Kaune vyko protesto akcija prieš profilaktinį mokinių testavimą
Foto: DELFI / Nerijus Povilaitis

Mokinių testavimas Kaune jau prasidėjo

Greitojo SARS-CoV-2 antigeno testai, mokinių grupių tyrimas kaupinių būdu leido į klases grįžti pradinukams. Vaikų testavimo procesas Kaune jau vyksta, o Kauno rajone jį žadama pradėti ketvirtadienį.

„Tyrimas kaupiniais vyksta pagal planą – savaitės pradžioje surinkti ėminiai jau pristatyti laboratorijoms ir analizuojami. Šiandien profilaktiniai tyrimai bus atliekami dar 14 miesto mokyklų. Skaičiuojame, kad šiandien testavimui laboratorijose bus atiduota daugiau kaip 500 naujų kaupinių.

Atsakymų turėtume sulaukti per parą, tačiau dėl didelių tyrimų imčių procesai gali užtrukti kiek ilgiau. Nepaisant to, testavimas kaupiniais atliekamas pagal sudarytą grafiką ir bus laiku kartojamas jau kitą savaitę. Reguliarūs testavimai kaupinių metodu vyks iki pat mokslų metų pabaigos“, – trečiadienį portalui „Delfi“ sakė Kauno savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Ona Gucevičienė.

Kaune vyko protesto akcija prieš profilaktinį mokinių testavimą
Foto: DELFI / Nerijus Povilaitis

Tėvams prieštaraujant mažoji dalis mokinių lieka namuose

Savivaldybės atstovė patikslino, kad didžioji dauguma tėvų sutiko, kad jų vaikai būtų kartą savaitėje testuojami, todėl šiuo metu jau veikia visos Kauno savivaldybės ir privačios mokyklos, vyksta pradinio ugdymo procesas.

„Iš 13,2 tūkst. Kauno mažamečių daugiau kaip 11 tūkst. vaikų bus profilaktiškai testuojami ir mokslo metus užbaigs kartu su bendraamžiais.

2 tūkst. 108 mažųjų kauniečių į mokyklas neišleido tėveliai, kurie nesutiko su testavimu kaupinių metodu. Jų atžalos mokslus tęsia nuotoliniu būdu“, – sakė Kauno savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja O. Gucevičienė.

Kauno rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjas Jonas Petkevičius nurodė, kad veikia 24 mokyklos, o jas negrįžo ir namuose likę nuotoliniu būdu mokosi 519 vaikai.

„Iš 200 klasių mokytis kontaktiniu (mišriu) būdu grįžta 199 ir tik viena klasė mokysis nuotoliniu būdu, nes tėvai nesutiko testuoti savo vaikų. Iš 4154 pradinių klasių mokinių 3635 mokiniai (88 proc.) grįžta mokytis kontaktiniu (mišriu) būdu“, – minėjo J. Petkevičius.

Kaune vyko protesto akcija prieš profilaktinį mokinių testavimą
Foto: DELFI / Nerijus Povilaitis

Netipinė situacija: testuoti vaikų neleido, bet į mokyklą atvedė

Nors mokytis kontaktiniu ar mišriu būdu gali tik tiek pradinukai, kurių tėvai sutinka, kad vaikai būtų testuojami, Kauno rajone susidurta su nestandartine situacija. Kelios testavimui nepritariančios šeimos savo vaikus visgi atvedė į Ringaudų pradinę mokyklą.

Tėvai rėmėsi įstatymų nuostatomis, kad atsisakymas testuotis neturėtų užkirsti kelio kontaktiniam mokymuisi. Tačiau susidurta su dilema – šie vaikai turi būti atskiroje patalpoje, negali kontaktuoti su bendraklasiais. Trečiadienį Ringaudų pradinės mokyklos direktorė minėjo, kad problema jau išspręsta – šie vaikai ugdomi nuotoliniu būdu.

„Nesitestavusių moksleivių priėmimą būtų galima svarstyti tose mokyklose, kurios turi laisvų patalpų su atskirais įėjimais. Jų reikia, kad nesusikirstų testuoti ir netestuotų mokinių srautai. Šiems mokiniams atskirose patalpose būtų įjungta kompiuterinė įranga ir transliuojamos pamokos. Jeigu nebus šių sąlygų, netestuoti vaikai į mokyklas nebus priimti. Svarbiausia – užtikrinti mokinių saugumą“, – nurodė Kauno rajono savivaldybės Kultūros, švietimo ir sporto skyriaus vedėjas J. Petkevičius.

Kaune vyko protesto akcija prieš profilaktinį mokinių testavimą
Foto: DELFI / Nerijus Povilaitis

Nesitestavusius į mokyklą žada priimti, bet į klases neįleis

Kauno savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja O. Gucevičienė minėjo, kad tokių situacijų mieste nepasitaikė.

“Nesame gavę duomenų apie atsisakiusius testuotis mokinius, kurie atvyktų į ugdymo įstaigą. Jei pasitaikytų toks atvejis, mokiniams priežiūros ir nuotolinio ugdymo paslaugos turėtų būti teikiamos atskiroje patalpoje.

Tačiau svarbu paminėti, kad gali būti daromos ir tam tikros išimtys, kai tyrimas kaupiniais nėra privalomas – tai vaikai, kurie jau yra persirgę koronavirusine infekcija prieš mažiau nei 180 dienų. Taip pat tie mažamečiai, kuriems prieš mažiau nei 60 dienų atliktas serologinis tyrimas ir gautas teigiamas atsakymas.

Kaune vyko protesto akcija prieš profilaktinį mokinių testavimą
Foto: DELFI / Nerijus Povilaitis

Mokyklos pagal galimybes sudaro sąlygas klasėse mokytis didelių ir labai didelių specialiųjų poreikių turintiems pradinukams. Jų tėveliai mokyklai turėtų pateikti prašymą dėl mažamečio grįžimo į kontaktinį ugdymą”, – minėjo Kauno savivaldybės atstovė.

Grįžimu į klases gali džiaugtis ne visi Kauno rajono pradinukai. Kai kuriems teks vieną savaitę lankyti mokyklą, o kitą – praleisti namuose mokantis nuotoliniu būdu. Taip yra todėl, nes kai kuriose ugdymo įstaigose mokinių itin daug, o patalpos mažos.

„Jei trūksta erdvių, kaip pavyzdžiui, Jonučių progimnazijoje, vieną savaitę dalis klasių mokysis kontaktiniu būdu, kitos – nuotoliniu, o po savaitės jos pasikeis“, – minėjo Kauno rajono savivaldybės atstovas J. Petkevičius.

Kaune vyko protesto akcija prieš profilaktinį mokinių testavimą
Foto: DELFI / Nerijus Povilaitis