„Pirmadienį esu pasirengęs kreiptis į Tarptautinę migracijos organizaciją, kad ji įsitrauktų į migrantų grąžinimo procesus iš Baltarusijos į Bagdadą“, – BNS šeštadienį teigė G. Landsbergis.

Jo teigimu, Minsko režimas daliai pasienyje esančių irakiečių neleidžia grįžti atgal į Minską.

„Mūsų žiniomis – gal tai yra keli atvejai, bet keliantys nerimą – Lukašenkos režimas neleidžia žmonėms grįžti. Tarptautinės organizacijos turi įsitraukti į tą procesą ir visais būdais, visomis išgalėmis suteikti galimybę pasiekti Minską, Minsko oro uostą ir grįžti namo“, – aiškino Lietuvos diplomatijos vadovas.

„Šiandien mus pasiekė vaizdai iš pasienio, kad yra statomos net barikados, neleidžiant grįžti atgal. Režimas organizavo pasikvietimą, dabar nori juos Baltarusijoje užrakinti“, – pridūrė jis.

Lietuvai patiriant migrantų krizę, iš Baltarusijos neteisėtai sieną kirtę migrantai yra apgręžiami atgal.

Seimo kontrolierių įstaigos Žmogaus teisių biuro vadovas Vytautas Valentinavičius, penktadienio naktį lankęsis pasienyje ties Druskininkais, teigė, kad grupę apgręžtų migrantų pasitiko Baltarusijos pasieniečiai su šalmais, bananais ir skydais.

„Negalėdami šios žmonių grupės grąžinti toje pačioje vietoje, Lietuvos pareigūnai susodino juos į autobusiuką ir nuvežė juos prie 125-126 sienos ženklo, kur žmonės buvo išlaipinti ir šūksniais „go, go, go” (Eikite, eikite, eikite – BNS) palydėti Baltarusijos link“, – teigė jis.

G. Landsbergio teigimu, organizacijos pagalba yra ypač svarbi, nes Minską „praktiškai kiekvieną dieną“ pasieks tušti lėktuvai, kurie „turėtų surinkti tuos žmones“.

„Taip, kaip Lietuvoje padeda mums grąžinti žmones į jų gimtinę, jie turėtų skubiai įsitraukti į procesus Baltarusijoje ir užtikrinti, kad žmonės, kurie buvo apgauti, kad jiems būtų sudaryta galimybė grįžti namo“, – aiškino ministras.

Irako Civilinės aviacijos administracija penktadienį pranešė neterminuotam laikotarpiui stabdanti visus keleivinius skrydžius į Minską. Iš Irako į Baltarusijos sostinę skris tik tušti lėktuvai, parsigabenantys Irako piliečius atgal.

Šiemet sieną iš Baltarusijos į Lietuvą perėjo daugiau kaip 4 tūkst. neteisėtų migrantų. Dauguma jų – irakiečiai.

Lietuva dėl išaugusios neteisėtos migracijos yra paskelbusi ekstremalią situaciją. Šalies pareigūnai laikosi pozicijos, jog išaugę migracijos srautai yra organizuota Minsko režimo akcija prieš Lietuvą.

Lietuvai šią savaitę pradėjus taikyti apgręžimo priemones, neteisėtų migrantų srautai per Baltarusijos sieną gerokai sumažėjo, tačiau išaugusius neteisėtus sienų kirtimus dažniau fiksuoja kaimyninės Lenkija ir Latvija.