Kaip jis minėjo ankstesnėse apžvalgose – kovas atmosferos cirkuliacijos požiūriu yra žiemos mėnuo ir laikina sniego danga šį mėnesį yra normalus reiškinys nepaisant, kad keletą metų iš eilės (2019, 2020 m.) sniego šį mėnesį beveik nebuvo.

„Pavasaris, kaip pereinamasis sezonas, Lietuvoje trunka ilgai, išskyrus vėlyvą pavasarį, kai tiek temperatūros režimas, tiek augalų fenologinės fazės keičiasi labai sparčiai. Be to, sniegas kovo antroje pusėje nelemia jokios žalos gamtai lyginant su gausaus sniego iškritimo atvejais balandžio pabaigoje ar gegužės pirmoje pusėje. Sniego dar sulauksime ir šiandien, ir rytoj (vietomis), ir sekmadienį (beveik visoje teritorijoje).

Nepaisant ilgos dienos trukmės – šiandien ji lygi 12 valandų – oro temperatūra dieną vos pakyla virš 0 °C. Taip yra dėl šaltos oro masės, kuri atkeliavo nuo Grenlandijos jūros regiono. Tačiau ji nėra ekstremaliai šalta ir sausa, kaip būna oro masėms atslinkus nuo Centrinės Arkties ar Sibiro šiaurės. Keliaudama per neužšąlančius vandens telkinius (Grenlandijos, Norvegų ir Barenco jūras) tokia oro masė savo apatiniuose sluoksniuose šiek tiek sušyla ir įdrėksta bei tampa nepastovi“, – paaiškino jis.

Galbūt tai geriausiai paaiškina, tikino klimatologas, kodėl šį šalto oro įsiveržimą Lietuvoje lydi kamuolinių debesų židinių susidarymas ir vietomis liūtinio pobūdžio sniegas.

„Šalčiausia šios jūrinės arktinės oro masės dalis palies Estiją, Latvijos Kuršą ir vakarinę Lietuvos dalį, todėl šiandien dieną vėsiausia bus Žemaitijoje (apie 0 °C), o šilčiausia pietinėje ir pietrytinėje Lietuvos dalyje (keli laipsniai šilumos). Rytoj naktį žemiausia temperatūra numatoma vakarinėje ir šiaurinėje Lietuvos dalyje, iki -7 – -8 °C.

Šiandien sniegą ir šlapdribą lemia iš šiaurės slenkantis šaltas atmosferos frontas. Ryškiausias jo poveikis pajūryje, kur naktį, remiantis Klaipėdos uosto automatinės stoties duomenimis, oro temperatūra iš teigiamos per pusantros valandos nukrito iki -3 °C. Vėjas iš silpno pasikeitė į vidutinio stiprumo ir gūsingą (gūsiuose iki 14 m/s).“

Šiandien ryte frontas, teigia G. Stankūnavičius, buvo Vidurio Lietuvoje ir silpdamas judėjo į pietryčius.

„Rytoj vakare iš šiaurės vakarų priartės šiltas atmosferos frontas, tačiau šilčiausia oro masės dalis bus greitai išstumta į viršų, o paskui jį slenkantis šaltos okliuzijos frontas sudarys plačios sniego (pajūryje šlapdribos ir lietaus) zonos įspūdį.

Taigi, sekmadienį šlapdriba ir sniegas numatomas visoje šalyje, be to, vidutinio stiprumo pietvakarių vėją keis gūsingas šiaurės vakarų, o tai gali vietomis lemti nedidelę pūgą ir pustymus. Nuo pirmadienio orai ims palaipsniui šilti: dienomis oras sušils iki +3 – +5 °C, naktimis kris šiek tiek žemiau 0 °C. Įsivyravus anticikloniniams orams savaitės antroje pusėje maksimali oro temperatūra turėtų kilti iki +7 – +11 °C.“

Kitą savaitę, nurodė jis, keisis atmosferos cirkuliacija virš Europos ir Atlanto: aukštuminis gūbrys virš šiaurės rytinės Atlanto dalies susilpnės, o platus slėnis su jame cirkuliuojančiu šaltu oru virš Europos užsipildys.

„Atsinaujins cikloninė veikla virš Šiaurės Europos, o aukšto slėgio zona apims pietinę ir pietvakarinę Europos dalį. Tokia situacija leis pavasariui iš pietvakarių sparčiau plisti į Rytų Europą. Tačiau Europoje stipresnės šilumos dar teks palaukti: naktimis beveik visame žemyne, išskyrus pakrantes ir kai kuriuos regionus pietvakarinėje dalyje, oro temperatūra kris iki 0 °C ir žemiau, o dienomis šilčiausia (iki +20 °C) bus pačiuose žemyno pietvakariuose (Andalūzija, pietinė Portugalija) bei Kipre ir Kretos saloje.

Ilgalaikių orų prognozių duomenimis šilčiausi orai Vidurio Europoje ir Baltijos regione numatomi kovo pabaigoje – balandžio pradžioje, o Vakarų ir Pietvakarių Europoje – antroje balandžio pusėje. Lietuvoje balandis numatomas šiek tiek šiltesnis už daugiametį.“

Taip pat priminė, kad rytoj lygiadienis – astronominio pavasario pradžia, tai reiškia, kad ateinantį pusmetį saulė labiau šildys šiaurinį Žemės pusrutulį. Pagal šias dienas seniau buvo spėjami ateities orai.

„Pavyzdžiui: jeigu kovo 20 dieną pučia pietų vėjas – vasara bus su audromis; kokia bus 21 diena – toks bus ir pavasaris (suprask panašus orų pobūdis); jeigu kovo 22 diena bus šilta, tai bus šilta dar 40 dienų, jei šalta – atvirkščiai. Taigi, jei kam nepriimtinos tiek oficialios, tiek laisvai prieinamos kitos determinuotos prognozės galite kiekvienas sau sudaryti kelių parų, savaičių ar viso sezono prognozę“, – apibendrino G. Stankūnavičius.