Iki šiol iš stovyklų Lietuvoje bandė pasprukti jau per 700 nelegalų. Tvoros neteisėtų migrantų stovyklose jau lūžo ne kartą, tačiau nei tvoros nei pareigūnai geresnio gyvenimo trokštantiems migrantams ne kliūtis.

Iš stovyklų pasprukusius pareigūnams teko ne kartą gaudyti ir grąžinti atgal į jų apgyvendinimo centrus. Iš kiek daugiau nei 4 tūkstančių Lietuvos sieną kirtusių migrantų, 700 asmenų, maždaug šeštadaliui, pavyko pasišalinti.

Anot Viešojo saugumo tarnybos vado Ričardo Pociaus, migrantai yra valstybės sienos pažeidėjai, o ne nusikaltėliai. Todėl jų kaip nors įkalinti niekas neturi teisės. Stovyklose esančios tvoros tiesiog žymi neteisėtiems migrantams skirtą stovyklos teritoriją.

„Dažniausiai paryčiais, kai yra tamsu, rūkas, tos tvorelės lengvai išardomos yra, arba pakeliamos“, – sakė jis.

Yra ir tokių, kurie pasiblaškę už stovyklos ribų atgal grįžta patys. Tačiau kai kurie pasprukti bando ir keletą kartų.

Migrantų atkaklumą rodo ir neseniai rastas tunelis, kurį migrantai išsikasė Rūdninkų stovykloje.

„Mes negalime rankom susikibę apjuosti tų stovyklaviečių gyva jėga“, – teigė R. Pocius.

Migrantai bėga iš visų apgyvendinimo vietų. Juos saugo Viešojo saugumo tarnybos, policijos, Valstybės sienos apsaugos tarnybos, bei Kalėjimų departamento pareigūnai.

Iki šiol daugiausiai neteisėtų migrantų pasišalino iš Ruklos – 286, Pabradės – 180, Rūdninkų – 101, Jiezno – 69.

Bėglių iš migrantų apgyvendinimo centrų paskutiniu metu daugėja. Vien per paskutines dvi savaites tokių užfiksuota 70. iš jų sugrąžinti pavyko tik 21.

Atsižvelgus į tai, Vidaus reikalų ministerija (VRM) nusprendė sustiprinti migrantų apgyvendinimo centrų apsaugą.

„Tam, kad užtikrinti vienodą apsaugos lygį bus paskirti apsaugos koordinatoriai. Taip pat papildomai stipriname pajėgas patruliuojančių policijos automobilių. Ir papildomas pajėgas telkiame tam, kad būtų apsaugoti patys objektai“, – trečiadienį kalbėjo vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Iš viso nuo metų pradžios iš stovyklų Lietuvoje pabėgo kiek daugiau nei 700 migrantų. Sulaikyti ir grąžinti atgal tik apie 150. Tai reiškia, kad daugiau nei pusė tūkstančio migrantų dingo. Tačiau kur jie yra, niekas nežino.

Vidaus reikalų ministrė A. Bilotaitė tikina, jog pastarųjų pareigūnai vis dar ieško.

Nuo neteisėtų migrantų krizės pradžios sustiprinta kelių į Lenkiją apsauga.

„Patruliuoja tiek Lietuvos, tiek Lenkijos pareigūnai. Visos įtartinos mašinos yra stabdomos ir atliekama kontrolė. Nemažas kiekis jau yra tuo pagrindu sugrąžintas. Tas pats, suprantu, yra tarp Lenkijos ir Vokietijos sienos“, – sakė ministrė.

Užsienyje sugauti migrantai sugrąžinami į Lietuvą, kuri pastariesiems, panašu, tik tarpinė stotelė.

„Tie jų bandymai pabėgti rodo, kad visiškai Lietuva jiems nėra tikslo šalis. Jie nori keliauti kitur. Ir tas pabėgėlio prašymo pateikimas yra tik formalus dalykas. Jie nelaukia sprendimų“, – svarstė vidaus reikalų viceministras Kęstutis Lančinskas.

Praėjusią savaitę baigta neteisėtų migrantų registracija, spartinamas prieglobsčio prašymų nagrinėjimas.

Šiuo metu iš beveik 3 tūkst. prieglobsčio prašymų išnagrinėti 645. Kol kas nei vienas iš jų nebuvo patenkintas.