„Šio asfalto mes laukėme nuo Nepriklausomybės atkūrimo, tiek daug prašymų buvome rašę ir savivaldybei, ir seniūnui, – šis asfaltas buvo išsvajotas, net žmonės rinko pinigus keliui asfaltuoti“, – jai antrino kita kaimo gyventoja Leonarda Viršilo.

Moteris neslėpė, kad neteko žado sužinojusi, kas galėjo šį asfaltą apipaišyti: „Kai sužinojome, kad toks garbingas žmogus, baigęs universitetą, ir dar yra valstybės tarnautojas... Žinokite, tai – didžiulė nepagarba.“

„Prisidėjau asmeniniais pinigais prie šio kelio atkarpos asfaltavimo, todėl jaučiuosi lyg būčiau gavęs šlapiu skuduru per veidą“, – moterims pritarė kitas kaimo gyventojas Paulius Katkonas.

Vilniaus rajono Smiglių kaime gyvenantys buvusio premjero S. Skvernelio kaimynai ketvirtadienį buvo apklausti Vilniaus regiono apylinkės teisme, kur teisėja Vaida Sinkevičienė toliau tęsė baudžiamosios bylos, iškeltos buvusiam susisiekimo ministro Roko Masiulio patarėjui Gediminui Vaitkevičiui, nagrinėjimą. Jis yra kaltinamas ne tik dėl šmeižto, bet ir viešosios tvarkos sutrikdymo.

Šioje byloje nukentėjusiuoju yra pripažintas S. Skvernelis. Kadangi jis teismui jau yra išsakęs savo poziciją, teismo posėdyje nedalyvavo, bet jo interesams atstovavo advokatas.

Upės g. esančio kelio asfaltas buvo aprašinėtas praėjusių metų birželio 10 d. naktį, ant jo buvo palikti užrašai „vagies namas“ ir „Skvernelis“ bei nupiešta rodyklė. Šiuos užrašus Vadovybės apsaugos departamento (VAD) apsaugininkai pastebėjo dar ryte, kai premjerą vežė į darbą, tačiau į parašytus žodžius nesigilino; kai tą patį vakarą apsaugininkai S. Skvernelį parvežė į namus, jie vėl pamatė tuos pačius užrašus, todėl vėliau specialiai sugrįžo jų apžiūrėti.

Šiuos užrašus matė ir Smiglių kaimo gyventojai, kurie neslėpė, kad nors užrašais ir buvo siekiama įžeisti tuometį premjerą, tačiau kelio asfalto apipaišymas turėtų būti prilyginamas visų čia gyvenančių žmonių įžeidimui.

„Smiglių kaime gimiau 1957 m., čia visą laiką gyvenau, šio keliuko mes laukėme jau seniai, – teisme kalbėjo S. Skvernelio kaimynė L. Viršilo. – Dar sovietų laikais, kai netoliese buvo poligonas, padarė žvyrkelį, o kai atgavome Nepriklausomybę, visi labai džiaugėmės ir vylėmės, kad šį kelią išasfaltuos. Rašėme daug prašymų ir į Vilniaus rajono savivaldybę, ir į Zujūnų seniūniją, o mums vis žadėjo ir žadėjo, sakė, palaukite, tuoj valstybė išskirs pinigų ir kelias bus sutvarkytas. Ir štai pagaliau situacija pasikeitė – kelią išasfaltavo.“

Moteris neslėpė, kad jos gyvenamasis namas yra pastatytas prie pat kelio, todėl anksčiau dėl žvyrkelio sukeliamų dulkių ji prie namų negalėjo pasisodinti nei gėlių, nei daržovių.

„O dabar ir apšvietimo stulpus pastatė, visą laiką yra šviesu, už tai ačiū mūsų valstybei“, – sakė L. Viršilo.

Moteris neslėpė, kad buvo priblokšta, kai praėjusių metų birželį, važiuodama su vyru Upės gatve, pamatė išpaišytą asfaltą.

„Žinokite, taip nemaloniai pasijutau – juk tiek metų laukėme šio kelio, o čia – atėjo chuliganai ir suniokojo ką tik paklotą asfaltą, – sakė Smiglių kaimo gyventoja. – O kitą dieną iš žiniasklaidos sužinojome, kad taip buvo apšmeižtas mūsų bendruomenės narys – juk šiam asfalto apipaišymui buvo ruoštasi iš anksto, specialiai atvažiavo naktį. Tai – didelė nepagarba visai mūsų bendruomenei.“

Liudytoja sakė, kad dėl suniokoto kelio į policiją nesikreipė, nes tai pirmas padarė S. Skvernelis.

„Su juo mes nebendraujame, jis yra labai užimtas žmogus“, – prisipažino L. Viršilo.

Pykčio dėl suniokioto kelio neslėpė ir kita Smiglių kaimo gyventoja H. Petrovič.

