Apie tai trečiadienį pranešė naujienų portalas „EUobserver“.

„Fiksuota, jei teisingai prisimenu 17, ar beveik, sakykime, 20 pranešimų apie rimtus incidentus (angl. Serious Incident Report, SIR), kur įtariami pamatinių teisių pažeidimai Lietuvoje“, – cituojamas F. Leggeri, kalbėjęs pirmadienį vykusiame nevyriausybinės organizacijos „EU Watch“ renginyje.

„Mano supratimu, to priežastis – Lietuvos teisės interpretacijos. Klausimas, ar Lietuvos sienos apsaugos ir prieglobsčio įstatymai atitinka ES teisę“, – pridūrė jis.

Anksčiau „EUobserver“ pranešė, kad fiksuota apie 14 pranešimų apie rimtus incidentus, kurie yra susiję su kolektyviniu migrantų išstūmimu per sieną.

Kiek anksčiau Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas BNS sakė, kad Lietuva aiškinasi situaciją su „Frontex“ dėl šios situacijos. Jo teigimu, tai pranešimai, kurie kelia įtarimų dėl galimo pažeidimo, tačiau pats pažeidimo faktas dar nėra nustatytas.

Reaguojant į šiuos pranešimus, organizacija gali nutraukti savo misiją Lietuvoje, tačiau F. Leggeri nepakomentavo, ar tai bus padaryta.

Europos Sąjungos institucijos laikosi pozicijos, kad migrantų išstūmimai pažeidžia Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatas.

Vilnius savo ruožtu nurodo, kad neteisėtų migrantų apgręžimo politikos ėmėsi, nes Baltarusija prieš Lietuvą ir Europos Sąjungą vykdo hibridinę ataką. Be kita ko, šalies pareigūnai teigia, kad migrantams sudarytos sąlygos prieglobsčio prašyti pasienio punktuose ar ambasadoje.

Į Lietuvą šiemet per pasienį su Baltarusija pateko beveik 4,2 tūkst. neteisėtų migrantų, dauguma jų – irakiečiai.

Delfi primena, kad šių metų pradžioje „Frontex“ sustabdė visas operacijas Vengrijoje, Europos Sąjungos aukščiausios instancijos teismui paskelbus, kad šalis pažeidė įstatymus, užkirsdama kelią kai kuriems migrantams prašytis prieglobsčio.

„Frontex“ sustabdė visas savo operacijas Vengrijoje“, – naujienų agentūrai AFP tuomet sakė „Frontex“ atstovas spaudai Chrisas Borowski.

„Mūsų bendros pastangos saugoti ES išorės sienas gali būti sėkmingos tik tuo atveju, jeigu užtikrinsime visišką mūsų bendradarbiavimo ir veiklos atitikimą ES įstatymams“, – sakė Ch. Borowski.

Europos Teisingumo Teismas praėjusių metų gruodį nustatė virtinę trūkumų Vengrijos prieglobsčio procedūrose, įskaitant iš Serbijos atvykstančių migrantų neteisėtą deportavimą.

Teismas taip pat konstatavo, kad draudimas asmenims likti šalyje, kol vyksta jų apeliacijos svarstymo procesas, yra neteisėtas, ir kritikavo migrantų laikymą vadinamosiose tranzito zonose.

„Vengrija neįvykdė savo įsipareigojimų pagal ES teisės aktus dėl tarptautinės apsaugos suteikimo procedūrų“, – rašoma nutartyje.

„Frontex“ sprendimas labai svarbus, nes ši agentūra niekada anksčiau nebuvo sustabdžiusi savo operacijų“, – sakė Vengrijos Helsinkio komiteto (HHC) atstovas Andrasas Ledereras.

Anot jo, „Frontex“ buvo priversta imtis veiksmų, nes priešingu atveju rizikavo tapti „bendrininke“.

„Frontex“ būstinė yra Lenkijos sostinėje Varšuvoje.

Šaltinis
Temos
Naujienų agentūros BNS informaciją skelbti, cituoti ar kitaip atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo neleidžiama.
BNS
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (337)