Tiriamosios žurnalistikos centras „Dosjė“, kartu su „The Daily Beast“ ir „Der Spiegel“ trečiadienio vakarą pranešė gavę „Hamas“ atstovų“ elektroninio laiško, siųsto Minsko oro uostui, kopiją.

Pagal laiško duomenis matyti, kad Minsko dispečeriai „Ryanair“ pilotui apie informaciją dėl galimo sprogmens orlaivyje pranešė 27 minutėmis anksčiau, nei gautas pats laiškas.

Kaip rašo „Dosjė“, gegužės 23 dieną 12.25 val. Baltarusijos laiku iš adreso ahmed_yurlanov1988@protonmail.com Lietuvos oro uostų administracija gavo laišką, kuriame grasinama susprogdinti bombą reiso FR4978 lėktuve.

Jame rusų kalba rašoma: „Mes, „Hamas“ kariai, reikalaujam, kad Izraelis nutrauktų ugnį Gazos ruože. Mes reikalaujam, kad ES atsisakytų paramos Izraeliui šiame kare. Žinoma, kad „Delphi ekonomikos forumo“ dalyviai grįžta namo gegužės 23 dieną reisu FR4978. Šiame lėktuve padėta bomba. Jei jūs neįvykdysite mūsų reikalavimų, bomba sprogs virš Vilniaus. Allah Akbar“.

12.30 val. lėktuvas įskrido į Baltarusijos oro erdvę. Kaip matyti iš dispečerių pokalbio su „Ryanair“ pilotais šifruotės, tą pačią minutę Minsko atstovai informavo lėktuvo ekipažą apie numanomą sprogmens grėsmę lėktuve.

12.33 val. dispečeris pranešė pilotui, kad laiškas su pranešimu apie sprogmenį buvo nusiųstas į keletą oro uostų. Tačiau, kaip išsiaiškino „Dosjė“, tuo metu „teroristų“ laišką gavo tik Lietuvos oro uostai.

Graikijos civilinės aviacijos valdyba pranešė, kad Atėnų oro uostas laiško apie galimą bombą nėra gavęs.

12.47 val. lėktuvas pakeitė kryptį ir pradėjo skristi į Minską. Oficialiame Baltarusijos Transporto ministerijos Aviacijos valdybos pranešime nepateikiamos detalės apie tai, kuriuo laiku buvo gautas elektroninis laiškas.

„Dosjė“ išsiaiškino, kad vartotojo Ahmed Yurlanov laiško kopija Minsko oro uosto elektroninį paštą (info@airport.by) pasiekė 12.57 val. vietos laiku. Tai yra – beveik pusvalandžiu vėliau, nei Minsko dispečerių perduotas pranešimas lėktuvo ekipažui.

Tuo metu Aliaksandras Lukašenka trečiadienį kalbėdamas Baltarusijos parlamente teigė, kad pranešimas apie orlaivio užminavimą gautas Atėnų, Minsko ir Vilniaus oro uostų vienu metu. Po to, kai Minsko dispečeriai perdavė neva iš spectarnybų gautą informaciją apie sprogmenį „Ryanair“ pilotams, priimtas sprendimas nutupdyti lėktuvą Minske. Palydėjimui pakeltas naikintuvas MiG-29.

„Hamas“ neigia siuntusi laišką

Palestinos grupuotė „Hamas“ anksčiau jau paneigė siuntusi laišką ir pasmerkė Minską už tai, kad konfliktą tarp Palestinos ir Izraelio įtraukė į situaciją, susijusią su Ramano Pratasevičiaus sulaikymu, rašė lenta.ru, remdamasi „Hamas“ politinio biuro vado pavaduotojo Moussos Abu Marzouko žodžiais.

„Tai kelia pasipiktinimą ir rodo archainį mąstymą [valdžios], kuri nesuvokia, kad dabar gyvena laisvos žiniasklaidos amžiuje ir kad egzistuoja tarptautinės visuomenės nuomonė, kuri daugiau nepritars tokiems metodams“, – pakomentavo M. Abu Marzoukas.

Jis pabrėžė, kad „Hamas“ neprivalo užimti tam tikros pozicijos dėl visų pasaulyje vykstančių įvykių, nes visų pirma skiria dėmesį kovai su „Izraelio okupacija“.

„Be abejo, apskritai esame prieš neteisingumą, persekiojimus, pasikėsinimą į laisves ir įstatymo pažeidimus“, – pridūrė jis.

Kaip rašo „Dosjė“, laiškas siųstas iš apsaugoto elektroninio pašto „Protonmail“ serviso, registruoto Šveicarijoje. Iš šio pašto siunčiamuose pranešimuose rodoma nuoroda į „Protonmail“ serverio IP-adresą (185.70.40.138), tačiau tikslios vartotojo vietos nustatyti neįmanoma. Todėl Aliaksandro Lukašenkos teiginiai, jog pranešimas gautas iš Šveicarijos, kaip rašo „Dosjė“, byloja apie techninį neraštingumą arba apie klaidinimą.

Sekmadienio popietę Minsko oro uoste buvo nutupdytas keleivinis bendrovės „Ryanair“ lėktuvas, skridęs iš Atėnų į Vilnių. Jis buvo priartėjęs prie Lietuvos oro erdvės, tačiau buvo priverstas pasukti į Baltarusijos sostinę.

Aviakompanija „Ryanair“ pranešė, kad lėktuvas su daugiau kaip šimtu keleivių nusileido Minsko oro uoste, nes Baltarusijos oro dispečeriai informavo apie potencialią saugumo grėsmę lėktuve. Ši informacija vėliau nepasitvirtino.

Šiuo lėktuvu skrido žurnalistas Ramanas Pratasevičius. Lėktuvui nusileidus Minske, jis sulaikytas, taip pat sulaikyta jo mergina, Europos humanitarinio universiteto Vilniuje studentė, Rusijos pilietė Sofija Sapega.