Kaip per spaudos konferenciją antradienį paskelbė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, nuo trečiadienio yra atsisakoma judėjimo ribojimų.

Apskritai iš ministro pareiškimų buvo galima suprasti, kad atsisakoma ankstesnio viruso kontrolės plano, kuris buvo paremtas A, B, C, D scenarijais. Tačiau kas bus vietoje to, kol kas lieka neaišku.

„Vietoje to, matyt, nieko nereikia. Turime būti dinamiški, jeigu esame fronto linijoje, turime atitinkamai reaguoti į pasikeitusią viruso taktiką ir atitinkamai elgtis. Šiuo metu visos pastangos – į testavimą, vakcinavimą, ir labai svarbus visos visuomenės palaikymas“, – sakė A. Dulkys.

Palaiko judėjimo ribojimų atsisakymą

Užkrečiamųjų ligų specialistas S. Čaplinskas palaiko sprendimą atsisakyti judėjimo ribojimų. Jo nuomone, tokios priemonės yra seniai nebeveiksmingos.

Saulius Čaplinskas

.

„Ne veltui Pasaulio sveikatos organizacijos ekspertai nuo pat pradžių perspėjo, kad totalus užsidarymas yra efektyvus maksimaliai tris keturias savaites. Paskui reikia labai pasverti, nes jis gali duoti daugiau žalos, negu atnešti naudos. Ką mes ir matome, – emocinis nuovargis, demotyvacija, kai kurie reikalavimai žmonėms atrodo nelogiški, paskui specialistai irgi patvirtina, kad jie yra nelogiški, tada žmonės pradeda to nebesilaikyti. Kartu jie pradeda nebesilaikyti ir kitų rekomendacijų, kurios yra logiškos“, – sakė S. Čaplinskas.

Jo vertinimu, svarbu atidžiai stebėti, kur ir kodėl plinta virusas.

„Kiekvienas mąstantis žmogus supranta, kad jeigu jis su šeima, tarkime, važiuos prie jūros ir ten praleis laiką, net jeigu apsistotų viešbutyje, priklausomai nuo to, kaip valdys savo asmeninę riziką, jeigu elgsis saugiai, tai turbūt bus daugiau naudos jo sveikatai negu galimos žalos. Laikas kalbėti apie tai“, – teigė S. Čaplinskas.

Siūlo įgalinti žmones valdyti rizikas

Specialisto vertinimu, ribojimus galėtų keisti platesnis įgalinimas kiekvienam žmogui, kad jis galėtų valdyti savo, savo šeimos, savo organizacijos, darbovietės riziką.

„Tam yra instrumentų. <…>. Pavyzdžiui, Jungtinėje Karalystėje per savaitę žmogus gauna du nemokamus testus, kad jis pats galėtų įvertinti, ar yra užsikrėtęs. Jeigu yra užsikrėtęs, tada galėtų priimti sprendimą. Lygiai taip pat kalbant ir apie atskrendančius žmones – kad ir JK į bilieto kainą jau yra įtrauktas testas. Iš karto aišku, kokiame viešbutyje jis turės karantinuotis, kiek kainuos tas karantinas. Tai yra tik vienas iš pavyzdžių apie galimybes valdyti savo riziką“, – kalbėjo S. Čaplinskas.

Antras svarbus veiksnys, kurį akcentavo specialistas, – skiepai. Jam atrodo nesuprantama, kodėl nepanaudotos dozės stovi šaldytuvuose arba, dar blogiau, išpilamos.

„Pirmas skiepijimo tikslas yra apsaugoti žmogų, kuriam liga labai pavojinga, kuris gali sunkiai sirgti, kyla apkrova ligoninei, jis gali neišgyventi. Pirmiausia bandome apsaugoti šiuos žmones. Tada turėtų būti žmonės, kurie dirba kontaktiniu būdu, kuriems didelė rizika patiems užsikrėsti. Pirmas ešelonas buvo medikai, socialiniai darbuotojai. Toliau – policininkai, kiti, kurie teikia kontaktines paslaugas“, – kalbėjo S. Čaplinskas.

Trečias veiksnys, į kurį ragina atkreipti dėmesį ekspertas, – žmonės, kurie yra superplatintojai.

„Kai kurių šalių duomenys rodo, kad nuo 10 iki 20 procentų žmonių lemia 80 procentų antrinių užsikrėtimų atvejų. O Izraelyje net nuo 1 iki 5 procentų žmonių lemia 80 procentų antrinių užsikrėtimų atvejų. O kur pas mus plinta infekcija? <…>. Visiems jau atsibodo, kai kartoja „dar tris savaites pakentėkit“. Tai man atsakykit į klausimą, kur plinta?“ – kalbėjo S. Čaplinskas.

Specialistas pastebėjo, kad daugiausia virusas plinta ten, kur žmonės artimai bendrauja ir nesisaugo.

