„Ką daryti, jeigu mes esame jau izoliuoti? Ką daryti, jeigu mus šiandien izoliuoja? Ar galios tiems, kurie išėjo prieš tris dienas? Ar tai reiškia, kad dabar turime darytis, ar neturime darytis testus? Tai tikrai sukels ir klausimų mokytojų bendruomenėje, vėl apmokėjimo klausimas kils“, – LNK komentavo Vilniaus Kunigaikščio Gedimino progimnazijos tėvų tarybos pirmininkas Arūnas Penkaitis.

Ministrė pabrėžia – nuo šiol sveikiems vaikams izoliuotis nebereikės.

„Tie, kurie buvo rizikos zonoje, kurie buvo nustatyti kaip artimi kontaktai, jie turi kas tam tikrą laiką testuotis ir, jei jų testai yra neigiami, jie toliau sėkmingai lanko mokyklą“, – televizijai sakė švietimo, mokslo ir sporto ministrė Jurgita Šiugždinienė.

Pagal naują tvarką, nustačius kovido atvejį artimoje aplinkoje, vaikai, norintys ir toliau lankyti ugdymo įstaigą privalės atlikti tris testus.

„Norint susitrumpinti izoliaciją daraisi testą. Jei mes norime izoliacijos nevykdyti apskritai, norime tęsti kontaktinį ugdymą, tai yra sudaryta galimybė vaikams periodiškai testuotis“, – paaiškino Vilniaus Visuomenės sveikatos biuro direktorė Guoda Ropaitė-Beigė.

Kiti galės rinktis savaitės izoliaciją ir, atlikus PGR testą, į ugdymo įstaigas sugrįžti gavus neigiamą testo rezultatą.

„Jeigu mes turime tokį atvejį, kad 7 dieną ryte padarai testą ir laboratorija ištiria, tai tą pačią 7 dieną gali grįžti į ugdymo procesą“, – sakė G. Ropaitė-Beigė.

Anot tėvų atstovo, nors džiugina tai, kad daugiau mokinių galės grįžti į klases, tačiau bandant spręsti problemą nepagalvota apie detales.

„Šitas klausimas yra iš tiesų pakankamai keliantis dabar iššūkių, bet mes dabar iššūkių turime – ne ar vaikai galės eiti į mokyklą, bet iššūkių dabar turime truputėlį perkeltų ant Visuomenės sveikatos biuro specialistų ir ypač ant mokyklos specialistų. Reikia atsakyti į klausimus, kas padės, kas tą visą testavimo procedūrą užtikrins, kaip tuos mokytojus motyvuoti“, – kalbėjo A. Penkaitis.

Mokinių testavimas
Foto: Shutterstock

Suglumę ir mokymo įstaigų vadovai.

„Yra kažkokių neaiškumų būtent dėl šios savikontrolės, savitestacijos greitaisiais antigenų testais – kas testuos, ar mokykloje testuos, ar reikės mokėti? Šiuos klausimus dar esame palikę atvirus“, – LNK pripažino mokyklos „Šiaurės Licėjus“ vadovė Eglė Sidorova.

Mokyklos tikina, kad vyresniems mokiniams testuotis patiems problemų nekils, tačiau sveikatos priežiūros specialistai ramina tėvus ir tikina atsakymus į visus klausimus turintys.

„Kaip iki šiol nei vienas testas nebuvo mokamas – ar mes atlikdavome kaupinių testavimą, ar savikontrolės, tikrai valstybė centralizuotai atlieka pirkimus ir iš Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos tas priemones gauname“, – patikino G. Ropaitė-Beigė.

„Nežinau, iki galo nesu tikra, bet kiek suprantu, tik vyresni mūsų progimnazijos mokiniai gali savitestuotis patys. Matyt, pradinukams bus reikalinga specialisto pagalba“, – svarstė „Šiaurės licėjaus“ vadovė E. Sidorova.

Mokyklos vadovė pasakoja, kad kylančius neaiškumus išspręsti padeda sveikatos priežiūros specialistai.

„Gavau tik šį rytą oficialius dokumentus. Yra punktų, kurie iki galo neaiškūs, bet turime visuomenės sveikatos biuro specialistę, kuri susisiekė, papildomai paaiškino“, – sakė E. Sidorova.

Visgi ne visos mokyklos gali pasigirti tokia situacija. Prasidėjus pandemijai, ugdymo įstaigas paliko daugiau nei pusė sveikatos priežiūros specialistų, tad kabinetai tušti, o kam paaiškinti vis keičiamų tvarkų – neatsiranda.

„Turime didelį iššūkį su specialistais, kurie fiziškai dirbtų mokyklose. Jei mes turime 485 įstaigas, tai net 260 įstaigų nėra nuolat dirbančio specialisto“, – patvirtino Vilniaus Visuomenės sveikatos biuro direktorė G. Ropaitė-Beigė.

Statistikos departamento duomenimis, šiuo metu mokyklose – per 100 COVID-19 protrūkių. Nustatyta keli šimtai užsikrėtimo atvejų, o 2,5 tūkst. mokinių yra izoliacijoje.