Parlamentas antradienį priėmė tokias Karinės jėgos naudojimo statuto pataisas. Jos įsigalios pasirašius prezidentui.

Už įstatymo pakeitimus balsavo 99 Seimo nariai, trys buvo prieš ir 11 susilaikė.

Pataisas inicijavo Vyriausybė, kad kariai turėtų daugiau įgaliojimų siekiant užkardyti neteisėtų migrantų srautus pasienyje su Baltarusija.

Pagal pataisas, ekstremaliųjų situacijų atvejais, kai įvykio mastas sparčiai didėja, siekiant išvengti grėsmės visuomenės rimčiai, bus galima pasitelkti karinius vienetus.

Tokį sprendimą Vyriausybės siūlymu pagal Ekstremalių situacijų komisijos prašymą galės priimti Seimas, o tarp Seimo sesijų – prezidentas, bet tuomet jo sprendimas turės būti tvirtinamas artimiausiame Seimo posėdyje.

Pataisos suteiks teisę kariams duoti privalomus nurodymus fiziniams ir juridiniams asmenims, persekioti ir sulaikyti šių nurodymų nevykdančius asmenis, taip pat įtariamus padarius nusikaltimą, sustabdyti, tikrinti ir apžiūrėti transporto priemones, jose esančius krovinius, asmenis, bagažą, panaudoti specialiąsias priemones.

Specialiosios teisės kariams galės būti suteikiamos ne ilgiau kaip trims mėnesiams, tačiau terminą bus galima pratęsti.

Pirminiame pataisų variante buvo numatyta kitokia įgaliojimų tvarka: Ekstremalių situacijų komisijos pirmininko rašytinio prašymo, suderinto su prezidentu, ir krašto apsaugos ministro įsakymu.

Opozicija kritikavo tokį reguliavimą sakydama, kad jis iš esmės leistų trims žmonėms „įvesti šalyje karo padėtį, dar esant taikos sąlygoms“.

Tuomet per svarstymą nuostata opozicijos politikų siūlymu pakeista, į sprendimo priėmimą įtraukiant Seimą, o prezidentui numatant sprendimo teisę ne sesijų metu.

Pataisas Seime pristatęs krašto apsaugos ministras Arvydas Anušauskas taip pat argumentavo, kad kariams suteikiami papildomi įgaliojimai esant ekstremaliai situacijai nebūtų tapatūs kaip nepaprastosios padėties metu.

„Ekstremalių situacijų metu suteikiami įgaliojimai nėra tapatūs nepaprastosios padėties metu, nepaprastosios padėties metu kariai galėtų naudoti jėgą visa apimtimi, šiuo atveju kariai gali naudoti tik specialiąsias priemones“, – antradienį pristatydamas Seimui pataisų paketą sakė A. Anušauskas.

Į Lietuvą šiemet neteisėtai atvyko daugiau nei 4 tūkst. migrantų, tačiau jų srautas pastaruoju metu smarkiai sumažėjo, leidus pasieniečiams migrantus apgręžti atgal į Baltarusiją.