Priėmus Seimo „darbiečių“ įregistruotas Socialinio draudimo pensijų įstatymo pakeitimus, asmenims, kurie gaus teisę į senatvės pensiją, netekto darbingumo pensiją, ar asmenims, kurie įgijo teisę į išankstinę senatvės pensiją, mirus sutuoktiniui, būtų mokama didesnė mirusio sutuoktinio socialinio draudimo pensija.

„Galimybė pensinio amžiaus žmogui pasirinkti didesnę mirusio sutuoktinio socialinio draudimo pensiją suteiktų galimybę gyventi oriau ir dėl to valstybė sudėtingu pandemijos laikotarpiu nepatirtų jokių papildomų išlaidų“, – sako projekto autoriai.

Anot jų, dabartinis reguliavimas, kai vienas iš sutuoktinių, kurio pensija buvo didesnė, miršta, verčia kitą sutuoktinį atsidurti už skurdo ribos.

Projektas numato, kad pretenduoti į mirusio sutuoktinio senatvės arba netekto darbingumo pensiją galėtų asmuo, jeigu jam apskaičiuotas pensijos dydis mažesnis nei mirusio sutuoktinio, jei nuo santuokos įregistravimo iki sutuoktinio mirties dienos praėjo ne mažiau kaip vieni metai ir asmuo nėra dar kartą susituokęs.

Tokios paskirtosios pensijos mokėjimas būtų nutraukiamas, jeigu dar kartą susituokiama, taip pat jei asmeniui įgijus papildomą socialinio draudimo stažą, jo atnaujintos senatvės pensijos dydis taptų didesnis nei mirusiam sutuoktiniui apskaičiuotos pensijos.

Asmeniui, kuriam mokama mirusiam sutuoktiniui apskaičiuota pensija, įgijus papildomą socialinio draudimo stažą, būtų perskaičiuojamas asmens senatvės pensijos dydis.

Šiuo metu Socialinio draudimo pensijų įstatyme nenurodytos galimybės gauti didesnę mirusio sutuoktinio socialinio draudimo pensiją. Įstatyme nurodyta, kad sutuoktiniui mirus mokama socialinio draudimo našlio pensija.

Siūloma, kad įstatymo pataisos įsigaliotų 2022 m. sausio 1 d.
Jas teikia Seimo „darbiečiai“: Ieva Kačinskaitė–Urbonienė, Vigilijus Jukna, Vytautas Gapšys, Vaida Giraitytė, Valentinas Bukauskas, Artūras Skardžius, Mindaugas Puidokas, Aidas Gedvilas, Viktoras Fiodorovas, Andrius Mazuronis.

Kaip ELTA jau skelbė, socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė sako, kad dar šiais metais planuojama įteisinti vienišo asmens išmoką. Jeigu tam būtų pritarta Seime, šiemet ji būtų pradedama mokėti skurdžiausiai gyvenantiems vienišiems asmenims – neįgaliems ir pensinio amžiaus sulaukusiems žmonėms.

Šiemet jie gautų 28 eurų dydžio vienišų asmenų išmoką – tiek, kiek dabar gauna našliai.

Planuojama, kad nuo kitų metų naują išmoką gautų visi vieniši senjorai ir neįgalieji – nesvarbu, ar jie yra našliai, išsiskyrę ar niekada nebuvo sukūrę šeimos.