Lietuvos vidaus reikalų ministerija (VRM) tvirtina, kad migrantų gyvenimo sąlygos nuosekliai gerinamos.

Pasak į Lietuvą komandiruotų darbuotojų, padėtis stovyklose yra liūdna. Sąlygos lankomose stovyklose yra nepatenkinamos tiek humanitariniu, tiek teisiniu požiūriu, teigė Estijos pabėgėlių taryba.

Jos atstovai sakė, kad, be kita ko, yra rimtų problemų, susijusių su šiltų drabužių ir maisto tiekimu, saugia aplinka vaikams, galimybe gauti teisinę pagalbą, tinkamas sanitarines sąlygas ir sveikatos priežiūrą.

Pasak jų, užfiksuota situacijų, kai stovyklas saugoti paskirti pasieniečiai dehumanizuoja pabėgėlius, tapusius tarptautinių galios žaidimų aukomis, o interviu vietoje atskleidė rimtas žmonių psichinės sveikatos problemas.

Estijos pabėgėlių taryba sako esanti labai susirūpinusi dėl Lietuvos sprendimų, kurie riboja žmonių prieigą prie prieglobsčio sistemos ir kuriais remiantis žmonės yra sulaikomi neribotam laikui.

Rugsėjo pradžioje Estijos pabėgėlių taryba surinko drabužių, patalynės ir batų, kurie, anot Lietuvos Raudonojo Kryžiaus, yra vieni reikalingiausių daiktų 34 pabėgėlių stovyklose.

Panaudojant aukas, surinktas Estijoje, humanitarinė pagalba buvo išsiųsta į surinkimo punktą Vilniuje. Du pagalbos pabėgėliams darbuotojai taip pat buvo savaitei išsiųsti į Lietuvą, kad padėtų kasdieniuose Lietuvos Raudonojo Kryžiaus darbuose stovyklose prie sienos.

Šie darbuotojai taip pat fiksavo stovyklų poreikius ir sąlygas bei rinko žmonių istorijas.

Estijos pabėgėlių taryba pažymi, kad, išliekant tokiam poreikiui, toliau renka aukas ir rems pabėgėlius Lietuvoje.

Situacija „keičiasi kasdien“

Lietuvos vidaus reikalų ministerija tvirtina, kad migrantų gyvenimo sąlygos šalyje „keičiasi kasdien“. Anot jos, institucijos jau įgyvendina migrantų apgyvendinimo planą šaltuoju metų laikotarpiu.

Pažeidžiamiausių asmenų – šeimų su mažais vaikais, nelydimų nepilnamečių, nėščiųjų, neįgaliųjų ir vyresnio amžiaus žmonių apgyvendinimu rūpinasi Pabėgėlių priėmimo centras Rukloje.

Numatyta juos iki spalio perkelti į pastatus bei modulinių namelių stovyklavietę Pabėgėlių priėmimo centre Rukloje, jų apgyvendinimui įrengti ir buvę nakvynės namai Vilniuje.

Čia vaikai bus ir ugdomi, šeimos turės galimybę pačios gamintis maistą, teigiama BNS pateiktame Vidaus reikalų ministerijos atsakyme.

Be to, ji akcentuoja, kad pirmadienį buvo perkelti pirmieji migrantai iš Rūdninkų stovyklavietės į šildomas patalpas – Kybartų užsieniečių registracijos centrą, buvusius Kybartų pataisos namus.

Likę migrantai apgyvendinami mobiliųjų namelių stovyklavietėje, įkurtoje Medininkuose esančios Pasieniečių mokyklos teritorijoje, bei išplėstame Užsieniečių registracijos centre Pabradėje.

Anot Vidaus reikalų ministerijos, reguliariai, kiekvieną ketvirtadienį, valstybės institucijų atstovai susitinka su Raudonojo Kryžiaus bei kitų nevyriausybinių organizacijų ekspertais, aptaria iškilusias problemas, išklauso rekomendacijų ir operatyviai ieško sprendimų.

VRM teigia, kad jos atstovai kiekvieną savaitę taip pat susitinka su laikinai migrantus apgyvendinusių savivaldybių atstovais ir kartu sprendžia sveikatos priežiūros, maitinimo ir kitus klausimus.

Į Lietuvą šiemet neteisėtai per sieną su Baltarusija pateko daugiau nei 4,1 tūkst. migrantų.

Vilnius kaltina Minsko režimą migrantų srautų organizavimu ir vadina tai hibridine agresija. Dėl jos šalyje paskelbta ekstremali situacija.