Jo teigimu, praėjusią savaitę didžiausias siurprizas buvo vėjo audra pajūryje, kuri stiprumu prilygo rudens ar žiemos audroms.

„Ciklonas į Baltijos regioną atkeliavo nuo Britų salų ir Šiaurės jūros ir be vėjuotų bei darganotų orų daugiau nieko nežadėjo, tačiau pasukęs į šiaurę, link Botnijos įlankos, labai sustiprėjo. Ypač padidėjo slėgio gradientai šio ciklono užnugaryje trečiadienį, dėl ko labai sustiprėjo pietvakarių vėjas.

Uraganinio stiprumo vėjo gūsių nebuvo fiksuota, bet stiprios audros kriterijus (11 balų pagal Boforto skalę) buvo pasiektas. Maksimalus vėjo greitis nustatytas rugpjūčio 18 dieną: Klaipėdoje – 29 m/s, Šilutėje – 31 m/s, Nidoje ir Laukuvoje – 28 m/s. Dėl tokių stiprių vėjo gūsių virto medžiai, trūko elektros oro linijos, nukentėjo pajūrio pliažai ir jų infrastruktūra“, – teigė jis.

Taip pat nurodė, kad stiprus vėjas laikėsi ir kitą dieną.

„Tiesa, rytinėje Lietuvos dalyje vėjo gūsiai buvo žymiai silpnesni: Vilniuje – 14 m/s, Utenoje – 12 m/s, Ukmergėje – 15 m/s. Kaip žinome, bėda viena nevaikšto. Šis ciklonas atnešė ir didelį kritulių kiekį. Pradžioje liūtinius kritulius (vietomis su kruša) formavo šio ciklono šaltas banguotas atmosferos frontas, kuris rugpjūčio 16 d. šiaurinėje Lietuvos dalyje „išpylė“ nuo 20 iki 38 mm kritulių.

Frontui lėtėjant ties Šiaurės rytų Lietuva vystėsi galinga konvekcija, dėl kurios Dūkšto stotyje per trečiadienį iškrito net 53 mm lietaus. Tačiau daugiausia lietui dėmesio spauda skyrė pajūrio zonai. Lėtai judantis okliuzijos frontui per šiaurės vakarinę Lietuvos dalį taip pat „išpylė“ daug lietaus, tačiau kartu su vėjo (jūros) patvanka sukėlė Klaipėdoje ir Palangoje lokalius poplūdžius. Kimšosi lietaus kanalizacija, stojo eismas“, – priminė G. Stankūnavičius.

Jo teigimu, ciklonas apsilpo ir pasitraukė į Naujosios Žemės rajoną Arktyje, vėjas visur susilpnėjo.

„Tiesa, per Pietų ir Rytų Lietuvą šiąnakt praslinko dar vienas aktyvus atmosferos frontas su lietumi. Vietomis prilijo nuo 8 iki 19 mm (Varėna) kritulių. Ateinančiomis dienomis plečiantis poliariniam anticiklonui nuo Norvegijos jūros visame Baltijos regione ir Lietuvoje slėgis kils, krituliai liausis, vėjas bus silpnas.

Tačiau su šiuo anticiklonu susijęs ir šaltesnės oro masės įsiveržimas. Pirmiausia, oro temperatūra pažemės aukštesniuose atmosferos sluoksniuose (nuo 10 °C iki 2 °C, 850 hPa lygyje), o šiek tiek su pavėlavimu – ir priežemio sluoksniuose.“

Pasak klimatologo, šios savaitės pirmadienio – trečiadienio naktimis minimali oro temperatūra kris iki +7 – +12 °C, vietomis, žemesnėse reljefo formose ir virš smėlingų dirvožemių – iki +3 – +8 °C. Taip pat santykinai vėsios naktys bus ir pajūryje.

„Dienomis bus debesuota su pragiedruliais, įšils iki +16 – +21 °C. Trečiadienio dieną, numatoma, iš šiaurės – šiaurės vakarų prie Lietuvos priartės nedidelio masto, bet aktyvus ciklonas ir orai keisis. Paprastai tokių trajektorijų ciklonai prasčiau prognozuojami lyginant su atkeliaujančiais iš vakarų ar pietvakarių.

