Profesoriui kelia nerimą, kad dėl tokio nevaldomo migrantų judėjimo Lietuvoje gali išplisti pavojingesnės koronaviruso atmainos.

„Baltarusios valdžios skatinamas migrantų iš Azijos šalių judėjimas per sieną su Lietuva gresia ne tik humanitarine, bet ir epidemiologine krize. Būtent Azijos šalyse smarkiai išplitusi indiškoji arba delta SARS-CoV-2 atmaina.

Tai, kad darbo migrantų ar pabėgėlių stovyklos gali tapti sunkiai valdomais pandemijos židiniais jau įrodyta. Viskas priklauso nuo tose stovyklose esančios žmonių koncentracijos ir kiekio. O kaip matome, kaimyninės šalies valdžia savo veiksmus dar tik pradėjo“, – savo feisbuko paskyroje rašė jis.

Taip pat aiškino, kad visos testavimo galimybės ir atmainų genetinė analizė turi būti nukreiptos į pabėgėlius.

„Šiandien tai šalies prioritetas, jeigu nenorime patys susprogdinti mums paruoštos bombos“, – įspėjo V. Kasiulevičius.

„Delfi“ jis pridūrė, kad visi darbuotojai, kuriems tenka ir teks dirbti su darbo migrantais ir pabėgėliais privalo būti paskiepyti abiem vakcinomis.

Nelegalių migrantų skaičius labai išaugo

Primename, kad ministrė A. Bilotaitė laidoje „Delfi diena“ sakė, kad matomi skaičiai neramina – nelegalių migrantų skaičius iš Baltarusijos per penkis mėnesius yra dvigubai didesnis, lyginant su visais 2020 metais.

„Akivaizdu, kad mes gyvename šalia neprognozuojamo teroristinio režimo ir tie prieš savaitę išsakyti teiginiai, kad mes sulauksime neregėto masto nelegalių migrantų srauto – tai galime pasakyti, kad tai jau vyksta, matome didėjantį kiekį nelegalių migrantų ir šiuo metu turime skaičių per penkis mėnesius 190 nelegalių migrantų, kurie atvyksta iš Baltarusijos ir tas skaičius yra per tuos mėnesius dvigubai didesnis, lyginant su visais 2020 metais.

Kodėl matome tokias regimybes, kad galimai dalyvauja pareigūnai, toks įspūdis susidaro iš to, kad yra slepiami pėdsakai, pareigūnai nebendradarbiauja ir čia galbūt galės detaliau pasakyti VSAT vadovas, nes pareigūnai fiksuoja tokius dalykus. Yra matoma, kad naudojamos priemonės užmaskuoti tuos pačius pėdsakus, kai tie nelegalūs migrantai eina į Lietuvos teritoriją ir aišku tai yra didžiulė grėsmė nacionaliniam Lietuvos saugumui, noriu aiškiai pasakyti, kad mes matome tas tendencijas, VRM yra įsipareigojusi ir aš taip pat esu įsipareigojusi, kad mes suvaldytume tuos srautus ir padarysime viską, esame nusimatę priemones, kurios yra skirtos čia ir dabar. Žinoma, yra numatytos ir ilgalaikės priemonės“, – sako A. Bilotaitė.

Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) vadas Rustamas Liubajevas sakė​, kad vis tik yra nemažai trikdžių bendradarbiaujant su Baltarusijos tarnybomis.

„Nelegalios migracijos augimo tendencijas mes pastebėjome nuo praėjusių metų rudens, nuo spalio mėnesio. Tie skaičiai nuolat didėjo ir savo piką pasiekė kovo, balandžio ir gegužės mėnesį. Apie tai buvo jau kalbėta, o mes fiksuojame tokį nelabai didelį norą bendradarbiauti su mumis iš Baltarusijos pasienio valstybinio komiteto atstovų pusės. Tas bendradarbiavimas iš esmės pasikeitė nuo politinės krizės Baltarusijos respublikoje pradžios.

Iš tikrųjų, mūsų kolegos pasieniečiai nelabai reaguoja į bendrus prašymus atliekant tyrimus, motyvuodami kovido situacija ir apribojimais organizuoti susitikimus prie sienos ir pradėti bendrus tyrimus. Šiuo metu mes turime tarpvalstybinį susitarimą dėl sienos režimo ir pagal minėtą susitarimą yra numatyta tvarka, kaip tokiu atveju yra nagrinėjami ir tiriami valstybės sienos pažeidimai“, – laidoje sakė R. Liubajevas.

„Jeigu kalbėtume konkrečiai, kažkokių tiesioginių įrodymų, kad Baltarusijos Respublikos sienos apsaugos tarnybos atstovai dalyvauja organizuojant, mes neturime, bet turime pagrindo manyti, kad kitų galbūt institucijų atstovai gali dalyvauti toje veikloje arba bent jau nesiimti veiksmų, kad būtų sulaikytos grupės prie valstybės sienos ir būtų galima pažaboti nelegalią migraciją“, – tikino pašnekovas.

Paklausus, iš kokių valstybių per Baltarusijos sieną į Lietuvą patenka daugiausia piliečių, ministrė tikino, jog šiuo metu vykstantys keturi reisai per savaitę į Minską iš Bagdado ir Stambulo.

„Šiuo metu turime tokią schemą, kurią mes matome, tai yra šiuo metu vykstantys keturi reisai per savaitę į Minską iš Bagdado ir Stambulo. Įsivaizduokime, kad mažiausiai apie šeši šimtai žmonių atskrenda kas savaitę iš šių krypčių ir tada yra tam tikri organizuoti susivienijimai, kuriuose galimai dalyvauja ir patys pareigūnai, yra tie žmonės nukreipiami ir juda link Lietuvos sienos.

Mes turime informacijos apie kainas, kiek kainuoja tokios kelionės tiems asmenims, vienam asmeniui kaina yra apie penkiolika tūkstančių dolerių, šeimai – trisdešimt penki tūkstančiai dolerių, bet noriu pažymėti, kad su tokiu iššūkiu susiduriame ne tik mes Lietuva, bet panašu yra ir Lenkijoje, panašios schemos. Todėl šiuo atveju mes labai aktyviai bendradarbiaujame su kolegomis Lenkijoje, kad bendrai koordinuotume šią situaciją“, – sakė ministrė.