta dėl kitų priežasčių, pavyzdžiui, prieš tai buvusios širdies ligos ar insulto“, – „Delfi TV“ laidoje „Delfi diena“ kalbėjo Santaros klinikų gydytojas.