Paklausus, ar pats ministras norės naudotis galimybių pasu, kai jis pradės galioti, politikas tikino, kad greičiausiai juo nesinaudos.

„Žiūrint į tas veiklas, kurios yra Ekonomikos ir inovacijų ministerijos pasiūlytos, tai kažin ar juo galėsiu naudotis ir ar bus toks poreikis. Birželio mėnesį turėčiau gauti antrą skiepą“, – sako ministras.

„Aš manau, kad galimybių paso dvasia yra inovatyvi viltis, žingsnis mūsų visų kartu – štai, jau yra požymių, jog galime grįžti į kitokį gyvenimą, kitokį pasaulį. Žinau, kad nebus mums viskas iš karto labai sklandu, bet Vyriausybė visgi ryžosi. Nėra daug valstybių, kurios bandė daryti tokius projektus, mes nutarėme pabūti inovatyvūs, nors ir laukia sunkumų. Pamėginti parodyti tą žingsnį, ką nors daryti, yra įsitraukimas ir žmonių, ir verslo, savivaldybių, tai – mūsų visų bandymas veikti kartu.“

Paklausus, kokio rezultato galima tikėtis iš galimybių paso, ministras tikino, kad toks pasas visuomenei atvers galimybę dar daugiau sužinoti ir diskutuoti.

„Nenoriu pasirodyti labai egoistiškas, bet pirma mintis, kuri atėjo į galvą, – visų pirma, man patinka, kad tai paskatins dar aštresnes diskusijas ir apie patį vakcinavimą.

Apie tą pačią testavimo infrastruktūrą, apie sveikatos apsaugos infrastruktūros galimybes, apie tai, kokių mes turime specialistų. Pamenu, kai tik Vyriausybė pradėjo veiklą, kai mes tik užsiėmėme kartu su Statistikos departamentu pokyčiais, kiek kokios informacijos galima rodyti visuomenėje ir viešumoje, kai buvo padaryta daugybė įdomių tinklalapių, kuriuos dabar matote apie vakcinaciją, testavimą, kokia vakcina atvažiavo, – pažiūrėkite, kiek mes gavome aštrių strėlių, kiek kilo diskusijų, kodėl likutis ten guli, kodėl neguli. Taigi mes patys ta informacija ir pasidalijome.

Man labai patiko, kad toje situacijoje visi suprato, jog duomenys yra sprendimo priėmimo įrankis, ir visi pradėjo diskutuoti, ar tie duomenys kokybiški, ar jais vadovaujamės, ar turime analitikų. Kalbant apie galimybių pasą ir visą šį procesą, matau gausą situacijų, kurios kels mums daugybę įvairių klausimų.“

„Aš tikiu, kad visa tai mums duos didžiulį postūmį į ateitį, nes ateitis bus tokia, kad ne mažiau kaip dvejus ar trejus metus, testavimas, įvairių rūšių testavimas, bus mūsų kasdienybė“, – pridūrė ministras.

Dulkys: nebebus taip kaip visada

Paklausus, ar galimybių pasas nediskriminuoja žmonių, nes masinė vakcinacija dar nėra prasidėjusi, A. Dulkys tikino, kad galimybių pasas ir testavimas yra žingsnis į saugesnę visuomenę.

„Lygiai tas pats – sutinku testuotis arba nesutinku. Jeigu nesutinku vakcinuotis, sako – tada testuokis. Jeigu negaliu testuotis, tada negaliu eiti į kontaktinį darbą. Tai šiuo atveju neišvengiama, tokia realybė. Danijoje ar kai kuriuose Vokietijos miestuose buvo trumpalaikių akcijų. Tas testavimas, rizikos prisiėmimas buvo dėl to ir skirtas, kad vakcinuoti iš karto visų nėra galimybės, taigi prisiimama tam tikra rizika, bet tai iš dalies sumažina grėsmes. Jeigu žmonės testuosis ir ateis į renginį su testu, vis tiek bus saugiau. Tai – žingsnis į saugesnę visuomenę“, – sako ministras.

Foto: DELFI / Josvydas Elinskas

Ministras taip pat tikina, kad turime pagaliau suprasti, jog į ankstesnį gyvenimą nebegrįšime, nes viskas jau yra kitaip.

„Vakcinacija nėra visam laikui ir visiems atvejams. Nebus taip, kad po vakcinos grįšiu ir gyvensiu, kaip noriu ir gyvenau. Čia yra esminis mūsų mąstymo lūžis – nebebus taip kaip visada. Nebegrįšime į tokį pasaulį, koks jis buvo. Turime gyventi su virusais ir pasekmėmis“, – tikina A. Dulkys.

Vakcinacijos iššūkiai

Kalbėdamas apie vakcinaciją, ministras tikina, kad skirtingose savivaldybėse – skirtinga situacija, tačiau yra ir labai nemažai bėdų.

„Apie organizuotas grupes, apie kolektyvus, organizacijas jau gerą mėnesį kalbame. Kai kurios savivaldybės tikina, kad jau ir šiuo atveju yra išsisėmusios. Mes buvome sudarę galimybę ir kvietėme organizuotomis grupėmis vakcinuotis. Dabar lygiai taip pat dedame pastangas, kad kariuomenėje tas būtų padaryta. Ši priemonė veikia – vienur sėkmingiau, kitur mažau sėkmingai, bet nėra savivaldybės, kur ši priemonė nebūtų buvusi taikoma. Kitas niuansas – vakcinavimo pažanga visose savivaldybėse kitokia, kiekvienoje savivaldybėje ir gyventojų struktūra, prioritetinių grupių situacija kitokia.

Skirtingi organizaciniai gebėjimai, galimybės. Mes esame skirtingose situacijoje. Kai kurios savivaldybės sako, kad nori daugiau laisvės ir pradėti skiepyti jaunesnių grupę, ir aš kartais su komanda jaučiuosi kaip Odisėjas, kuris keliavo ir žinojo, kad reikės pereiti per sirenų teritoriją, o tos sirenos labai gražiai gieda, dainuoja, ir jis pririšo save prie stiebo, nes žinojo, kad jam valios neužteks.Tai mes su Vyriausybe ir SAM lygiai taip pat, kai kalbame apie prioritetines grupes, – prisikabiname prie stiebo ir klausome tų visų kalbų. Bet per visą tą kalbėjimo laiką, kuris vyksta jau beveik mėnesį, kai pasižiūriu į statistiką, kiek dar buvo šitų grupių žmonių paskiepyta, matau, kad buvo verta iškęsti kritiką“, – tikina A. Dulkys.

Gali iškilti problemų dėl e. sistemos

Paklaustas, ar nemano, kad gali kilti keblumų ir dėl masinės vakcinacijos registravimo, ministras tikino, jog trukdžių, deja, gali kilti.

„Matote, technologiniai dalykai bejausmiai, neempatiški. Kad ir kiek mes gyventume, technologijos yra sausos ir ciniškos – mes planuojame, o jos juokiasi. Ir su ta e. sveikata yra pliusų bei minusų. Vakcinacijai mums vis tiek reikalinga e. sveikata, o kiek su ja problemų, visi žino nemažai metų.

Mes mėginame visokius tarpinius sprendinius, kurie galėtų laikinai užglaistyti e. sveikatos problemas ir padėtų mums išjudėti. Tikėtis, kad visiškai sklandžiai išjudėsime, gana sudėtinga. Dėl to ir darome etapais, pagal amžiaus grupes, kad vienu metu sistema nebūtų apkrauta, bet žinote, kiek visokių būna situacijų“, – tikina A. Dulkys.