„Šiandien Lietuvai nereikia tarpusavio kovų, susipriešinimo. Lietuvai reikia darnos ir vienintelės kovos – kovos su koronavirusu ir jo socialinėmis bei ekonominėmis pasekmėmis. Jūs, esantys valdžioje, šiandien turite stengtis rodyti, kad visi, kas nori padėti yra laukiami ir vertinami, o ne atvirkščiai.

Juo labiau, kad patys matote, jog Jums nesiseka. Susirgimų skaičius auga, skiepytis dėl įvairių priežasčių nenori net rizikos grupės. Žmonės nepasitiki Jumis ir Jūsų sprendimais.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga, mūsų suformuota šešėlinė Vyriausybė Jūsų Vyriausybei visuomet tiesė ranką, nes bendras interesas – sveiki Lietuvos žmonės, stipri ekonomika ir auganti valstybė, gerbiama Europos ir pasaulio demokratiškų, ekonomiškai stiprių valstybių šeimoje“, – rašė R. Karbauskis.

LVŽS vadovas skundėsi dėl Vyriausybės vadovės lygšiolinio požiūrio į opoziciją.

„Jūs nuo pat pradžių, iš karto po Seimo rinkimų, stengėtės pažeminti opoziciją, atimti iš jos jai priklausančius instrumentus Seime, žeminti mane ir mano vadovaujamos partijos žmones. Puikiai žinote, kad priešindamasis tam, aš palikau Seimą, tačiau nepalikau darbų ir žmonių už kuriuos esu atsakingas ir kuriems esu įsipareigojęs.

Tenka apgailestauti, kad mūsų pasiūlymai taip ir liko „neatidaryti“ pašto dėžutėje, kaip matome po Jūsų viešo atsakymo todėl, kad Jums nepatinka Karbauskis. Iki šiol maniau, kad Viešojo administravimo įstatymas bei Lietuvos Respublikos Vyriausybės nutarimas dėl prašymų ir skundų nagrinėjimo ir asmenų aptarnavimo viešojo administravimo subjektuose taisyklių patvirtinimo galioja ir man, kaip visiems likusiems Lietuvos piliečiams, kurie kreipiasi į valstybės institucijas ir tikisi jų atsakymo. Klydau“, – rašė R. Karbauskis.

Prašo diskutuoti su opozicija

LVŽS vadovas teigė suprantąs, kad situacija Lietuvoje nėra eilinė, ir Premjerei yra sunku ne tik dėl padėties Lietuvoje.

„Bet ir dėl to, kad ji dažnai paliekama viena tvarkytis su visomis šalį ištikusiomis krizėmis, tačiau tai nereiškia, kad dėl to neturi vykti konstruktyvios Vyriausybės diskusijos su opozicija. Juo labiau nereiškia, kad Jūs negalite keisti savo ministrų į labiau kompetentingus, norinčius bendrauti su visais, kurie siekia padėti.

Suprantu, kad norėdama žeminti LVŽS šešėlinę Vyriausybę bei Jums kartais oponuojančius politikus Jūs, Premjere, išvadinote šešėlinę Vyriausybę „bendraminčių grupe“ be jokio statuso, bet aš tuo didžiuojuosi, nes iš tiesų su kolegomis esame bendraminčiai, kuriuos vienija vertybės. Tik nežinau, ar Jūs apie savo vadovaujamą Vyriausybę, kaip bendraminčių grupę, tą patį su pasididžiavimu šiandien galėtumėt pasakyti.

Negaliu nepastebėti ir to, kad visi, kad ir kaip kartais tas būtų sunku, turime mokytis kalbėtis ir drauge spręsti mūsų valstybę ištinkančias problemas – tik tada sprendimai bus tvarūs ir visuomenei kur kas labiau priimtini. Yra daug temų, kurias reikia išdiskutuoti ir nestumti buldozeriu. Negerai ir tai, kada Seimas kuria darbotvarkę, kuri prasilenkia ne tik su padėtimi valstybėje, bet ir su didžiosios visuomenės dalies lūkesčiais, skaldo, sėja nepasitikėjimą“, – rašė R. Karbauskis.

Prašo, kad priimtų ir išklausytų

LVŽS lyderio nuomone, valdantieji premjerei ne padeda, o kenkia.

„Jūs net tarpusavyje negalite susiderinti veiksmų... Bet dar ne vėlu kažką pakeisti.
Europos agentūros paskelbė, jog mūsų COVID-19 situacija yra blogiausia Europoje. Ne metas aiškintis, kieno koks statusas, pareigos ar postai. Yra metas veikti ir visiems susėsti prie apskrito stalo.

Gerbiama Premjere, pakvieskite visų parlamentinių partijų lyderius tai padaryti. Išklausykite kas mums kelia nerimą ir ką mūsų atstovaujamos partijos siūlo kaip priemones tai pačiai COVID-19 pandemijai suvaldyti. Pakvieskite ir Prezidentą, jo komandą – ir jis turi dalyvauti priimant tvirto sutarimo reikalaujančius sprendimus. Išklausykite ekspertus, mokslininkus, ne tik tuos, kuriuos pati pasirinkote klausytis, bet ir tuos, kurie turi ką pasakyti, matydami pasaulio patirtį“, – rašė R. Karbauskis.