Didžiausia tikimybė, kad ciklono centras per Baltiją slinks į Vidurio Europą, todėl daugiausia kritulių galima tikėtis pajūryje ir vakarinėje Lietuvos dalyje. Toks ciklono raidos scenarijus lemtų šiek tiek šiltesnių oro masių advekciją iš rytų, tad antroje savaitės pusėje kiek išaugtų nakties oro temperatūra. Preliminariai, sekanti šaltesnio oro banga Lietuvą iš šiaurės rytų pasiektų kitą savaitgalį“, – tikino jis.

G. Stankūnavičius pateikė ir alternatyvų, tačiau mažiau tikėtiną scenarijų – tai drėgnesnė ir šiltesnė oro masė nuo Vidurio Europos.

„Šviesus paros metas vis sparčiau trumpėja ir dabar siekia kiek mažiau nei 14,5 valandos. Tai maždaug atitinka balandžio 22 – 24 d. trukmę. Tačiau priešingai nei balandžio pabaigoje, rugpjūčio pabaigoje įprastai vyrauja žymiai šiltesni orai. O labai šiltų dienų tikimybė šiuo metų laiku daug kartų didesnė nei balandžio mėnesį.

Todėl tikro rudens su visais būdingais jam orų požymiais, matyt, teks dar palaukti. Didelio masto atmosferos cirkuliacijos sąlygos Europos – Atlanto regione taip pat nebūdingos rudeniui, bet nebūdingos ir vasarai, o greičiau antrai žiemos pusei ir pavasariui. Blokuojantis aukštuminis gūbrys virš Šiaurės rytų Atlanto užtveria kelią giliems ciklonams nuo Atlanto, kurie, beje, slinkdami per Skandinaviją neleidžia šaltam poliariniam orui slinkti iš šiaurės į pietus.“

Jo teigimu, šie gūbriai pasižymi pastovumu, todėl orų atšilimo beveik visoje Europoje teks dar palaukti.

„Vasariškai šilti ar net karšti orai laikysis Pietų Europoje, kur dienomis maksimali oro temperatūra dar gali kilti iki +33 – +38 °C (Centrinė ir Pietų Ispanija, pietinė Italija ir Graikija, Kipras). Dėl poliarinio anticiklono šiltesni nei įprastai bei saulėti orai bus Islandijoje ir Škotijoje bei vietomis Airijoje. Labai karšti orai tęsis Vidurinėje Azijoje, vakariniame Kazachstane ir Pietų Urale.

Šilčiau už vidurkį bus ir Tolimuose Rytuose. Artėjantį šaltąjį laikotarpį jau rodo nakties šaltis Šiaurės rytų Sibiro kalnuose bei nakties šalnos didelėje Jakutijos bei šiaurinėje Krasnojarsko krašto dalyse. Kitos savaitės pabaigoje šiaurinio Sibiro kalnuose jau numatomas sniegas.“

Klimatologas paaiškino, kad dabar pats metas tropiniams ciklonams vystytis tiek Šiaurės Atlanto, tiek šiaurinio Ramiojo vandenyno sektoriuose.

„Šiuo metu Atlanto sektoriuje yra du tropiniai sūkuriai: uraganas „Grace“ keliaujantis iš Meksikos įlankos link Centrinės Meksikos ir tropinė audra „Henri“ besitaikanti į JAV šiaurės rytines valstijas.

Pirmasis sūkurys galingesnis: vidutinis maksimalus vėjo greitis centre siekia 55 m/s, bet per užslinkęs ant kalnuotų Meksikos regionų nusilps iki tropinės audros, prieš tai sukėlęs galingą patvanką Meksikos pakrantėje ir purvo nuošliaužas priekalnėse. „Henri“ yra silpnesnis (30 m/s), juda į šiaurę ir vakarop sustiprės iki uragano.“

Jo teigimu, tokioje stadijoje sekmadienį turėjo pasiekti Long Ailendą su Niujorko miestu, Konektikuto, Masačiusetso bei Rodo s. Atlanto pakrantę, todėl ten laukiama labai stipraus vėjo ir jūros sukeltos patvankos.

„Rugsėjo mėnuo didesnėje Europos dalyje prognozuojamas vėsesnis už normą arba artimas jai, o Lietuvoje jis numatomas drėgnesnis už daugiametį.“