„Plačiai komentuoti negaliu, nes dėl tų visų incidentų, kurie fiksuoti „Frontex“, vyksta aiškinimasis. Yra numatyta procedūra, kai agentūra vykdo bet kokią operaciją, jei įvyksta koks nors ypatingas įvykis, surašomas pranešimas apie rimtus incidentus“, – BNS aiškino R. Liubajevas.

„Pranešimai yra nagrinėjami kartu su valstybe nare, konkrečiai – su mumis. Mes pateikėme visą informaciją, kad tie incidentai būtų išaiškinti ir uždaryti kuo greičiau. (...) Mes pateikėme informaciją, kad tai vykdoma, laikantis Lietuvos teisės aktų“, – pridūrė jis.

Pasieniečių vado teigimu, tai pranešimai, kurie kelia įtarimų dėl galimo pažeidimo, tačiau pats pažeidimo faktas dar nėra nustatytas.

Ketvirtadienį Europos politikos studijų centro renginyje „Frontex“ fundamentaliųjų teisių stebėtoja Katarzyna Wencel (Katažyna Vencel) pareiškė, kad agentūra tiria mažiausiai 14 pranešimų apie rimtus incidentus Lietuvos pasienyje su Baltarusija.

„Mano žiniai, dabar kalbame mažiausiai apie 14 rimtų incidentų pranešimų“, – teigė „Frontex“ atstovė.

Jos teigimu, ataskaitose nurodoma „apie kolektyvinius migrantų išstūmimus, kurie yra patys problemiškiausi“.

Apie tai penktadienį pranešė portalas „EUobserver“.

„Frontex“ BNS informavo, kad apie šiuo metu vykdomus tyrimus komentarų neteikia.

Europos Sąjungos žmogaus teisių institucijos laikosi pozicijos, kad migrantų išstūmimai pažeidžia Europos žmogaus teisių konvencijos nuostatas.

Vilnius savo ruožtu nurodo, kad neteisėtų migrantų apgręžimo politikos ėmėsi, nes Baltarusija prieš Lietuvą ir Europos Sąjungą vykdo hibridinę ataką. Be kita ko, šalies pareigūnai teigia, kad migrantams sudarytos sąlygos prieglobsčio prašyti pasienio punktuose ar ambasadoje.

Į Lietuvą šiemet per pasienį su Baltarusija pateko beveik 4,2 tūkst. neteisėtų migrantų, dauguma jų – irakiečiai.