Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį dar kartą sukritikavo Vyriausybę dėl lėtų skiepijimo tempų.

Prezidento teigimu, prastesni nei tikėtasi skiepijimo nuo COVID-19 rezultatai yra susiję su tuo, kad „pirmoji vasaros pusė buvo pramiegota“. Be to, prezidentas svarsto, ar sulėtėję skiepijimo tempai negalėjo būti tikslingai inicijuoti – kad nebūtų pasiektas jo keltas tikslas paskiepyti 70 proc. šalies gyventojų iki vasaros vidurio.

Vilpišauskas: Šimonytės reakcija buvo ori

„Delfi TV“ laidoje „Dienos interviu“ Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto profesorius Ramūnas Vilpišauskas sako, kad premjerė į prezidento teiginius, kurie nebuvo argumentuoti, sureagavo oriai ir tinkamai.

„Manau, kad šiuo atveju premjerės Ingridos Šimonytės atsakas yra adekvatus ir ji ne pirmą kartą taip reaguoja į kai kuriuos viešus prezidento pasisakymus. Kada prezidentas kalba argumentų kalba, pateikia aiškų pagrindą tam, ką jis sako, tada ir reakcijos gali būti grindžiamos argumentais. Tuo tarpu kalbant apie vakarykštį Gitano Nausėdos pasisakymą, kuriuo iš esmės jis apkaltina Vyriausybę piktybiškai kenkiant Lietuvos visuomenei, taip galima suprasti jo pasisakymą, įvertinant jo paties ankstesnius prieštaringus teiginius ir veiksmus, kalbant apie pandemijos valdymą, tokiam fone reaguoti yra sudėtinga, nes tas įtarimas, kad Vyriausybė neva sąmoningai sulėtino skiepijimo procesą, jis nėra paremtas argumentais, tad tokiu atveju taip, kaip sureagavo premjerė, ir yra tinkama ir ori reakcija“, – sako R. Vilpišauskas.

Ramūnas Vilpišauskas

Sureagavo į Slušnio žodžius

Politologas Mažvydas Jastramskis laidoje sureagavo į Lino Slušnio įvertinimą. Paklaustas, ar galima tokius jo žodžius vadinti patyčiomis, pašnekovas tikino, kad prezidentas – viešas žmogus, todėl kritika jam yra šiek tiek paslankesnė. Primename, kad Linas Slušnys sakė šalies vadovas yra bailys ir peržengė ribą.

„Aukštam ir gražiam vėl priepuolis. Pastarojo metu jis apkaltino Vyriausybę dirbtinai sulėtinus skiepijimosi tempus. Gerbiamasis, gal jau metas perduoti žodį žmonai? Supraskite – ruduo, derliaus metas, tauta laukia nesulaukia naujo jos pyrago recepto“, – ketvirtadienį feisbuke rašė Seimo narys.

L. Slušnys svarstė, kodėl prezidentas taip elgiasi, tačiau, kaip teigė politikas, G. Nausėda „atsako tik už savo reitingus.“

„Kadangi čia turėtume kalbėti apie Prezidento instituciją, aš prisipažinsiu nesu retorinių literatūros ir kalbos priemonių ekspertas, man sunku pasakyti, kur ta riba. Vėlgi reikia turėti galvoje, kad prezidentas yra viešas asmuo ir kritikos jam, jo veiksmams ribos yra šiek tiek paslankesnės.

Tas pats galioja ir ministrams. Kitas dalykas, gana aiški situacija, kad prezidentas ir dabartinė Vyriausybė, valdančioji dauguma, tarp kurių yra ir jūsų minėtas Seimo narys, jie yra tokiame sugyventinio režime ir viena iš to išraiškų yra, kad nevyksta reguliarūs prezidento ir premjerės susitikimai.

Tai reiškia, kad yra elementarus politinis konfliktas. Kai politikoje yra tam tikros skirtingos komandos, jos kartais primena sporto aistruolių elgesį, kuris dažnai išeina iš tradiciško korektiškumo ribų. Aišku, galbūt to daryti ir nereikėtų, bet yra svarbūs ir prezidento vieši pareiškimai, kur yra tam tikrų problemėlių“, – sako M. Jastramskis.

Mažvydas Jastramskis

„Tokios institucijos kaip Prezidentas kiekvienas pareiškimas turi būti apgalvotas ir pasvertas – kiekvienas išėjimas į viešumą. Dėl to, kad tai yra valstybės vadovas, tai yra populiarus asmuo, tai asmuo, kurio pareiškimai gali ginti politines takoskyras arba gali vienyti. Būtent šiame pareiškime aš nematau logikos jokios kitokos, negu į perrinkimą ir prezidento stiprinimą, jį pozicionuojant kaip priešingą šiai Vyriausybei“, – sako M. Jastramskis.

Gali būti du paaiškinimai

Paklausus R. Vilpišausko, ar tokia komunikacija, kurią matome pastarosiomis savaitėmis, yra kuriama specialiai, jis tikino, kad gali būti du paaiškinimai.

„Iš tiesų bent du gali būti paaiškinimai. Vienas yra toks, kad galbūt prezidento komanda, o galbūt ir jis pats nesupranta savo užimamos pozicijos, atsakomybės, kuri susijusi su prezidento pasisakymais, kitaip sakant, tai gali būti nekompetencija arba kažkokie asmeniniai jausmai įžeisti. Kitas paaiškinimas gali būti visiškai kitoks: galbūt šitaip siekiama palaikyti tam tikrą konfliktą tarp prezidento ir Vyriausybės, konkrečių ministrų, koalicijos, tikintis, kad viešas konfliktas bus naudingesnis prezidentui“, – svarsto R. Vilpišauskas.