Delfi kalbinti ekspertai teigia, kad S. Skvernelio partijai itin svarbu rasti idėją, kurią galėtų pasiūlyti rinkėjams.

Girnius: 5 proc barjerą tikrai peržengs

Vilniaus universiteto Tarptautinių santykių ir politikos mokslų instituto (VU TSPMI) politologas Kęstutis Girnius Delfi komentavo, kad tokios žinios buvo galima tikėtis. Nors, pasak jo, rasti savo rinkėją Demokratų partijai gali būti kiek sudėtinga, tačiau tikrai įmanoma.

„Faktiškai socdemai truputį sustiprėjo, bet, antra vertus, manau, kad nusivylimas „valstiečiais“ smarkiai auga ir dar atskiras klausimas yra – kiek V. Uspaskichui ir Darbo partijai pavyks išsilaikyti. Lietuvoje kairė yra labai plati, sakyčiau apie 60-65 proc. rinkėjų labiau linkę į kairę, tai ši partija įsiskverbti galėtų“, – sakė K. Girnius.

Šiuo metu Demokratų frakcijoje esanti komanda, politologo nuomone, nėra bloga, joje yra protingų žmonių.

„5 proc. barjerą tai tikrai įveiks. Ar pasieks kokius nors 10 proc., kol kas problematiška spėlioti dabar, kol dar niekas neįvykę. Kairė plati, yra dvi susilpnėjusios kairios partijos – Darbo ir „valstiečiai“, socdemai sustiprėję, tai čia yra vieta, kur galėtų atsirastų ta naujoji jų „Vardan Lietuvos“, – komentavo TSPMI politologas.

K. Girnius atkreipė dėmesį, kad S. Skvernelio partija gali sukelti nemažą konkurenciją ir socialdemokratams.

„Dar yra trys metai iki rinkimų, mes nežinome, kas dar gali įvykti, viskas gali pasibaigti. Socdemų banga didele dalimi priklauso nuo didėjančio Blinkevičiūtės populiarumo. Ji staiga sugrįžo į politiką, po dviejų metų gali atrodyti, kad amžinai ten buvo ir tas pirminis žavesys ja gali sumažėti. Tiek daug tų faktorių, kad spėlioti yra sudėtinga“, – pažymėjo ekspertas.

Kęstutis Girnius

Politologas taip pat atkreipė dėmesį į Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ komunikaciją.

„Pirmieji jų pasisakymai buvo gana protingi. Aš manau, kad viena jų taktika bus sukurti, jog jų frakcija turėtų labai aiškų profilį Seime, siūlydama protingesnius, mažiau kovingus pasiūlymus, išvengdama ginčų tarp Vyriausybės ir „valstiečių“ partijos“, – Delfi komentavo K. Girnius.

Jo nuomone, partijoje taip pat daug kas priklausys nuo santykių viduje – ar S. Skvernelis reikalaus ypatingo dėmesio ir vienas komentuos svarbiausiais klausimais, ar veiks labiau demokratiškai ir įvairias aktualijas komentuos skirtingi partijos atstovai.

„Jei tarpusavyje jie pasikalbėtų, rastų bendrą poziciją, bet leistų įvairiems žmonėms pasisakyti, aš manau, kad tai galėtų būti naudinga. Skvernelis yra laikomas kompetentingu politiku, bet aš manau, jog yra žmonių, kurie ne visiškai juo susižavėję“, – sakė politologas.

Dar vienu potencialiu partijos lyderiu K. Girnius įvardijo europarlamentarą Virginijų Sinkevičių.

„Tikrai nemanau, kad jis, kai grįš iš Europos Parlamento, grįš pas Karbauskį“, – pridūrė K. Girnius

Bielinis: visos centro-kairės partijos turi sunerimti

Vytauto Didžiojo universiteto (VDU) profesorius Lauras Bielinis taip pat komentavo, kad Demokratų partija gali rasti savo rinkėją.

„Viskas priklausys nuo to, ką nauja partija gali pasiūlyti rinkėjams. Jei pasiūlys tuos pačius, šiek tiek pagražintus argumentus, tai tikrai bus labai sunku jiems surinkti ir narius, ir remėjus, bet jei atras kažkokią nišą, kažkokią idėją, kuri mobilizuos aplink Skvernelį daugiau žmonių, tada išties ši partija atras savo vietą“, – sakė profesorius.

