Sorry, bet sugadinsiu Širinskienės istoriją faktais. Kaip gimsta Fake news?

Šiandien iš Seimo narės Feisbuko sužinojau, kad sekmadienį su premjere Ingrida Šimonyte už 4500 eurų „pusryčiavau“ Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Tai yra melas ir naftalininiai kliedesiai.

Kolegė galėjo nesunkiai patikrinti, kad tuo metu mes su premjere jau buvome lėktuve pakeliui namo. Bet kam čia tikrinti. Juk tikri faktai būtų sugadinę tokį gerą „skandalą“, – rašė A. Armonaitė.

Ministrė rašė, kad tuo metu sekmadienį JAE vyko tęstinis Verslo forumo, kuriame jo dalyvavo penktadienį ir šeštadienį, renginys.

„Apie penkiasdešimt Lietuvos verslo įmonių buvo Dubajuje užmegzti kontaktus su šios valstybės verslais – investuoti, parduoti savo prekes. Mes su premjere dvi dienas buvome su Lietuvos verslininkais, kad padėtume jiems plačiau atverti vartus į šios turtingos valstybės rinką. Susitikinėjome su ministrais ir JAE verslininkais. Šiuose kraštuose politikų dalyvavimas tokiuose renginiuose yra labai svarbus“, – teigė A. Armonaitė.

Pasak ministrės, A. Širinskienės paminėtas renginys buvo organizuotas 138 verslininkų.

„4500 eurų investicija tokiam veiksmui nėra didelė. Bent vienas kontraktas kelis kartus atpirks šią Lietuvos investiciją.

Man liūdna, kad Seime vis dar yra politikų, kurie nesupranta, kaip svarbu yra padėti Lietuvos verslui, nes jų uždirbti pinigai vėliau keliauja į Lietuvos biudžetą, iš kurio mokamos algos ir patiems politikams.

Beje, mes ir toliau važinėsime į verslo misijas ir svečius kraštus tam, kad Lietuva daugiau uždirbtų ir įsitvirtintų pačiose įvairiausiose pasaulio rinkose“, – rašė A. Armonaitė.

Sudomino pusryčių suma

Valstiečių žaliųjų atstovę Seime sudomino pusryčių JAE kaina.

„Panašu, kad VšĮ „Versli Lietuva“, kurios savininko teises ir pareigas įgyvendina A. Armonaitės vadovaujama ekonomikos ir inovacijų ministerija, apmokėjo lengvus A. Armonaitės bei I. Šimonytės ir jas lydėjusių kitų delegacijos narių pusryčius Dubajuje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose. Pusryčiai buvo ant tiek „lengvi“, kad kainavo beveik 5 tūkstančius eurų, t.y. maždaug tiek, kiek tūlas lietuvis uždirba per pusmetį. Taip atrodo žemiau pridedama sąskaita, joje nurodytus JAE dirhamus pavertus mums įprastais eurais.

Kažkur girdėta, kad pavaldžios įmonės apmoka pietus? Girdėta. Garsieji J. Narkevičiaus kotletukai tuose pačiuose Emyratuose. Tiesa, tuomet pavaldžios įstaigos sąskaita vykusi J. Narkevičiaus delegacijos vakarienė, kuri buvo konservatorių ir žiniasklaidos vadinta „prabangia“, kainavo 713 eurų. Taigi, septynis kartus pigiau“, – rašė A. Širinskienė.

Parlamentarė priminė dabartinei ministrei pirmininkei ir konservatorei Aistei Gedvilienei jų J. Narkevičiaus atžvilgiu išsakytus žodžius, ir išreiškė lūkestį, kad „ ministrės A. Armonaitės bei I. Šimonytės turizmas taip pat bus įvertintas ir jos, kaip J. Narkevičius, grąžins pinigus į pavaldžios įstaigos biudžetą“.

„ Juolab, kad kaip tik Seime svarstomi asignavimai VšĮ „Versli Lietuva“, kuri dabar ypač priklausoma nuo šių dviejų ponių malonės ir gali norėti joms įsiteikti pusryčių pavidalu ar būti verčiama tuos pusryčius apmokėti. Kitaip tariant, situacija tikrai dviprasmiška ir kelianti interesų konfliktą.

Kitas dalykas: viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymas draudžia politikams imti dovanas jeigu tai susiję su deklaruojančio asmens tarnybine padėtimi ar tarnybinėmis pareigomis. Tą ponios, turistaudamos Emyratuose, taip pat pamiršo. Priminsiu. VTEK konstatavo, kad susisiekimo ministras Jaroslavas Narkevičius suvalgytus kotletukus priėmė kaip interesų konfliktą keliančią dovaną ir pažeidė įstatymą, kai leido jo maitinimosi išlaidas komandiruotės metu apmokėti ministerijos kontroliuojamoms įstaigoms“, – rašė A. Širinskienė.

Jos vertinimu, situacija iš esmės analogiška su ta, kurią matome šiandien.

„Taigi, labai nedelsdama paprašysiu ir „lengvų“ pusryčių situaciją įvertinti VTEK. Vis tik dovanos suma įspūdinga, o ir teisingumas juk visiems vienodas?

Nespėliosiu, ar „lengvi“ penkis tūkstančius eurų atsiėję Armonaitės ir Šimonytės pusryčiai konservatorių tarpe sulauks tiek dėmesio, kiek Narkevičiaus „kotletukas“. Manau, kad nesulauks. Rąsto savo akyje jie paprastai nemato, užtat labai greitai suranda krislą pas kitus. Tad konservatorių principingumą, o gal greičiau – dviveidiškumą, tuoj pat pamatysime. O karma yra karma. Ir pasitaikyk tu man, kotletukų kritikams, dar neseniai buvusiems „principingiems“ politikams tuose pačiose Emyratuose pakartoti istorija“, – rašė A. Širinskienė.