Nuo 2012 m. skelbiamas „Pasaulio laimės indeksas“ (angl. World Happiness Report), vertina 149 valstybes pagal tai, kiek laimingi jaučiasi jų gyventojai.

Sudarant indeksą gyventojų prašoma įvertinti savo laimės lygį, taip pat vertinami ir kiti kriterijai, tokie kaip BVP, socialinė parama, asmens laisvė ir korupcijos lygis.

Kaip ir anksčiau, laimės indekso pirmajame dešimtuke dominuoja Europos šalys – Suomija, Danija, Šveicarija, Islandija ir Nyderlandai – kurioms teko pirmosios penkios vietos bei Naujoji Zelandija, užėmusi devintą vietą ir tapusi vienintele ne Europos šalimi pirmajame dešimtuke.

Lietuvai šių metų laimės indekse skirta 38 vieta. Palyginti su pernai, pakilome trimis vietomis. Mūsų kaimynėms sekėsi kiek prasčiau: Latvijai skirta 51 vieta, Lenkijai – 44, o Baltarusijai – 75.

Palyginti su praėjusiais metais, laimės indekse į viršų iš 17 vietos į 13 šoktelėjo Vokietija, o iš 23 į 21 – Prancūzija.

Tuo tarpu Jungtinė Karalystė smuktelėjo iš 13 vietos į 17, o JAV – iš 18 vietos į 19.

Žemiausios vietos šių metų indekse skirtos Lesotui, Botsvanai, Ruandai, Zimbabvei ir Afganistanui, kuris pripažintas pačia nelaimingiausia pasaulio šalimi.

Indekso autoriai taip pat palygino šių metų duomenis su praėjusių metų duomenų vidurkiais ir nustatė, kad daugiau nei trečdalyje tirtų šalių užfiksuota „reikšmingai daugiau neigiamų emocijų“.

Vis dėlto, 22-ose šalyse teigiamų emocijų gyventojai šiemet juto daugiau ir, „kaip nebūtų keista, vidutiniškai žmonės savo gerovės nevertino prasčiau“, teigė vienas iš indekso sudarytojų Johnas Helliwellas.

„Vienas iš galimų paaiškinimų yra tai, kad žmonės COVID-19 vertina kaip bendrą išorės grėsmę, kuri paveikia visus, todėl tai sukūrė didesnį solidarumą ir bendrystės pojūtį“, – tvirtino jis.

Tuo tarpu kitas autorius Jeffrey Sachsas perspėjo, kad „turime skubiai pasimokyti iš COVID-19“ ir pridrūrė, jog „turime siekti gerovės, o ne tik turto“.

Suomijai, kuri visos koronaviruso krizės metu buvo viena mažiausiai paveiktų šalių Europoje, „skirtas labai aukštas pasitikėjimo visuomenėje reitingas, o tai padeda apsaugoti gyvybes ir žmonių gerovę pandemijos metu“, – teigė indekso autoriai.

Suomijos pirmąją vietą laimės indekse patys šalies gyventojai anksčiau vertino su nuostaba. Šios 5,5 mln. gyventojų turinčios šalies žmonės, kaip stereotipiškai manoma, vengia spontaniškai rodyti džiaugsmą ir labiau vertina miškų ir ežerų tylą bei vienatvę.

Buvo manoma, kad ilgos ir tamsios Suomijos žiemos lemia paplitusį alkoholizmą ir didelį savižudybių skaičių, bet dešimtmetį trukusi visuomenės sveikatos kampanija padėjo šiuos skaičius sumažinti daugiau nei dvigubai.

Suomijos gyventojai džiaugiasi gera gyvenimo kokybe, saugumu ir viešosiomis paslaugomis, o šalyje nelygybė ir skurdas yra tarp mažiausių visoje Ekonominio bendradarbiavimo ir plėtros organizacijoje (EBPO).