A. Norkienė: turiu viltį, kad koalicinė sutartis galėtų būti pasirašyta dar šią sesiją

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos Seime seniūnė A. Norkienė teigia, kad pokalbiai su kitomis opozicinėmis frakcijomis dėl galimybės pasirašyti opozicijos koalicinį susitarimą – vyksta.

„Ieškome bendradarbiavimo stiprinimo taškų ir įvairių variantų. Kadangi dabar Mišrios grupės Seime jau iš viso nebėra, visos frakcijos susiskirsčiusios, tai tas toks skaičiavimas ir telkimasis yra. Visgi tikslas yra vienyti opoziciją. Tai tie pokalbiai tikrai vyksta“, – Eltai teigė A. Norkienė.

Pasak politikės, paraleliai vyksta ir neformalus bendravimas dėl konkrečių projektų palaikymo.

„Pasirašymas yra kitas etapas, jis yra sudėtingesnis, nes jau tada formalizuojame tą susitarimą. Dabar jis yra daugiau darbinis, grynai tarp Seimo frakcijų. Bendrą opozicijos poziciją išsakant Seimo posėdžių salėje balsuojant“, – sakė ji.

A. Norkienė atkreipia dėmesį, kad koalicinio susitarimo vienas iš tikslų yra turėti opozicijos lyderį. Seimo narė akcentuoja, kad šį tikslą galima pasiekti tik suvienijus daugiau nei pusę Seimo opozicijos narių.

„Jeigu mes norime tą koalicinį susitarimą turėti ir turėti opozicijos lyderį, tai yra susiję su Seimo narių skaičiumi. Todėl toks dabar išeina truputį užburtas ratas, kol galbūt išsigryninsime kažkaip“, – vylėsi politikė.

Ji pabrėžia, kad šiuo metu diskusijos dėl koalicinės sutarties vyksta su visomis opozicinėmis frakcijomis.

A. Norkienė įsitikinusi, kad jos vadovaujama frakcija Seime sėkmingai galėtų bendradarbiauti ir su buvusio frakcijos kolegos Sauliaus Skvernelio naujai įkurta Demokratų frakcija „Vardan Lietuvos“.

„Aš asmeniškai visada matau tą galimybę. Jeigu yra vienas tikslas, kad opozicija būtų tikrai stipresnė, jokių asmeniškumų tikrai negali būti. Frakcija „Vardan Lietuvos“ skelbėsi, kad jie nori būti konstruktyvi opozicija ir t.t. Tai nematau čia jokių kažkokių rimtų prieštaravimų dėl to. Bet čia jau galbūt labiau asmeninė nuomonė“, – sakė ji.

Vis dėlto kategoriškiausi, pasak A. Norkienės, šiuo metu yra socialdemokratai.

„Galbūt socialdemokratai pakankamai kategoriški nuo pat kadencijos pradžios, jie visai neseniai taryboje svarstė šį klausimą ir nusprendė, kad visgi nesijungs į jokią oficialią koalicinę sutartį opozicinę. O visos kitos frakcijos tikrai kalba, mąsto ir tikrai niekas neatsakė, kad ne, to nenorėtume“, – patikino LVŽS frakcijos seniūnė.

Nepaisant kylančių iššūkių, politikė tikina neprarandanti vilties, kad susitarimą frakcijoms gali pavykti pasirašyti dar Seimo rudens sesijoje.

„Tai iš tikrųjų sunku prognozuoti, kaip viskas dėliosis. Aš viltį tokią turiu, kad dar šioje sesijoje pasirašysime, bet ateitis parodys“, – sakė ji.

J. Pinskus apie opozicijos koaliciją: šioje sesijoje nieko nenuveiksime

Savo ruožtu Regionų frakcijos atstovas Jonas Pinskus pripažįsta, kad šiuo metu Seimo opozicijos susitarimo klausimas užstrigęs.

„Aš manau, kad šiuo metu visi yra kažkokioje laukimo, emocijų atvėsimo stadijoje“, – svarstė J. Pinskus.

Seimo narys taip pat mano, kad susitarimui trukdo tiek LVŽS frakcijos skilimas, tiek Darbo partijos frakcijos nuostata nebendradarbiauti su Lietuvos regionų frakcija, tiek socialdemokratų pozicija Seime. J. Pinskaus teigimu, pagrindinė problema, kad opozicinės Seimo frakcijos negali atsiriboti nuo savo asmeninių ambicijų.

