Pirmadienį per spaudos konferenciją Minske A. Filatovas teigė, kad birželio 3 dieną iš Baltarusijos pusės sieną kirto penki migrantai, kurie buvo sulaikyti lietuvių, tačiau informacija apie tai, anot jo, iki šiol neperduota.

„Noriu paminėti, kad egzistuoja konkretūs faktai apie susitarimo pažeidimus iš Lietuvos kolegų pusės, kurie skelbia eilinius „feikus“ (netikras žinias)“, – per spaudos konferenciją Minske sakė A. Filatovas.

„Birželio 3 dieną, nepaisydami teisėtų reikalavimų sustoti, penki nepažįstamieji automobiliu atvyko prie sienos, paliko mašiną, pažeidė valstybės sieną, ir apie tai buvo informuoti Lietuvos pasieniečiai“, – tvirtino A. Filatovas ir demonstravo filmuotą medžiagą, kaip nelegalus sulaiko lietuvių pasieniečiai.

„Taip, kaip turėtų būti pagal susitarimus, informacija apie sulaikytuosius, taip pat kiti duomenys Baltarusijai iki šiol neperduoti“, – teigė Baltarusijos pareigūnas.

Jis taip pat demonstravo įrašą, kad lietuvių pasienietis, anot jo, „akivaizdžiai naikina pažeidėjų pėdsakus savo teritorijos pusėje“.

„Pagal visus susitarimus, turėjo įvykti pėdsakų perdavimas, nes matyti, kad pėdos buvo tiek Lietuvos, tiek Baltarusijos pusėje“, – tvirtino Baltarusijos atstovas.

Tuo tarpu Valstybės sienos apsaugos tarnybos atstovas Giedrius Mišutis BNS sakė kol kas konkrečios situacijos komentuoti negalintis, tačiau pabrėžė, kad tiriant incidentus pasienyje nebendradarbiauja būtent Baltarusijos pareigūnai.

„Reikia pasižiūrėti, koks įvykis buvo, išnagrinėti detales, kurioje vietoje tai įvyko. Mes linkę bendradarbiauti. (...) Kiekvienu atveju, kai įvyksta pasienyje incidentas, jį paprastai tiria abi pusės, pranešdamos viena kitai. Nuo praėjusių metų pabaigos, ypač pastaruoju metu, kiek fiksuojam pažeidimų, tai galim pasakyti, kad to bendradarbiavimo iš jų pusės praktiškai nebeliko“, – teigė pasieniečių atstovas.

„Arba į pažeidimų vietas neatvažiuojama, arba, pateikus akivaizdžius įrodymus, jie nepripažįstami yra. Galim pasakyti, kad iš jų pusės bendradarbiavimo nėra. Bet kiekvienu atveju mes kviečiame, laikomės visų tyrimų taisyklių“, – pridūrė jis.

G. Mišutis taip pat teigė negalintis pakomentuoti demonstruoto vaizdo įrašo. Jis tvirtino nesuprantantis, kodėl Lietuvos pasieniečiai turėtų slėpti pažeidėjų pėdsakus.

„Koks tikslas Lietuvos pasieniečiui būtų naikinti pėdsakus? Juk tie pėdsakai yra įrodymas sienos pažeidimo. Naikinti pėdsakus, na, niekaip nepritinka“, – kalbėjo VSAT atstovas.

Kalbėdamas apie Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto posėdyje parodytą Lietuvos pasieniečių įrašą, kuriame pėdsakus lygina baltarusių pasienietis, jį A. Filatovas vadino „visišku feiku“.

Spaudos konferencijos metu Baltarusijos atstovas demonstravo lentelę apie pasienyje su Lietuva sulaikytus nelegalius migrantus.

Baltarusiai tvirtina pasienyje su Lietuva 2017 metais sulaikę 162 neteisėtus migrantus, 2018 metais – 164, 2019 metais – 77, 2020 metais – 72, o šių metų pirmą ketvirtį – 55.

Lietuvos duomenimis, šiemet į Lietuvą iš Baltarusijos bandė patekti 387 neteisėti migrantai.

Šis skaičius yra beveik penkis kartus didesnis, nei buvo per visus 2020-uosius. Pernai sulaikytas 81 toks užsienietis. 2019 metais pasieniečiams įkliuvo 46 neteisėti migrantai, 2018 metais – 104.

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė laikosi pozicijos, kad išaugęs nelegalių migrantų srautas yra sąmoninga režimo politika prieš Lietuvos valstybę, Anot jos, tai rodo, jog pradėtas hibridinis karas.

Ji taip pat yra pasisakiusi, kad nelegalių migrantų gabenimo iš Baltarusijos veikloje gali dalyvauti baltarusių pareigūnai, nes teigia nelegalių migrantų nematantys, bando slėpti pėdsakus.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos vadas Rustamas Liubajevas per Seimo komiteto posėdį yra rodęs medžiagą, kaip Baltarusijos pareigūnai po migrantų perėjimo lygina saugos smėlio ruožą, kad nesimatytų pėdsakų.