Tai Lietuvos istorijai svarbi vieta, atskleidžianti mūsų šalies ir Ukrainos istorinę bendrystę. Uspenjės sobore yra palaidoti du Lietuvos didžiojo kunigaikščio Algirdo sūnūs Skirgaila ir Vladimiras, kiti Gediminaičių palikuonys.

Šiame sobore ilsisi ir dar viena Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės (LDK) asmenybė - iškilusis LDK etmonas, Oršos mūšio prieš Maskvą nugalėtojas kunigaikštis Konstantinas Ostrogiškis.

Prezidentas aplankė ir pagerbė šio didžio karvedžio kapą. „Oršos mūšio, vykusio prieš daugiau nei 500 metų, reikšmė Europai buvo neįkainojama. LDK kariuomenė sustabdė Maskvos ekspansiją į Europą. Tai aktualu ir šiandieniniame geopolitiniame kontekste", - sakė šalies vadovas.

1941 m. Uspenjės soboras ir jame buvęs renesansinis antkapinis paminklas K. Ostrogiškiui buvo susprogdinti. Šventovė visiškai atstatyta ir pašventinta 2000 metais. Šiuo metu baigiamas atkurti ir K. Ostrogiškiui skirtas memorialas.

Kijevo Pečorų lauros vienuolynas, įkurtas XI amžiuje, yra įtrauktas į UNESCO Pasaulio paveldo sąrašą.

Dviejų šalių universitetų pastangomis Kijeve iškilmingai atidarytas Baltistikos centras

Siekiant stiprinti dvišalius Lietuvos ir Ukrainos ryšius humanitarinėje srityje, plėtojant lietuvių ir ukrainiečių bendradarbiavimą švietimo, mokslo, istorijos ir kultūros srityse, įkurtas Baltistikos centras, kuris šį penktadienį iškilmingai atidarytas Kijevo T. Ševčenkos nacionaliniame universitete.
Čia numatoma ne tik gilinti studentų lietuvių kalbos gebėjimus, bet ir vykdyti baltistikos mokslinius tyrimus bei projektus. Pasak pranešimo, Baltistikos centras Kijevo T. Ševčenkos nacionalinio universiteto Filologijos institute oficialiai buvo įteisintas 2020-ųjų spalio 19 dieną, remiantis 2019 m. gruodį pasirašytu Kijevo T. Ševčenkos nacionalinio ir Vytauto Didžiojo universitetų bendradarbiavimo memorandumu.

Centras Ukrainoje įkurtas tarpininkaujant Lietuvos ambasadai Ukrainoje bei Lietuvos švietimo, mokslo ir sporto ministerijai. Virtualiose iškilmėse VDU rektorius prof. Juozas Augutis pasveikino abiejų šalių atstovus su įtvirtintais ryšiais.

„Tokie bendrystės įtvirtinimai be galo svarbūs: iš pradžių sutampa idėjos, vėliau jas išmintingai ir kūrybiškai vystant, gimsta ilgalaikiai, reikšmingi, svarūs darbai. Mūsų universitetas ir toliau rems Baltistikos centro veiklą. Mes padedame ir padėsime rengti studijų programas, ruošti metodinę medžiagą, teiksime visapusišką pagalbą mokslininkams ir tyrėjams, dalinsimės aktualia informacija, susijusia su Baltijos šalimis, kultūra ar įmonėmis“, – kalbėjo prof. J. Augutis.

Kijevo universitete netrūksta lietuviškų akcentų – bendradarbiavimas su Lietuva vyksta ne pirmus metus. Dar nuo 2019-ųjų šio universiteto studentai Kijeve turi galimybę mokytis lietuvių kalbos, o nuo 2020 metų čia vykdoma ir unikali bakalauro studijų programa „Lenkų kalba ir literatūra, anglų ir lietuvių kalbos“. Šiuo metu Kijevo universiteto Filologijos universiteto Filologijos institute lietuvių kalbą studijuoja apie 30 studentų.

VDU Švietimo akademijos Lietuvių kalbos ir kultūros centro vadovės Vilmos Leonavičienės teigimu, akademija aktyviai remia naujojo centro veiklą Ukrainoje. Siekiama tobulinti programos efektyvumą, optimizuoti ugdymo procesą, skatinti mokslinį darbą ir gilinti studentų lietuvių kalbos kompetencijas. VDU mokslininkai ne tik padeda rengiant studijų programas, ruošiant metodinę medžiagą, bet ir recenzuoja Kijevo universiteto mokslininkų parengtus mokslinius straipsnius, studijų programas, monografijas. Savo ruožtu ukrainiečių atstovai taip pat aktyviai bendradarbiauja su Vytauto Didžiojo universitetu.

„Kijevo universiteto Filologijos instituto studentai, dėstytojai ir kiti darbuotojai jau nuo 2015-ųjų aktyviai bei sėkmingai dalyvauja VDU Švietimo akademijos lietuvių kalbos ir kultūros vasaros ir žiemos kursuose. Studentai iš Ukrainos šiuose kursuose kasmet gerina savo lietuvių kalbos įgūdžius. Iš viso per pastaruosius šešerius metus įvairiose VDU rengiamose programose jau dalyvavo apie 80 studentų ir mokslininkų iš Ukrainos“, – pažymėjo V. Leonavičienė.

VDU atstovas Martynas Gedvila dar primena, kad praėjusį rudenį Kijevo universiteto studentai, besimokantys lietuvių kalbos, dalyvavo jiems skirtoje lietuvių kalbos ir kultūros savaitėje, kurią surengė VDU Švietimo akademijos lietuvių kalbos ir kultūros centras. Vytauto Didžiojo universitetas taip pat tarpininkavo naujajam Baltistikos centrui įsigyjant kompiuterinę įrangą bei finansiškai parėmė jo renovaciją.

Artimiausiu metu Kijevo bei Vytauto Didžiojo universitetai ketina bendradarbiauti rengiant vasaros lietuvių kalbos ir kultūros kursus bei bendrą mokslinę praktinę konferenciją „Ukraina ir Lietuva: istorijos, kalbos, kultūros ir turizmo paralelės“, kuri numatoma šių metų rudenį.

Šaltinis
Temos
Be raštiško ELTA sutikimo šios naujienos tekstą kopijuoti draudžiama.
ELTA
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (43)