Rusija užima aukos poziciją, o vietos žmones tai veikia

Anot Lietuvos karo akademijos politologo dr. Giedriaus Česnako, šios 9 valstybės yra tos, apie kurias Rusija daugiausiai kalba savo vidaus auditorijai. Nedraugiškų šalių sąrašas vis ilgėjo, o Rusija, sako G. Česnakas, pervertino savo galimybes veikti tarptautinius įvykius:

„Dėl savo agresyvių veiksmų jie sudarė progą susikurti viešus oponentus net su tomis valstybėmis, kurios ilgą laiką jiems buvo draugiškos. Čia galima prisiminti Ukrainą, Sakartvelą, kur savo agresyviais veiksmais, teritorijos okupacija, aneksijomis jie sukūrė ilgalaikes priešiškas valstybes sau, o kitos valstybės, matydamos, kad Rusija imasi tarptautinės teisės pažeidimų, nuodijimų užsienyje, plataus masto šnipinėjimų, sprogdinimų – bando atsiriboti nuo Rusijos.“

dr. Giedrius Česnakas

Agresyviais veiksmais Rusija, sako G. Česnakas, bando vaizduoti, kad pasaulis, o ypač vakarai, nusiteikę priešiškai, todėl būtina susitelkti aplink lyderį, jo režimą: „Rusiją bandoma vaizduoti kaip apsuptą tvirtovę.“ Aukos vaidmuo Rusijoje, kalba pašnekovas, nėra naujiena: tokią poziciją mėginama užimti nuo antrosios Vladimiro Putino kadencijos:

„Jie sėkmingai bando indoktrinuoti Rusijos auditoriją, kvestionuoti istoriją, ja pateisinti sovietinius nusikaltimus arba išvis juos neigti“, – sako G. Česnakas.

Tyrimai rodo, kad pasirinkta metodika veikia: nors, anot politologo, vietos gyventojai šiek tiek skeptiškai žiūri į informaciją, kurią mato per savo televizijos kanalus, didžioji dalis likusi pritarti Kremliaus formuojamam naratyvui.

G. Česnakas: tik laiko klausimas, kada Rusija vėl sieks draugystės su vakarais

G. Česnakas nelinkęs tikėti ir nuoširdžia Kinijos draugyste su Rusija: „Stebint Kinijos užsienio politiką, galėčiau teigti, kad Kinija – labai pragmatiška valstybė, ji bendrauja su tomis šalimis, kurios jai tuo metu sukuria didžiausią ekonominę, politinę naudą. 2014 m. gegužę Rusijos su Kinija pasirašyti susitarimai dėl dujotekių vystymo, išankstinio dujų pardavimo buvo bandymas parodyti, kad Rusija turi alternatyvų vakarams, bet Kinija į tai dažniausiai žiūri per verslo reikalus ir tiek, kiek jiems reikalinga balansuojant santykius prieš JAV.“

Vladimiras Putinas, Xi Jinpingas

Politologo manymu, tik laiko klausimas, kada Rusija vėl ieškos draugų vakaruose, tai liudija ir kai kurie V. Putino veiksmai: „Iš vienos pusės įvardinama nedraugiškomis valstybėmis, iš kitos pusės – trokštami susitikimai tiek su JAV prezidentu, tiek su vakarų Europos valstybių vadovais. Matome, kad Rusija bando išnaudoti savo peštuko, nenuspėjamo veikėjo tarptautinėje erdvėje vaidmenį, mėgindama padidinti savo galią, įtaką ir būti lygiaverčiu partneriu derybose.“

Vasarą turėtų įvykti V. Putino ir JAV prezidento Joe Bideno susitikimas. Planuojama, kad tai vyks trečiojoje šalyje:

„Bus pasirinkta neutrali valstybė. V. Putinas, berods, su Suomijos vadovu jau bendravo apie galimybę surengti tokį susitikimą, tai tokia galimybė būtų, nes Suomija deklaruoja nepriklausomybę, ji nėra NATO narė. Manau, susitikimas nebus NATO narėje, galbūt kažkur Amerikos žemyno salose įmanoma, nes tai būtų įdomus ėjimas iš JAV – dažniausiai JAV prezidentas skrisdavo susitikti į Europos kontinentą su Rusijos prezidentu, tai gal Rusijos prezidentas bus pakviestas į Amerikos kontinentą. Tai, beje, irgi yra tam tikri galios rodymo simboliai.“