G. Nausėdos teigimu, ES artimiausiu metu, tikėtina, priims ir daugiau sankcijų, nukreiptų prieš A. Lukašenkos režimo veiksmus.

„Noriu pasidžiaugti tuo greitu, ryžtingu sprendimu, kurį Europos Taryba padarė prieš kurį laiką, praktiškai per 40 valandų sureaguodama į tai, kas nutiko Baltarusijoje. Tikiu, kad šis ryžtas ir labai aiškus grėsmės suvokimas yra persmelkęs visą ES institucijų hierarchiją, taigi sprendimai bus netrukus“, – pirmadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė šalies vadovas.

A. Lukašenkos ir V. Putino susitikimas, pasak G. Nausėdos, tik dar kartą parodo, kiek Baltarusija yra priklausoma nuo Rusijos.

„Tai dar kartą puikiai iliustruoja, kiek Baltarusija priklausoma nuo Rusijos, kiek įvairių ryšių jos yra susijusios. Net jeigu kartais Baltarusijos diktatorius teigia, kad kalbama apie kažkokį nepriklausomybės gynimą ar savarankiškumą vienoje ar kitoje srityje, mums nereikėtų apsigauti – mes turime labai gerai suprasti, kad ši valstybė yra visapusiškai, visais požiūriais priklausanti nuo Rusijos. Dėl to neturėtume puoselėti nei menkiausių iliuzijų“, – pabrėžė prezidentas.

Todėl, kartu pažymėjo jis, būtina visomis priemonėmis stabdyti agresyvius A. Lukašenkos režimo veiksmus.

„Geriausias būdas tai padaryti – pakelti tokių veiksmų kainą iki maksimumo: kad tokie veiksmai kainuotų brangiai ir skaudžiai. Kito kelio pakeisti elgesio modelį tiesiog nėra“, – pridūrė G. Nausėda.

Antrąją susitikimo dieną Putinas su Lukašenka plaukiojo laivu

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas šalyje viešintį Baltarusijos prezidentą Aliaksandrą Lukašenką šeštadienį pakvietė pasiplaukioti laivu.

Pasaulyje netylant pasipiktinimui dėl keleivinio lėktuvo priverstinio nutupdymo Minske, artimi sąjungininkai antrą dieną susitiko „neformalių derybų“.

„Vakar buvo oficialių derybų diena, o šiandien – neformalių“, – kalbėdamas apie susitikimus Juodosios jūros kurorte Sočyje sakė V. Putino atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas. Jo teigimu, V. Putinas ir A. Lukašenka „pasinaudojo geru oru“ ir „išvyko pasiplaukioti laivu“.

Baltarusijos prezidento spaudos tarnybai artima platformos „Telegram“ paskyra „Pul Pervogo“ išplatino nuotrauką, kurioje kasdieniškai apsirengę prezidentai, kaip galima numatyti, yra laive. Šeštadienio derybų metu daugiausia dėmesio buvo skirta ekonominiam bendradarbiavimui ir kovai su COVID-19 pandemija, sakė D. Peskovas.

Tačiau taip pat buvo kalbėta ir apie praėjusio sekmadienio įvykius Baltarusijoje, kai buvo pakeltas karinis naikintuvas, kad būtų nukreiptas ir priverstinai nutupdytas „Ryanair“ keleivinis lėktuvas, kuriuo skrido opozicijos žurnalistas Ramanas Pratasevičius ir jo draugė Rusijos pilietė.

„A. Lukašenka Rusijos prezidentui pateikė detalių apie tai, kas nutiko „Ryanair“ lėktuve“, – sakė D. Peskovas. Jis taip pat pabrėžė, kad Maskva „nėra abejinga“ sulaikyto žurnalisto draugės Sofijos Sapegos likimui, nes ji yra Rusijos pilietė.

Reaguodamos į priverstinį lėktuvo nutupdymą, Jungtinės Valstijos penktadienį paskelbė apie sankcijas režimui, o Europos Sąjunga bloko oro bendroves paragino vengti Baltarusijos oro erdvės ir žada naujų sankcijų.

Kremliaus teigimu, A. Lukašenka nesiekė papildomos ekonominės Maskvos pagalbos. Kaimyninės šalys ketina „organizuoti oro susisiekimą“ tarp šalių po ES įvestų apribojimų.

D. Peskovas pakartojo, kad Maskva ragina atlikti „išsamų tyrimą“ dėl lėktuvo nukreipimo po to, kai apkaltino Vakarus darant „skubotas išvadas“.

Baltarusijos oro bendrovės „Belavia“ vadovas Igoris Čerginecas šeštadienį sukritikavo ES apribojimus, kuriuos pavadino „visišku demokratijos pagrindų pažeidimu“.

„Nekalta „Belavia“ yra baudžiama dar prieš normalaus tyrimo pradžia. Bailiai“, – feisbuke parašė jis.

27 šalių Žiniasklaidos laisvės koalicija, kuriai priklauso ir Jungtinės Valstijos, Didžioji Britanija ir kelios ES šalys, šeštadienį paragino Baltarusiją paleisi 26 metų disidentą žurnalistą ir aktyvistą R. Pratasevičių.

„Šie beprecedenčiai ir pribloškiantys veiksmai tolygūs tiesioginei atakai prieš žiniasklaidos laisvę ir turi rimtų padarinių teisei į laisvą saviraišką“, – pabrėžiama pareikšime.

Šaltinis
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (181)