Tikėtina, kad rekordinės testavimo apimtys kartu su beveik 30 % siekiančia visuomenės imunizacija yra tarp esminių priežasčių, kodėl į juodą zona įžengėme nuosekliau nei rudenį.

Šiuo metu apie trečdalis pirmų vakcinų dozių yra įskiepijama 65+ amžiaus grupės asmenims, tačiau ryškus efektas atvejų augimui kol kas stebimas tik tarp sveikatos priežiūros ir socialinės bei globos veiklų darbuotojų, kurių virš 70 % šiuo metu turi imunitetą COVID–19.

Švietimo darbuotojų ir 65+ amžiaus asmenų grupėse, kuriose tik neseniai imunizacijos lygis perkopė 50 %, atvejų augimas yra šiek tiek lėtesnis nei likusioje populiacijoje, bet tokio stipraus efekto kaip tarp medikų ir socialinės bei globos veiklų darbuotojų dar teks palaukti.

1) Atvejų skaičius nuo kovo pradžios kyla, tačiau dar greičiau kilo testavimo apimtys, todėl teigiamų tyrimų procentas liko daugmaž stabilus. Jau 5 dienas esame juodoje zonoje, tačiau augimo greitis yra mažesnis nei buvo įžengus į juodąją zoną rudenį.

COVID-19 situacijos apžvalga

2) Nors bendras teigiamų testų procentas išlieka stabilus, daugėja asmenų besitiriančių dėl jaučiamų COVID–19 simptomų ir taip pat auga teigiamų tyrimų procentas tarp šių asmenų – jis šiuo metu siekia gruodžio mėnesio lygį. Tai rodo, kad COVID–19 dominavimas tarp peršalimo–tipo simptomus sukeliančių ligų auga. Taip pat, plečiant greitųjų antigeno testų apimtis, mažėja teigiamų tyrimų procentas, tačiau PGR tyrimų teigiamų tyrimų dalis nuosekliai auga.

3) Situacija ligoninėse sparčiai prastėja Vilniaus ir Kauno regionuose. Vilniaus ir Alytaus COVID–19 klasteryje dabar užimtų gydymo ir reanimacijos lovų skaičius siekia gruodžio pradžios lygį, Kauno ir Marijampolės – lapkričio pradžios, o kituose klasteriuose pacientų skaičiai vis dar yra maži.

Vakcinacijos apžvalga

1) Lietuvoje jau paskiepyta per 300 tūkst. aukščiausios rizikos grupės (65 arba daugiau metų amžiaus) asmenų. Šiuo metu šios grupės skiepijimas lėtėja, bet vis dar sudaro virš trečdalio visų suleistų pirmų vakcinos dozių ir imunizacija, įskaitant ir persirgusius, yra pasiekusi apie 60 %.

2) Vakcinacijos efektas yra labai ryškus asmenų grupėse, kuriose imunizuota daugiau nei 70 % asmenų. Šiuo metu tai yra sveikatos priežiūros darbuotojai ir socialinės ir globos veiklų darbuotojai. Žemiau pateiktuose grafikuose matome, kad kylant atvejų skaičiui mažiausiai vakcinuotų asmenų grupėje („Kita“ – visi išskyrus Sveikatos priežiūrą, socialinę ir globos veiklas, švietimą ir 65+), tarp sveikatos, socialinės ir globos veiklų darbuotojų stebimas atvejų kilimas yra gerokai mažesnis. Šis efektas nėra toks ryškus tarp švietimo darbuotojų ir asmenų, kuriems yra 65 ir daugiau metų, nes tik neseniai šių grupių imunizacijos lygis perkopė 50 %.

COVID-19 situacijos apžvalga

3) Vakcinų sunaudojimas Lietuvoje yra labai operatyvus, su Moderna ir Pfizer vakcinomis, tik gavus naują siuntą visos vakcinos sunaudojamos per keletą dienų, tačiau ir Vaxzevria nesunaudotų vakcinų dabar turime tik 5% iš viso gauto kiekio.