Politologas teigė, kad visos centro-kairės partijos turi sunerimti.

„Pirmoje vietoje, natūralu, didžiosioms partijoms yra pavojus – LVŽS, socialdemokratams. Po to, ko gero, gali kilti išlikimo pavojus ypač mažoms politinėms jėgoms centro kairėje, kurios jau prarado savo įtaką, bet dar yra norinčių vienaip ar kitaip sudalyvauti politikoje, todėl jie gali mestis į Skvernelio partiją, kaip į šansą išlikti rinkėjų akiratyje“, – atkreipė dėmesį L. Bielinis.

Jo nuomone, Skvernelis yra ryškus lyderis.

„Čia negresia lyderystės problema“, – komentavo VDU profesorius.

Lauras Bielinis

L. Bielinis teigė, kad frakcija Seimo veikloje gali išnaudoti savo padėtį, kai yra visiems reikalinga.

„Tai yra frakcijos plius, jos galimybė ryškiai veikti Seime, vienu ar kitu būdu palaikant tiek kairę, tiek dešinę, bet pačiame politiniame lauke Lietuvos visuomenėje turi būti suformuota labai ryški ir matoma politinė doktrina. Kaip jie tai padarys ir kada – mes pamatysime“, – sakė profesorius.

L. Bielinis atkreipė dėmesį, kad visos kairėje esančios partijos dabar turi gerai įvertinti S. Skvernelio partijos potencialą.

„Jei negalvosi apie naujos politinės jėgos konkurencinį pavojų, tada lemiamu momentu ta jėga netikėtai gali išplėšti iš tavęs ir pergalę, ir rinkėjų dėmesį. Reikia galvoti dabar, galbūt reikėjo galvoti dar prieš paskelbiant apie partiją ir dirbti. Manau, kad socialdemokratai gali atrasti kažkokių sąsajų su Skvernelio politine jėga ir turėti nedidelę koaliciją opozicijos rėmuose bei dominuoti opozicijoje kartu“, – pridūrė L. Bielinis.

Urbonaitė: prasistumdyti konkurentus į paraštes galimybių yra

Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologė Rima Urbonaitė taip pat komentavo, kad vietą S. Skvernelio partija atrasti gali.

„Vietą gali pasidaryti gali išstumdamas kitus. Būtent tai ir yra – konkurentų mes matome: ne vieną ir ne du, bet čia bus ta kova, kai stumdysis visi alkūnėmis, o į priekį išeis stipriausias. Natūralu, kad su dabartine komanda, su tuo potencialu, kuris yra, aš manau, kad prasistumti konkurentus į paraštes yra galimybių“, – sakė R. Urbonaitė.

Ji atkreipė dėmesį, kad S. Skvernelis kaip lyderis visuomenės akyse yra vertinamas pakankamai gerai – yra gerai atpažįstamas, turi politinį svorį.

„Jo komanda taip pat nėra pati silpniausia. Tie žmonės yra pakankamai neblogai atpažįstami veidai, yra darbingi ir galintys tapti dar labiau matomais. Mes dar turime nepamiršti ir Virginijaus Sinkevičiaus veiksnio, kuris dabar kaip eurokomisaras negali itin daug prisidėti, bet tai nereiškia, kad tai neįvyks tam tikru reikalingu momentu. Čia yra iš ko daryti, yra žmonių, kurie alkūnėmis gali vietą sau pasidaryti“, – komentavo MRU politologė.

Rima Urbonaitė

Be to, R. Urbonaitė akcentavo, kad visuomenė itin mėgsta naujoves.

„Kas nauja mums atrodo geriau nei sena ir bus labai įdomu pažiūrėti, kaip atrodys ir kaip keisis reitingai, kai jau reitinguose bus matuojamas pasitikėjimas ir palankumas naujai sukurtai partijai, nes čia yra didžiausia grėsmė tiek „valstiečiams“, tiek socialdemokratams“, – sakė politologė.

LVŽS, pasak R. Urbonaitė, kyla grėsmė ir dėl to, kad S. Skvernelis yra populiaresnis politikas už R. Karbauskį.