Laišką siuntė ir vakar

„Delfi“ primena, kad viešu laišku R. Karbauskis į I. Šimonytę kreipėsi ir ketvirtadienį. Jis kaltino premjerę segregacija ir grasino interpeliacija.

Paklausta apie tai, kodėl neatsakinėja į R. Karbauskio kreipimusis, premjerė priminė, kad jis nebėra Seimo narys.

„Ponas Karbauskis nėra opozicija. Ponas Karbauskis nėra net Seime. Man labai sunku vertinti savo santykį su verslininku, kuris vadovauja vienai iš Lietuvoje registruotų partijų. Tokių žmonių už Seimo ribų turbūt yra ir daugiau“, – sakė I. Šimonytė.

Apskritai santykius su opozicija Seime Vyriausybės vadovė įvertino kaip konstruktyvius.

„Ir su ta pačia Valstiečių žaliųjų sąjunga, ir kiek frakcijos turi klausimų ministrams ar Vyriausybei, kiek vyksta Vyriausybės valandų ar kažkokių kitų formatų, tikrai Vyriausybė yra pasirengusi atsakyti į visus klausimus, pateikti visą informaciją ir viskuo pasidalinti.

Ponas Karbauskis, dovanokite, bet yra beveik privatus žmogus. Jo pretenzijos Vyriausybei yra suprantamos, bet turbūt aš neturiu galimybių į kiekvieno žmogaus pretenzijas kažkaip atsakyti“, – sakė I. Šimonytė.

Karbauskis sureagavo dar kartą

Į I. Šimonytės pareiškimą netruko feisbuke sureaguoti ir R. Karbauskis.

„I. Šimonytė jau ne tik nesigaudo valstybės valdyme, bet ir nesivaldo. Jai reikėtų rimtai pagalvoti apie pokyčius karjeroje.
Mane stebina premjerės Ingridos Šimonytės viešas atsakymas į paklausimą, kodėl Vyriausybė ignoruoja oficialią šešėlinės Vyriausybės korespondenciją, paklausimus bei pasiūlymus, nors įstatymai numato, kad paklausėjui būtų atsakyta.

Atsakymas, kad Karbauskis privatus asmuo ir neva jam nereikia atsakinėti, parodo šios Vyriausybės gilesnes problemas, nei mes matėme iki šiol. Visiškai nesuvokiama, kas yra valstybės valdymas, žmonių lygybė prieš įstatymą, įstatyme nustatytų pareigų vykdymas. Valstybėje tvarkomasi kaip nuosavame bute, kur galioja „darau, ką noriu“ principas“, – piktinosi R. Karbauskis.

Politikas rašė, kad jį stebina ir tai, kad premjerė nežino, jog Vyriausybė, kaip valstybės institucija, privalo atsakyti į bet kurio piliečio laiškus per įstatymų nustatytą terminą ir nesvarbu, kas klausia, ar Karbauskis, ar kitas asmuo.

„Mūsų gi atveju, kreipėsi šešėlinė Vyriausybė, su kuria, jai pradėjus darbą, I. Šimonytė žadėjo konstruktyviai bendradarbiauti, tačiau dabar matome, kad realybėje taip nevyksta, pažeidžiant bet kokius demokratinius principus ir aiškiai segreguojant žmones į „vertus“ šios Vyriausybės dėmesio ir „nevertus“. Matant, jog ir daugiau šiai valdžiai atstovaujančių politikų elgiasi nederamai, žemina ne tik kolegas, bet ir žmones, kurie nepritaria jų ideologijai, nerimą kelia vis didėjanti visuomenės segregacija, kuri vyksta aukščiausiu politiniu lygmeniu“, – rašė R. Karbauskis.

Jis piktinosi, kad jo politinė jėga Seime yra išskiriama.

„Su vienomis partijomis, kurios Seime palaiko valdančiųjų sprendimus dekriminalizuoti narkotikus, keisti vaikams lytį, įteisinti vienalytes, I. Šimonytei yra pakeliui. Su tais, kurie laikosi tradicinių vertybių – nepakeliui. Vyksta negeri procesai valdžioje, o jų viešas demonstravimas neabejotinai kenkia visuomenei, jos pasitikėjimui politikais. Tačiau dar didesnį nerimą kelia tai, kad Premjerė jau kurį laiką viešojoje erdvėje tiesiog nebesivaldo. Matyt, tai per didelio krūvio pasekmė, tačiau dar ne vėlu, Premjerei įvertinti savo jėgas ir pasukti išmintingesniu keliu – pasitraukti, jei nesugebama atlikti savo pareigų tinkamai.

Jei nesivaldoma viešojoje erdvėje, tuomet jau nerimą kelia ir priimamų kitų sprendimų kokybė“, – rašė R. Karbauskis.