Šešėlinis „valstiečių“ premjeras Ramūnas Karbauskis stebisi, kodėl iki šiol Vyriausybė to nepadarė, tuo metu daugelis valstybių, rekomenduodamos vakcinas, yra numačiusios ir kompensacijas, jei asmuo dėl privalomų ar rekomenduojamų skiepų patiria neigiamus padarinius.

„Mes manome, jog valstybė, kuri rekomenduoja tam tikras vakcinas įtraukti į skiepų kalendorių arba naudoti ekstremalios situacijos metu infekcinių ligų prevencijai, turi dalintis atsakomybe ir užtikrinti ne tik vakcinos saugumą, bet ir žalos atlyginimą, jei ji kartais sukeltų neigiamų pasekmių žmogui“, – sako R. Karbauskis.

Šešėlinis sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga teigia, kad tokius mechanizmus turi daug valstybių. Šešėlinė Vyriausybė nagrinėjo Latvijos, Danijos, Suomijos, Italijos, Jungtinės Karalystės, Prancūzijos, Vokietijos, Norvegijos, Šveicarijos, JAV, Kanados pavyzdžius.

„Ekstremaliosios situacijos metu skatinant vakcinaciją valstybė naudoja daugybę spaudimo visuomenei svertų. Net ir mūsų kaimynai latviai turi teisinį reguliavimą, kuris užtikrina žalos atlyginimą. Maksimali tokios kompensacijos suma siekia 142 290 eurų“, – sako A. Veryga.

„Valstiečių“ šešėlinė Vyriausybė atkreipia dėmesį, kad Danijoje galimybe prašyti kompensacijos nuo 2021 m. sausio mėnesio iki 2021 m. balandžio 13 d. buvo pasinaudota 159 kartus, patenkintos 33 pretenzijos. Bendra išmokų suma nuo 2021 m sausio 1 d. iki 2021 m. balandžio 13 d. sudarė 8 mln. Danijos kronų. Vidutinė išmoka – 266 706 Danijos kronos (36 000 eurų). Suomija taip pat sudariusi galimybes reikšti pretenzijas dėl visų vakcinų, esančių valstybės rekomenduojamų vakcinų sąraše, bet tik tuomet, kai sukeltų negalavimų trukmė tęsiasi ne mažiau nei 14 dienų.

Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos suformuotos šešėlinės Vyriausybės teikiamo įstatymo projekto tikslas – sukurti teisines prielaidas atlyginti žalą, kurią lemia sunkius padarinius sukėlusios nepageidaujamos reakcijos į vakcinas. Pasak A. Verygos, jei įstatymas bus priimtas Seime, žalos atlyginimo dydis priklausys nuo atvejo sudėtingumo ir bus nustatinėjamas kiekvienu atveju individualiai, kaip kad yra ir kitais žalos, patirtos gydymo metu, atlyginimo atvejais.

Įstatymo projekto rengimą koordinavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos suformuota šešėlinė Vyriausybė, projekto iniciatoriai – jį pasirašę Seimo nariai.