„Tai yra ne ta diskusija, kurios bent jau Lietuvos pusė nori. Perdalinimas yra svarbi priemonė, bet tikrai ji negali tapti pagrindine ar netgi vienintele priemone, kai mes kalbame apie migrantų krizes, su kuriomis Europos Sąjunga susiduria nuo 2015 metų“, – pirmadienį po susitikimo su Lenkijos užsienio reikalų ministru Zbigniewu Rau surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo G. Landsbergis.

Politikas pabrėžė, kad ES turėtų sukurti tvarką, kuri leistų padėti su nelegalios migracijos krize susidūrusiai valstybei ir jos kaimynėms.

„Intensyvi ir aktyvi Europos Sąjungos pagalba toms valstybėms, kuriose krizės prasideda. Pirmiausiai mes turime pagelbėti tai valstybei, kurioje krizė prasidėjo. Tada turime dirbti su tomis valstybėmis, kurios yra kaimynės aplink tą valstybę, kurioje krizė prasidėjo, pasiūlyti pagalbą joms“, – pirmąją priemonę įvardino G. Landsbergis.

Taip pat jis akcentavo išorinių sienų stiprinimo ir deportacijos sistemos tobulinimo poreikį, kartu pridurdamas, kad nelegalių migrantų pasidalinimas tarp šalių narių turėtų būti ta priemonė, kurią reikėtų taikyti išnaudojus visus kitus galimus sukurti įrankius.

„Mes turime kalbėti apie aiškią, stiprią išorinių ES sienų apsaugą. Taip pat apie žmonių, kurie į Europos Sąjungą pateko nelegaliai, grąžinimą į jų kilmės valstybes, akcentuojant tai, kad jeigu mes jau atsidursime situacijoje, kurioje ir pastačius sieną ir padedant valstybėms, mums nebelieka nieko kito, kaip tik perdalinti, tai Lietuva ir anksčiau savanoriškai yra dalyvavusi tose programose“, – aiškino ministras.

Lietuvos diplomatijos vadovo nuomone, ES lygmeniu daugiausiai diskutuojant apie migrantų pasidalinimą, būtų pasiunčiamas netinkamas signalas sieną neteisėtai kirsti ketinantiems asmenims.

„Tačiau jeigu mes akcentuojame tik perdalinimą, mes siunčiame neteisingą signalą valstybei, kurioje krizė prasidėjo. Mes pasakome: jūs ateikite, nesvarbu ar nelegaliai, mes jus persidalinsime. Tai yra pavojingas signalas. Humanitarinės krizės nėra sprendžiamos priimant visus žmones, kurie tiesiog nori pabėgti“, – įsitikinęs G. Landsbergis.

ELTA primena, kad apie tai, jog Lietuva inicijuos nelegalią migraciją reglamentuojančių Europos Sąjungos teisės aktų pokyčius, rugsėjo pradžioje užsiminė vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė. Jos teigimu, daugelis Bendrijos valstybių supranta ir remia tokios iniciatyvos poreikį. Pasak vidaus reikalų ministrės, šiuo metu yra rengiami konkretūs Vidaus reikalų ministerijos (VRM) pasiūlymai.

„Lietuva imasi lyderystės. Šiuo metu Vidaus reikalų ministerija yra parengusi ir galutinai gludina konkrečius pasiūlymus, kaip būtų galima įgyvendinti tuos pokyčius“, – tvirtino ji.

Taip pat, pasak ministrės, Lietuva dirba siekiant suburti pokyčius palaikančių valstybių koaliciją, kuri paremtų rengiamus projektus.

„Mes taip pat labai aktyviai dirbame su kiekviena šalimi ir bandome telkti tam tikrą aljansą, kuris bendromis jėgomis padės mums įgyvendinti pokyčius“, – sakė A. Bilotaitė.

Patruliavimas Lietuvos pasienyje su Baltarusija tebevykdomas sustiprintu režimu dėl pastaruoju metu išaugusių nelegalios migracijos srautų. Pasieniečiai į Lietuvą neleistinose vietose iš Baltarusijos praėjusią parą neleido patekti maždaug dešimčiai neteisėtų migrantų.

Šaltinis
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (41)