„Nuo liepos mėnesio vienišo asmens išmoka priklauso vienišiems šalpos pensijų ir mažų pensijų priemokų gavėjams. O nuo kitų metų pradžios vienišo asmens išmokos gavėjų ratas prasiplės. Išmoka pasieks ir tuos vienišus žmones, kurie apie tai, kad turi teisę gauti vienišo asmens išmoką, galbūt nežino. Šios dienos duomenimis, dėl vienišo asmens išmokos jau kreipėsi beveik 90 tūkst. žmonių“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

Taip pat siūloma nustatyti, kad vienišo asmens išmoka būtų mokama ir socialinio draudimo senatvės pensijų gavėjams, kurie yra pateikę prašymą atidėti šios pensijos mokėjimą.

Vienišo asmens išmoka bus pristatoma tokia pačia tvarka kaip ir pensija ar šalpos išmoka. Jeigu, pavyzdžiui, šalpos senatvės pensija jums pristatoma į namus, tai ir vienišo asmens išmoka bus pristatyta į namus. Jei šalpos neįgalumo pensija gaunama į asmeninę sąskaitą, tai ir ši išmoka bus gaunama į tą pačią sąskaitą.

Vienišo asmens išmokos gavėjai, kuriems ši išmoka priklausys nuo 2022 metų pradžios ir bus skirta automatiškai, be atskiro asmens prašymo, išmoką ir susidariusią nepriemoką už kelis mėnesius gaus iki kovo mėnesio pabaigos, sakoma SADM pranešime.

Vienišo asmens išmoka automatiškai nebus skiriama (reikės pateikti prašymą „Sodros“ teritoriniam skyriui), jeigu asmeniui yra paskirta socialinio draudimo našlių pensija, valstybinė našlių renta ir (ar) gauna iš užsienio valstybės periodinės pensinio pobūdžio išmoką našlystės atveju. Taip pat, jeigu asmuo gauna valstybinę pensiją, kurios dydis yra ribojamas.

Vienišo asmens išmoka ir socialinio draudimo našlių pensija neturės įtakos kitoms asmeniui priklausančioms kas mėnesį mokamoms išmokoms ar kompensacijoms, taip pat skiriamai piniginei socialinei paramai, apmokėjimui už socialines paslaugas.

Ministerija skaičiuoja, kad nuo 2022 m. 32 eurų dydžio vienišo asmens išmoką arba našlių pensiją gaus daugiau kaip 400 tūkst. žmonių.

Kiek vienišo asmens išmoka didės nuo 2023 m., Seimas apsispręs jau šioje rudens sesijoje. Siūloma, kad vienišo asmens išmokos dydis 2023 m. ir vėliau būtų lygus socialinio draudimo našlių pensijos dydžiui, kuris būtų kasmet indeksuojamas Pensijų įstatyme nustatyta tvarka.

2022 metais vienišų asmenų išmokoms numatyta skirti apie 106 mln. eurų.