„Tą dieną važiavau iš Vilniaus į namus ir pamačiau, kad kažkas yra parašyta ant asfalto – tai buvo taip pikta, jog tai tai prilyginčiau spjūviui visiems čia gyvenantiems žmonėms, – kalbėjo moteris. – Aš ten visą gyvenimą gyvenu, kaip ir dauguma, prisidėjau pinigais prie kelio asfaltavimo, ir man labai nemalonu, kad kažkas kelią apipaišė, kai tik šį nutiesė. Iš pradžių pamaniau, kad tai bus vaikų darbas, bet kai sužinojau, kas tai padarė... Toks jausmas, kai atrodo, jog ėmė ir ant mano vartų parašė.“

Moteris sakė, kad jai iki šiol nesuprantamas toks vandališkas poelgis.

„Jeigu man kažkas nepatinka, tai ateinu ir žmogui pasakau, o taip elgtis... – stebėjosi liudytoja. – Prie ko čia mes, kaimo gyventojai, juk tai nepagarva visiems mums, taip pat ir S. Skverneliui. Tiek laiko praėjo, bet man iki šiol nesuprantamas toks dalykas. Man atrodo, kad spjovė mums į veidą – ne tik S. Skverneliui, bet ir mums visiems, nes visą gyvenimą laukėme šio kelio, taip pat prisidėjome prie kelio atkarpos asfaltavimo.“

H. Petrovič pažymėjo, kad tai, ką ji sako teisme, galėtų pakartoti ir visi Smigliuose gyvenantys žmonės.

„Čia nesvarbu, kam – ar S. Skverneliui būtų parašyta, ar kitam kaimynui, bet jeigu tau nepatinka, ateik ir į veidą pasakyk, juk demokratinėje valstybėje gyvename“, – pažymėjo ji.

Moteris taip pat pridūrė, kad tądien, kai buvo apipaišytas asfaltas, susirinkę kaimo bendruomenės nariai svarstė, ką toliau daryti: „Buvo labai karštas pokalbis.“

„Žinote, jeigu tiesą pasakyčiau, ką manau apie tą žmogų, kuris parašė, kitame posėdyje jau mane reikėtų teisti“, – teisme kalbėjo Smiglių kaimo gyventoja.

Liudytoja taip pat pridūrė, kad ant asfalto tuometį premjerą įžeidžiantys užrašai atsirado ne šiaip sau: „Supratome, kad nori žmogų pašalinti iš pareigų, matyt, kažkam nepatinka, todėl reikia S. Skvernelį pašalinti, ir, kaip paskui matėme, nuo to viskas ir prasidėjo.“

Pykčio dėl išniokoto asfalto neslėpė ir anksčiau policijoje dirbęs S. Skvernelio kaimynas P. Katkonas.

„Prisidėjau asmeniniais pinigais prie šio kelio atkarpos asfaltavimo, tai turbūt kažkiek pasako, – sakė jis. – Ir kai kelią apipaišė, tai atrodė lyg būčiau šlapiu skuduru gavęs – juk taip stengiamės dėl Lietuvos, dėl gerbuvio, o čia tau... Buvo pikta, atrodė, kad gyvename ramiame krašte, o štai ir iki mūsų atėjo barbarizmas. Mane tai šokiravo.“

Ketino prirašyti naujų žodžių

Buvusį susisiekimo ministro R. Masiulio patarėją G. Vaitkevičių sulaikė Vadovybės apsaugos departamento (VAD) pareigūnai. Jie anksčiau vykusiame teismo posėdyje pasakojo, kad G. Vaitkevičius po paros grįžo į tą pačią vietą ir ketino užrašus paryškinti arba prirašyti naujų žodžių.

„Kai šį asmenį sulaikėme, jis prisipažino, kad gatvę aprašinėjo praėjusią naktį, taip pat minėjo, kad vėl atvažiavo pasižiūrėti, ar užrašus jau nutrynė ar ne, sakė, kad būtų tęsęs savo veiklą – būtų paryškinęs arba užrašus praplėtęs“, – prisipažino G. Vaitkevičių netoli S. Skvernelio namų su kolega sulaikęs VAD darbuotojas Raimondas Meilūnas.

„Pamainos vyresnysis iš kolegų sulaukė skambučio, kad prie saugomo objekto ant asfalto yra užrašyti žodžiai ir reikia užtikrinti priemones“, – teigė VAD apsaugininkas Edgaras Ugianskis.

Jis kartu su kolega R. Meilūnu nuvyko netoli S. Skvernelio namų, apžiūrėjo ant gatvės asfalto esančius užrašus, matė, kaip „Grindos“ darbuotojai bandė šiuos užrašus nuvalyti.

„Pagal nurodymą naktį vykome patruliuoti, apie 1 val. važiuodami miškelyje pastebėjome atšvaito blykstę, sustojome, – pasakojo E. Ugianskas. – Išlipę iš automobilio pamatėme stovintį dviratį, bet žmogaus šalia nebuvo. Ant dviračio buvo padėta kuprinė, joje radome du aerozolinius balionėlius. Pasidarė įdomu, nes paprastai dažų niekas nesivežioja, ir kaip tik tuo metu maždaug už 50 metrų pasirodė žmogus, pamojavo mums. Jis ėjo nuo tos pusės, kurioje yra S. Skvernelio namai. Pasisveikinome, jis sakė, kad čia yra jo dviratis.“

„Jis buvo apsirengęs sportiškai, sakė, kad sportuoja, bet tai sukėlė įtarimų, nes buvo naktis“, – antrino R. Meilūnas.