„Visi deklaruoja, jog noras yra, kad būtų opozicijos lyderis, kad telktų opoziciją, bet kai kas negali perlipti per savo asmenines ambicijas. Tai reiškia, asmeninės ambicijos yra svarbiau negu darbas valstybei“, – sakė parlamentaras.

J. Pinskus pažymėjo, kad Lietuvos regionų frakcija neturi kažkokių nusistatymų prieš kitus opozicijos kolegas Seime ir yra už tai, kad opozicija vienytųsi.

„Mes galėtume susitarti su socialdemokratais. Aišku, kai kuriais klausimais, kaip Partnerystės įstatymas arba narkotikų dekriminalizavimas, mums reikėtų atskirai tartis su socialdemokratais. O su visomis kitomis frakcijomis net tų vertybinių skirtumų nėra. Mums tiek „valstiečiai“, tiek Darbo partija, tiek ir S. Skvernelio frakcija tinka“, – patikino jis.

Vis dėlto politikas mano, kad artimiausiu metu koalicijos susitarimas tarp opozicinių frakcijų nebus pasirašytas.

„Esu ne pirmą dieną politikoje ir pažįstu tuos raktinius žmones, tai, aš manau, kad tai praktiškai neįmanoma turbūt. (...) Aš suprantu, kad šioje sesijoje mes nieko nenuveiksime“, – teigė J. Pinskus.

V. Fiodorovas: nemanome, kad opozicijos lyderis vertybė, kurios per kraujus reikia siekti

Panašios nuomonės kaip J. Pinskus laikosi ir Darbo partijos frakcijos seniūnas Viktoras Fiodorovas, kurio vadovaujama frakcija Seime jau anksčiau buvo paskelbusi, kad nemato galimybės dirbti su Lietuvos regionų frakcija.

Politikas tikina, kad opozicinės Seimo frakcijos bendrauja dėl pavienių klausimų, svarstomų Seime, tačiau, pasak jo, šiuo metu diskusijos apie koalicinės sutarties sudarymą nevyksta.

„Kalbant apie naujos kažkokios sutarties sudarymą, kalbų nėra, bent jau kažkokių aktyvių veiksmų dėl to tikrai nėra. Panašu, kad kadangi nėra galimybių visiems susivienyti, tai, matyt, ir sustoja viskas. Būtų tikslinga, jeigu visos opozicinės frakcijos dirbtų bendrai. Bet bent jau žiūrint dabar, tokių galimybių turbūt nesišviečia“, – Eltai teigė V. Fiodorovas.

Darbo partijos frakcijos Seime vadovas abejoja ir tuo, kad opozicijos lyderio postas yra vertybė, kurios visais įmanomais būdais reikia siekti.

„Nemanome, kad opozicijos lyderis yra kažkokia vertybė, kurios per kraujus reikia siekti. Esminis dalykas yra, kad mes galėtume oponuoti tiems sprendimams, kurie netinka pagal mūsų programą, pagal apskritai įsitikinimus. (...) Tikrai galime dirbti konstruktyviai ir be opozicijos lyderio“, – tvirtino V. Fiodorovas.

Seimo narys taip pat akcentuoja, kad Darbo partijos frakcija Seime neturi esminių vertybinių skirčių su kitomis opozicinėmis frakcijomis.

„Kalbant apie tuos vertybinius klausimus, kurie buvo svarstomi Seime, pavyzdžiui, šeimos politika, tai iš esmės, matyt, opozicija daugiau mažiau sutaria šiais klausimais. Pavienių gal žmonių buvo kitokios nuomonės, bet susitarimas plius minus buvo“, – sakė V. Fiodorovas.

Visgi politikas taip pat atkreipia dėmesį į socialdemokratų nenorą dirbti opozicijos koalicijoje, „valstiečių“ skilimą ir Darbo partijos tarybos sprendimą opozicijoje nedirti su Lietuvos regionų frakcija. Pasak jo, tai esminės priežastys, kodėl opozicijos koalicija šiuo metu yra neįmanoma.

„Žiūrint plika akimi ir matematiškai dėliojant viską, šansų suvienyti daugiau nei pusę opozicijos kažkam dviem tikrai neišeis“, – sakė Seimo narys.