Pasak socdemų, ministras kaip įmanydamas vengia akistatos su savo oponentais.

Socialdemokratų atstovų vertinimu, konservatorių užsienio politika, visada pasižymėjusi konfliktiškumu, „darosi vis radikalesnė ir neprognozuojama“.

„Tai, ką vykdo konservatoriai su liberalų palaikymu, jau sunku vadinti diplomatija. Tai greičiau antidiplomatija, tampanti tarptautinių apkalbų objektu. Galima tik apgailestauti, kad Lietuvos diplomatijos vairas atsidūrė tokių nediplomatiškų žmonių rankose“, – konstatuoja Seimo Europos reikalų komiteto narys socialdemokratas Gintautas Paluckas.

Socialdemokratams ypač kliūva tai, kad G. Landsbergio vadovaujami užsienio politikos formuotojai ėmėsi vykdyti „vienašališką, su niekuo nederinamą politiką Kinijos atžvilgiu“.

„Taivano atstovybės steigimas buvo beprasmis kaprizas, kurio padarinius kęsime dar ilgai. Nors tai pateikiama kaip žygdarbis, svarbu neišleisti iš akių, kad tai buvo spyris ES diplomatijai“, – tikina G. Paluckas.

G. Landsbergio pareiškimą esą jis lauks, kol pasikeis Kinijos tonas, socialdemokratai vertina kaip skandalingą: „Iš esmės ministras taip deklaruoja nieko neveiksiąs iki kadencijos pabaigos!“ – sako socialdemokratų Seimo frakcijos seniūnas Algirdas Sysas.

Anot G. Palucko, Lietuva ES institucijose dažnai vadinama „vieno klausimo valstybe“, sugebančia generuoti konfliktus ten, „kur niekam to nereikia“.

Sakartvelas, Kinija, dviprasmiška pozicija Lenkijos atžvilgiu, iškilus teisės principo viršenybės klausimui, ir blaškymasis žmogaus teisių klausimais – visa tai formuoja prieštaringą Lietuvos ir jos diplomatijos reputaciją“, – sako Europos reikalų komiteto narys.
Socialdemokratai taip pat mini pašlijusius santykius su Latvija dėl energetinių klausimų.

Socialdemokratų vertinimu, Seimo Užsienio reikalų komiteto pirmininkas konservatorius Žygimantas Pavilionis iš esmės „pradėjo vykdyti savo asmeninę, o ne valstybės diplomatiją“.

Neseniai surengę diskusiją su ekspertais, socialdemokratai pareiškė pritarią išvadai, kad valdančioji koalicija, pasiskelbdama vykdysianti „vertybinę užsienio politiką“, pati sau paspendė spąstus.

„Įsisukę į konfliktų ir antidiplomatijos spiralę, konservatoriai nenori ir gal net jau nebegali pripažinti vieno: diplomatijoje aršumas niekada nebuvo ir nebus vertybė. Lietuvos diplomatija tampa neadekvati“, – pažymi G. Paluckas.