Generalinės prokuratūros metų prokuroru tapo Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Artūras Urbelis.

Kaip pranešė prokuratūra, daug metų prokuratūroje dirbantis prokuroras, pasižymintis išskirtiniu pareigingumu, kruopštumu bei atsakingumu, praėjusiais metais teismui nagrinėti perdavė didelės apimties baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai sunkiais ir labai sunkiais nusikaltimais pareikšti organizuotos grupės nariams – Lietuvos ir Latvijos piliečiams.

Ikiteisminis tyrimas, kuriam vadovavo prokuroras A. Urbelis, pasižymėjo šiais laikais pakankamai retu nusikalstamų veikų pobūdžiu – organizuoto nusikalstamumo atstovų viešu, smurtiniu tarpusavio konfliktų aiškinimusi. Priešiškų organizuotų grupių nariai santykius aiškinosi padegimais, šūviais bei automobilių sprogdinimu. Apie tai rašė Delfi straipsnių cikle „Jie turėjo būti nužudyti“.

Prokuroras A. Urbelis palaikė valstybinį kaltinimą itin didelį atgarsį visuomenėje sukėlusioje baudžiamojoje byloje dėl žiauriai nužudytos Ievos Strazdauskaitės ir Latvijos piliečių plėšimo. Lietuvos apeliacinis teismas praėjusių metų pabaigoje tenkino prokurorų apeliacinį skundą ir griežčiausia bausme – laisvės atėmimu iki gyvos galvos – nuteisė du kaltinamuosius.

Prokuroras Artūras Urbelis


Tuo metu Apygardos prokuratūros metų prokuroro nominaciją laimėjo Kauno apygardos prokuratūros Pirmojo baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Darius Jakutis. Prokuroras organizuoja ir vadovauja didelės apimtiems ir sudėtingiems ikiteisminiams tyrimams dėl nusikaltimų žmogaus gyvybei ir sveikatai, taip pat nusikaltimų elektroninių duomenų ir informacinių sistemų saugumui.

D. Jakutis vadovavo ikiteisminiam tyrimui ir šiuo metu palaiko valstybinį kaltinimą baudžiamojoje byloje, kurioje buvusi teisėja ir politikė Neringa Venckienė kaltinama dėl galimo trukdymo teisėjo, prokuroro, ikiteisminio tyrimo pareigūno, advokato ar antstolio veiklai, dėl galimo teismo sprendimo, nesusijusio su bausme, nevykdymo, dėl, įtariama, fizinio skausmo sukėlimo ar nežymus sveikatos sutrikdymo bei dėl galimo pasipriešinimo valstybės tarnautojui ar viešojo administravimo funkcijas atliekančiam asmeniui.

Pasak prokuratūros pranešimo, vadovaudamas ikiteisminiam tyrimui dėl galimų seksualinio pobūdžio nusikaltimų, D. Jakutis teisme pas ikiteisminio tyrimo teisėjus, dalyvaujant psichologams, apklausė daugiau kaip 150 nepilnamečių nukentėjusių asmenų.

Prokuroras Darius Jakutis

Generalinė prokurorė Nida Grunskienė, skelbdama nominacijos Apylinkių prokuratūrų metų prokuroras nugalėtoją, pažymėjo, kad, gal apylinkių prokuratūrų prokurorų vadovaujami ikiteisminiai tyrimai ir mažiau sulaukia visuomenės dėmesio, tačiau yra ne ką mažiau reikšmingi ir svarbūs siekiant teisingumo bei užtikrinant nukentėjusiųjų teises.

Apylinkių prokuratūrų metų prokuroru tapo Laurynas Butvidas iš Šiaulių apygardos prokuratūros Šiaulių apylinkės prokuratūros.

Pernai prokuroras L. Butvidas baigė ikiteisminį tyrimą ir teismui perdavė didelės apimties baudžiamąją bylą, kurioje organizuotos grupės nariai kaltinami tuo, kad įgijo daugiau kaip 50 užsienyje ir Lietuvoje ieškotų transporto priemonių, kurių vertė viršija 1,5 mln. eurų. Įgiję, manoma, vogtas transporto priemones, grupės nariai organizavo automobilių identifikavimo numerių bei dokumentų klastojimą, kai kurias transporto priemones, manoma, išardydavo ir realizuodavo dalimis. Atlikdamas tyrimą, prokuroras aktyviai bendradarbiavo su Latvijos, Vokietijos, Belgijos Karalystės, Švedijos Karalystės ir kitų Europos šalių teisėsaugos institucijomis.

Prokuroras taip pat vadovauja finansiniams ekonominiams tyrimams, susijusiems su sukčiavimu bei mokesčių vengimu.

Be savo tiesioginių funkcijų, L. Butvidas yra ir Europos Teisminio Tinklo kontaktinis asmuo, vykdo užsienio valstybių atsiųstus Europos tyrimo orderius ir Teisinės pagalbos prašymus.