NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėjos, laikinai vykdančios direktoriaus funkcijas, Giedrės Aleksienės teigimu, tiek aktyvių protrūkių nebuvo registruota nuo žiemos.

„Nesinori gąsdinti, bet epidemiologinė situacija išlieka įtempta. Jau dešimt savaičių iš eilės fiksuojame protrūkių kreivės kilimą ir, vertinant absoliučiais skaičiais, esame maždaug žiemos mėnesių lygyje“, – sako G. Aleksienė.

Tuo metu, NVSC Vilniaus departamento direktorė Rolanda Lingienė pabrėžia, jog tokia epidemiologinė situacija reiškia, kad dabar kaip niekad svarbus visų sąmoningumas.

„Nepamirškite visų prevencijos priemonių – rankų higienos, kosėjimo ir čiaudėjimo etiketo, laikykitės atstumo, ypač viešose vietose, kur sutinkate žmones, su kuriais kasdien nebendraujate. Taip pat būtinai dėvėkite kaukes, nepaisant – tai privaloma ar ne. Nerizikuokite savo ir kitų sveikata, jei pajutote COVID-19 ligai būdingus simptomus, likite namuose. Ir, žinoma, būtinai pasiskiepykite ir paraginkite tai padaryti artimuosius, draugus. Visi esame atsakingi už tai, kokia bus epidemiologinė situacija ir kaip gyvensime artimiausiu metu“, – svarbiausias taisykles primena gyd. epidemiologė R. Lingienė.

Rolanda Lingienė

Daugiausia aktyvių protrūkių ir toliau registruojama ugdymo įstaigose

Praėjusios savaitės pabaigoje daugiausia aktyvių protrūkių buvo registruota ugdymo įstaigose. 301 protrūkis sudarė 60 proc. visų šalyje registruotų aktyvių COVID-19 ligos protrūkių. Lyginant su 37-ąja metų savaite, protrūkių struktūra nepasikeitė – absoliučią daugumą, t. y. apie 85 proc., sudarė protrūkiai, registruoti pradinio, pagrindinio ir vidurinio ugdymo mokyklose.

Daugiausia aktyvių protrūkių ugdymo įstaigose fiksuota Klaipėdos, Kauno, Šiaulių apskrityse, mažiausia – Utenos, Tauragės ir Alytaus apskrityse.

Aktyvių protrūkių prieaugį epidemiologai praėjusią savaitę registravo ir siuvimo, paslaugų, logistikos ir transporto bei žemės ūkio sektoriuose. 38-ąją metų savaitę jis buvo nežymus ir siekė nuo kelių iki keliolikos procentų.

Taip pat daugiau aktyvių protrūkių praėjusią savaitę NVSC specialistai registravo ir gydymo bei socialines paslaugas teikiančiose įstaigose. Atitinkamai registruoti 45 ir 12 aktyvių protrūkių. Epidemiologų vertinimu, nors protrūkių šiose įstaigose ir daugėja, jų augimas nėra toks reikšmingas, koks buvo matomas praėjusį rudenį, kuomet šių įstaigų darbuotojai, pacientai, gyventoja nebuvo paskiepyti. Tai dar kartą įrodo, kokią svarbą epidemiologinei situacijai turi vakcinacija.

Tuo metu, gamybos sektoriuje pirmą kartą po trijų mėnesių, kuomet kas savaitę buvo fiksuotas aktyvių protrūkių augimas, stebimos palankios tendencijos. Aktyvių protrūkių 38-ąją metų savaitę buvo registruoti 38, savaitę prieš tai – 49 aktyvūs protrūkiai.

Mažiau aktyvių protrūkių, lyginant su laikotarpiu prieš tai, praėjusią savaitę specialistai stebėjo maisto pramonės bei statybų įmonėse. Atitinkamai registruoti šeši (savaitę prieš tai – 11) ir trys (savaitę prieš tai – keturi) aktyvūs COVID-19 ligos protrūkiai.

Bendrai praėjusios savaitės pabaigoje Lietuvoje fiksuoti 504 aktyvūs COVID-19 ligos protrūkiai, kai savaitę prieš tai – 374 protrūkiai.