„Vadinasi, plinta namuose, antroje vietoje – kolektyve. Kolektyvai gali būti dviejų rūšių. Vienas bus darbinis, kitas – laisvalaikio kolektyvas. Ten turi būti naudojamos visos galimos saugos priemonės – pradedant diagnostika, skiepais ir, aišku, tinkamai dėvimomis kaukėmis“, – vardijo S. Čaplinskas.

Delfi primena, kad judėjimo ribojimai buvo įvesti dar praėjusių metų gruodžio viduryje, ruošiantis artėjančios Kalėdoms ir bandant suvaldyti rekordinį naujų atvejų augimą, kovo viduryje jie panaikinti didžiojoje dalyje šalies savivaldybių, kuriose epidemiologinė situacija buvo geresnė, vėl sugrąžinti Velykų laikotarpiui visoje šalyje.

Truko daugiau nei 3 mėnesius

Judėjimo ribojimai tarp savivaldybių pirmą kartą pristatyti pernai prieš Velykas. Pirmojo karantino metu gyventojai buvo raginami nevykti iš namų, nelankyti artimųjų. Tada, pirmą kartą pristatant šias griežtas karantino priemones, tuometis ministras pirmininkas Saulius Skvernelis kalbėjo vaizdžiai.

„Vėliau galėsime važinėti po visą Lietuvą ir lankyti ne kapus, o savo artimuosius“, – tada sakė S. Skvernelis.

Praėjusių metų rudenį, situacijai vėl prastėjant, buvusi valdžia nusprendė rekomenduoti Vėlinių savaitgalį pas gimines nevykti, jei reikia, aplankyti tik artimųjų kapus, nevažiuoti į svečius. Vėliau konstatuota, kad raginimo nekeliauti gyventojai nepaklausė.

Todėl gruodžio mėnesio viduryje naujoji Vyriausybė nusprendė įvesti judėjimo ribojimus Kalėdoms ir Naujiesiems metams. Tada judėjimo ribojimai buvo įvesti tik dienomis arčiau savaitgalių.

Iš karto po Naujųjų metų, sausio 3 dieną, Vyriausybės ekstremalių situacijų komisija (VESK) pasiūlė judėjimo ribojimus tarp šalies savivaldybių pratęsti iki sausio 31 dienos. Šis ribojimas buvo tęsiamas iki kovo 17 dienos.

Paskutinėmis vasario mėnesio dienomis leistas judėjimas žiedinių savivaldybių viduje.

Nuo kovo 16 dienos leista judėti laisvai Lietuvoje visoje šalyje, išskyrus 16 savivaldybių, kur epidemiologinė situacija tuo metu buvo prasčiausia.

Visgi judėjimo ribojimai visoje šalyje vėl buvo sugrąžinti paskutinėmis kovo mėnesio dienomis. Nuo kovo 27 dienos 00:00 valandų iki balandžio 6 dienos 24:00 valandos buvo draudžiama keliauti tarp savivaldybių be pateisinamos priežasties.

Lieka galioti griežtos karantino taisyklės

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė feisbuke antradienį pabrėžė, kad nors keičiasi judėjimo taisyklės, bendravimo – nesikeičia.

Ir toliau lieka galioti anksčiau patvirtinta tvarka. Atviroje erdvėje galima susitikti 5 asmenims iš skirtingų namų ūkių arba 2 namų ūkiams.

Policija nurodo, kad transporto priemonėje, išskyrus miesto, tarpmiestinio ir priemiestinio reguliaraus susisiekimo keleivinio transporto priemones ar transporto priemones, kuriomis vykstama į darbo vietą ar iš jos, vienu metu leidžiama būti ne daugiau kaip 2 asmenų arba vienos šeimos ir (ar) vieno namų ūkio narių grupėmis.

Panaikinus judėjimo ribojimus, ir toliau lieka galimybė sudaryti socialinius burbulus.

Palaikymo burbulą sudaryti gali du namų ūkiai arba šeimos, jeigu vienoje iš jų yra:

  • ne daugiau kaip vienas suaugęs asmuo;
  • vienas asmuo ir jo nepilnamečiai vaikai;
  • neįgalus nepilnametis arba nuolatinis priežiūros dėl negalios reikalaujantis suaugęs žmogus.


Abu palaikymo burbulą sudarantys namų ūkiai įsipareigoja daugiau neturėti jokių artimų kontaktų už burbulo ribų.

Jeigu palaikymo burbulas sudaromas su žmogumi, kuris priskiriamas rizikos grupei, rekomenduojama:

  • dėvėti apsaugines veido kaukes;
  • išlaikyti 2 metrų atstumą;
  • vėdinti patalpas bent kartą per valandą.


Primenama, kad apsaugines veido kaukes būtina dėvėti uždaroje erdvėje. O atvirose erdvėse jas reikia dėvėti, kai nepavyksta užtikrinti 2 metrų saugaus atstumo nuo kitų asmenų.

Delfi primena, kad visuotinis karantinas Lietuvoje pratęstas iki balandžio 30-osios, jis įvestas pernai lapkričio 7-ąją.