„Šalia R. Karbauskio esantys žmonės, deja, bet kol kas nėra sunkiasvoriai. Galbūt Agnė Širinskienė yra ta, kuri dirba ir partijai padaro daug, bet daugiau labai rimtų žaidėjų net ir nesurasi. Čia, aš manau, kad ta konkurencija bus ir bus gana stipri, ryški“, – komentavo pašnekovė.

Jos nuomone, S. Skvernelio nauja partija „padės“ pasiekti ir populiarumo lubas socialdemokratams.

„Panašu, kad socialdemokratams nepavyks tų lubų pakelti, veikiau priešingai, ir tai yra pakankamai stiprus konkurentas. (…) Socialdemokratams tai nėra gera žinia“, – sakė R. Urbonaitė.

Priminė apie naujos partijos finansavimą: „valstiečiai“ pjaus tai, ką pasėjo

R. Urbonaitė priminė ir dar vieną grėsmę „valstiečiams“ – finansavimo klausimą.

„Valstiečiams“ bloga žinia, nes ar taip, ar taip Skvernelis išsineša dalį jų populiarumo, o Skvernelio gauti pirmumo balsai nėra tai, į ką tu galėtum nusispjauti. Jis yra viena iš „valstiečių“ sėkmės dedamųjų, nors niekada nebuvo partijos nariu. (...)

Kitas dalykas, nauja partija šiek tiek nugriebs ir finansavimo iš LVŽS“, – sakė R. Urbonaitė.

Saulius Skvernelis, Ramūnas Karbauskis

Ji teigė, kad „valstiečiai“ dabar pjaus tai, ką pasėjo“.

„Kažkada, norėdami ištraukti ir labai pagelbėti socdarbiečiams, dabar supras, ką reiškia įstatymų priiminėjimas, kai tu priimi jį dėl savo asmeninių arba kito partnerio asmeninių interesų, o negalvoji apie tai, kad tai turėtų būti kažkoks bendras teisingas ir tikslingas reguliavimas bei negalvoji valstybiškai“, – pažymėjo politologė.

Visgi R. Urbonaitė akcentavo, kad S. Skvernelis turėtų atsakingai rinktis naujos partijos bendražygius.

„Aš šiandien girdžiu apie tai, kad Skvernelis ir jo būsima nauja partija derasi su kai kuriais visuomeniniais komitetais ir šiandien „Žinių radijuje“ teko nugirsti, kad kalbamasi, pavyzdžiui, su Druskininkų vienu iš ilgamečių lyderiu ponu Malinausku. Tada kyla klausimas, koks bus tas standartas.

Čia yra galimybė kažkokį standartą sukurti, kelti kartelę ir pasakyti, kad mūsų partijos nariais negali būti bet kas, kad mes norime ne atitikti paklausą, o tą paklausą patys pakeisti keisdami pasiūlą ir tokiu būdu imtis lyderystės, o ne primityviausiu būdu paimti, kas palaikomas“, – kalbėjo MRU politologė.

Skvernelis apsisprendė: steigiama nauja kairioji partija

Demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ atstovai pirmadienį pranešė steigiantys naują politinę jėgą – partiją.

Kvietimą jungtis į partiją pasirašė visi 13 frakcijos narių: Saulius Skvernelis, Vytautas Bakas, Rima Baškienė, Algirdas Butkevičius, Domas Griškevičius, Linas Kukuraitis, Rūta Miliūtė, Laima Mogenienė, Laima Nagienė, Lukas Savickas, Algirdas Stončaitis, Zenonas Streikus ir Tomas Tomilinas.

Pasak frakcijos seniūno Sauliaus Skvernelio, steigiama partija bus centro kairės politinė jėga, kuri jau turi valstybės valdymo patirtį ir gali imtis atsakomybės už šalies dabartį ir ateitį.

„Kaip nauja frakcija Seime susikūrėme neseniai, tačiau iki šiol jaučiame žmonių palaikymą, sulaukiame daug kreipimųsi iš miestų ir regionų atstovų, kurie panašiai mato dabartinę sudėtingą situaciją Lietuvoje ir nori jungtis bendriems darbams. Partijos formatą matome kaip galimybę visiems susitelkti į platesnį ir stipresnį bendraminčių ratą“, – pirmadienio rytą išplatintame pranešime spaudai cituojamas frakcijos seniūnas S. Skvernelis.