Anot pareigūnų, netikėtai naktį pasirodęs vyras neturėjo asmens dokumentų, todėl buvo iškviesti policijos pareigūnai jo asmenybei nustatyti.

„Ant pirštinių pamačiau baltos spalvos dėmes, kokios atsiranda purškiant aerozoliniais dažais, apie tai pasakiau kolegai, vyras po tų žodžių pradėjo drebėti, – teisme kalbėjo E. Ugianskas. – Kai paklausėme, jeigu atsuksime prie S. Skvernelio namų esančias kameras, ar jo nepamatysime, tai jis tada prisipažino, kad būtent jis apipaišė gatvės asfaltą, sakė, kad dabar atvažiavo pažiūrėti, ar užrašų nenuplovė lietus, sakė, juos būtų paryškinęs arba – dar kažką užrašęs.“

Saulius Skvernelis

Anot VAD apsaugininko R. Meilūno, sulaikytas vyras aiškino, jog aprašinėdamas gatvės asfaltą jis tenorėjo atkreipti visuomenės dėmesį dėl išasfaltuotos gatvės, kurioje gyvena S. Skvernelis, esą tai buvęs jo protestas.

„Jis paaiškino, kad atlieka švietėjišką misiją, sakė, kad turi informacijos, jog visuomenei yra sakoma netiesa, – kalbėjo pareigūnas. – Vyras nurodė, kad taip norėjo atkreipti visuomenės dėmesį, nes viskas yra ne taip, kaip (apie gatvės asfaltavimą) buvo transliuojama per žiniasklaidos priemones. Bet mes tada pasakėme, kad yra kitų metodų, tačiau jis nurodė, jog pasirinko tokį būdą, sakė, kad supranta padarinius ir ką padarė.“

R. Meilūno teigimu, sulaikytas vyras nurodė, jog užrašus ant gatvės asfalto užrašė praėjusią naktį.

„Jis lyg minėjo, kad atvažiavo pasižiūrėti, ar nutrynė ar ne, tuomet būtų tęsęs veiklą, o jeigu nenutrinta, būtų užrašą praplėtęs“, – teisme kalbėjo VAD apsaugininkas.

Sulaikytą vyrą apsaugininkai perdavė netrukus atvykusiems policijos pareigūnams, šis buvo sulaikytas, o kaip vėliau paaiškėjo, net 7 val. neteisėtai laikomas policijos areštinėje. Apie tai teismui nurodė kaltinamąjį dėl viešosios tvarkos pažeidimo ir šmeižto ginanti advokatė Dovilė Murauskienė.

Tuo metu nukentėjusysis S. Skvernelis anksčiau vykusiame teismo posėdyje akcentavo, kad dėl šmeižikiško jo asmeniui adresuoto užrašo patyrė didelę moralinę žalą.

„Birželį važiuojant iš namų į darbą buvo pastebėtas užrašas ant kelio, kuriame yra pateikta šmeižikiška informacija, vandališku būdu ji pateikta, – teigė jis. – Aš tai pastebėjau, tai pastebėjo ir mano apsaugos darbuotojai, kaimynai, su kuriais bendraujame, šeimos nariai.“

Ekspremjeras akcentavo, kad vandališku būdu ant Upės g. asfalto užrašytas šmeižikiškas užrašas neatitinka tikrovės.

„Nesu niekada niekuo kaltintas nei teistas dėl šmeižikišku būdu paskleistos informacijos, kad esu vagis, – teisme kalbėjo jis. – Tai tikrai sukėlė daugybę asmeninių išgyvenimų tiek man asmeniškai, tiek šeimos nariams, kadangi tai yra ir žmona, mažametis vaikas, kuris jau supranta.“

S. Skvernelis atkreipė dėmesį ir į tai, kad nusikaltimas buvo padarytas niokojant valstybės nuosavybę.

„Patyriau didžiulę moralinę žalą, tokie veiksmai yra nusikalstami, yra neleistini ir tai padarytas nusikaltimas, esu apšmeižtas ir dar tas nusikaltimas buvo padarytas niokojant valstybės nuosavybę vandališku būdu“, – pabrėžė jis.

S. Skvernelis taip pat akcentavo, kad pamatęs užrašą ant kelio dangos jo nesusiejo su tuo metu viešoje erdvėje plačiai aptarinėjamu jo gyvenamos Upės gatvės asfaltavimo aplinkybėmis.

„Aš nedariau tokios prielaidos, kad būtent su tuo susiję, bet tam galėjo turėti įtakos tam tikrų politikų pareiškimai, kurie formavo visuomenės nuomonę“, – teisme kalbėjo buvęs premjeras.