NVSC primena, kad protrūkis – tai staigus užkrečiamųjų ligų išplitimas, apėmęs riboto skaičiaus žmonių grupę ir (ar) ribotą teritoriją, t. y. du ir daugiau tarpusavyje susiję ligos atvejai laiko ir vietos požiūriu.

Specialistai primena, kad Lietuvoje vykdoma masinė vakcinacija, tad visi asmenys, sulaukę 12 metų, raginami registruotis skiepui internetu www.koronastop.lt arba, jeigu nėra galimybės to padaryti, skambinti Karštosios linijos numeriu 1808. Nuo 12 m. galima skiepytis „Comirnaty“ (gamintojai „Pfizer“ ir „BioNTech“) arba „Spikevax“ (gamintojas „Moderna“) vakcinomis. Vaikus vakcinai registruoja tėvai (įtėviai), globėjai arba rūpintojai.

Praėjusią parą nustatyti 1225 nauji COVID-19 atvejai, mirė 11 žmonių, antradienį skelbia Statistikos departamentas.

Devyni mirusieji buvo nepaskiepyti arba paskiepyti iš dalies

2856 žmonės paskiepyti pirmąja vakcinos doze. Iš viso per parą paskiepyti 7187 žmonės.

Ligoninėse šiuo metu gydomi 1162 žmonės – 48-iais daugiau nei para anksčiau, 121 iš jų – reanimacijoje.

Ligoninės ir mirtys

Praėjusią parą į ligonines dėl COVID-19 paguldyti 139 žmonės – 60-ia daugiau nei para anksčiau.

82 pacientams taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, deguonis papildomai tiekiamas 975 žmonėms.

Per pandemijos piką šių metų sausį pacientų skaičiai ligoninėse buvo pasiekę 2,6 tūkst., dėl to teko reguliariai mažinti kitų medicinos paslaugų prieinamumą.

Praėjusią parą mirė šeši vyresni nei 80-ies metų žmonės – iš jų pasiskiepijęs buvo vienas. Taip pat mirė du vyresni nei 50-ies metų žmonės, iš kurių vakcinuotas buvo vienas, ir trys vyresni nei 70-ies metų žmonės, kurie buvo nesiskiepiję.

Nuo COVID-19 ligos iki šiol iš viso Lietuvoje mirė 4946 žmonių, iš jų pilnai paskiepyti buvo 101. Tiesiogiai ir netiesiogiai su COVID-19 siejamos 9803 mirtys.

Vakcinacija

Iki šiol mažiausiai viena vakcinos doze paskiepyta per 1 mln. 739,3 tūkst. žmonių, pilnai vakcinuoti 1 mln. 605,9 tūkst.

Sustiprinančią skiepo dozę praėjusią parą gavo 789 žmonės, iš viso iki šiol pakartotinai paskiepyta beveik 23,4 tūkst. žmonių.

Lietuvoje bent vieną skiepo dozę yra gavę 62,2 proc. gyventojų. Tarp suaugusiųjų pasiskiepiję yra 72,7 proc. gyventojų, o tarp visų žmonių nuo 12 metų, galinčių vakcinuotis – 70,4 proc.

Mažiausia pasiskiepijusiųjų dalis yra tarp 12-15 metų vaikų – 28,4 proc. Tarp vyriausių šalies gyventojų per 80 metų pasiskiepiję 64,7 proc.

Iš viso Lietuvoje iki šiol gauta per 5 mln. vakcinos dozių, skiepijimui sunaudota beveik 3,2 mln. dozių. Nepanaudota šiuo metu yra daugiau kaip 1,8 mln. dozių.

Epidemiologinė situacija

14 dienų naujų susirgimų koronavirusu skaičius 100 tūkst. gyventojų pasiekė 634,7 – per parą paaugo keliolika punktų. Septynių dienų teigiamų diagnostinių testų rodiklis truputį pakilo ir siekia 6,9 procento.

Šalyje praėjusią parą atlikta 11,1 tūkst. molekulinių (PGR) ir 12,7 tūkst. antigeno tyrimų dėl įtariamo koronaviruso.

Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 327,9 tūkst. žmonių, iš jų tebeserga 16,4 tūkst. – per parą sergančiųjų padaugėjo tūkstančiu.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (183)