Frakcijos atstovų teigimu, matydami visa tai jie yra pasirengę telkti žmones, bendruomenes, nevyriausybines organizacijas, dalyvauti viešajame gyvenime ir kelti politikos sąžiningumo, dialogo, atskaitomybės piliečiams standartus.

Tarp svarbiausių steigiamos partijos siekių – mažinti Lietuvoje skurdą, stiprinti šeimas ir šalies ekonomiką, pastarojoje srityje ypatingą dėmesį skiriant kokybiškų ir aukštą pridėtinę vertę kuriančių darbo vietų steigimui, taip pat efektyvinti valstybės valdymą, suteikiant daugiau teisių savivaldai ir sprendžiant šalyje esančias krizes, mažinti korupciją ir įgyvendinti žaliojo kurso politiką, kuri užtikrintų kiekvieno teisę į švarią ir saugią aplinką.

Nusimatė partijai tikslus

Kvietime numatyti steigiamos Demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ tikslai:

 • Saugoti ir puoselėti pamatines valstybės vertybes: nepriklausomybę, šeimą, kultūrą, kalbą, demokratiją;
 • Ginti moralinius, teisinius ir politinius valstybės pagrindus, grindžiamus Konstitucijoje ir tarptautinėje teisėje įtvirtintais asmens laisvės bei teisės viršenybės principais;
 • Telkti žmones, bendruomenes, nevyriausybines organizacijas, dalyvauti viešajame gyvenime ir kelti politikos sąžiningumo, dialogo, atskaitomybės piliečiams standartus;
 • Stiprinti šeimas aktyviomis viešosios politikos priemonėmis;
 • Drauge kurti gerovės valstybę didinant šalies bendrojo vidaus produkto perskirstymą ir įtraukiant visuomenę į dalyvaujamo biudžeto plėtojimą;
 • Vykdyti bazinių pajamų užtikrinimu paremtą socialinę politiką, kuri panaikins absoliutaus skurdo reiškinį, skatins žmogų dirbti ir užsidirbti Lietuvoje;
 • Vykdyti ambicingą žaliąją politiką, užtikrinančią kiekvieno teisę į švarią, saugią aplinką;
 • Siekti, kad viešasis sektorius rodytų lyderystę siekiant klimato kaitos mažinimo tikslų;
 • Siekti, kad ekonomikos augimą pajaustų kiekvienas, ypatingą dėmesį skiriant kokybiškų ir aukštą pridėtinę vertę kuriančių darbo vietų steigimui;
 • Ekonominėje politikoje skirti ypatingą dėmesį smulkiam ir šeimų verslui bei visuomenės verslumo skatinimui;
 • Didinti dirbančiųjų derybinę galią ir motyvuoti mokytis visą gyvenimą, pasitinkant darbo rinkos skaitmenizacijos ir robotizacijos iššūkius;
 • Siekti aukštos švietimo ir mokslo kokybės bei jo prieinamumą visoje Lietuvoje;
 • Siekti Lietuvoje efektyviai veikiančios sveikatos apsaugos sistemos, kuri užtikrintų kokybiškas ir visiems prieinamas paslaugas;
 • Stiprinti savivaldą, didinant jos finansinį savarankiškumą ir pritarti tiesioginių merų, kaip savivaldybių tarybų pirmininkų, rinkimų sistemai;
 • Taikyti griežtą atsaką korupcijai, kuri griauna visuomenės pasitikėjimą demokratine sistema, viešąsias paslaugas, lemia skurdą ir atskirtį;
 • Siekti atviros teismų sistemos įtvirtinant tarėjų institutą ir stiprinant viešojo intereso gynimą;
 • Vykdyti Lietuvos užsienio politiką vadovaujantis principu – Lietuvos ir jos žmonių interesai yra svarbiausi, o santykiai su kitomis valstybėmis grindžiami abipusiais pagarbos, tolerancijos, bendradarbiavimo ir tarptautinės teisės principais.


S. Skvernelis kartu su kolegomis pasitraukė iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos ir sukūrė Demokratų frakciją „Vardan Lietuvos“ rugsėjo pradžioje.