Anot STT, iš viso šiuo metu įtarimai pateikti 51 asmeniui, tarp jų – 29 privačių įmonių atstovams ir 22 gydymo įstaigų darbuotojams, iš jų devyni – gydymo įstaigų vadovai.

Iš viso tiriami dvylikos privačių įmonių sandoriai dėl įvairios medicinos technikos ir kitų priemonių pardavimo keturiolikai Lietuvos gydymo įstaigų.

Manoma, kad sandoriai galėjo būti sudaryti po neskaidriai vykusių viešųjų pirkimų.

STT pareigūnai visos Lietuvos mastu tiria daugiau kaip 100 nusikalstamų veikų.

„Surinkti duomenys šiuo metu leidžia įtarti, kad medicinos priemonėmis ir įranga prekiaujančių įmonių atstovai, galimai veikdami įvairiomis neteisėtomis priemonėmis, per ilgesnį nei vienų metų laikotarpį galėjo sudaryti sąlygas įmonėms neteisėtai laimėti įvairių Lietuvos gydymo įstaigų pirkimų už daugiau kaip 3 mln. eurų“, – rašoma STT pranešime.

STT ir Generalinė prokuratūra praėjusią savaitę pranešė apie atliekamą didelės apimties tyrimą dėl korupcijos sveikatos apsaugos sektoriaus viešuosiuose pirkimuose.

Įtarimai tuo metu dėl įvairių korupcinių nusikaltimų buvo pateikti 35 asmenims, keturi iš jų yra privačių įmonių vadovai ir šeši – gydymo įstaigų vadovai.

Tarp įtariamųjų yra Vilniaus miesto klinikinės ligoninės direktorius Narimantas Markevičius, Šeškinės poliklinikos direktorė Daiva Kanopienė, Vilniaus rajono Nemenčinės poliklinikos vyriausiasis gydytojas Olegas Kačanas, Kėdainių ligoninės direktorius Stasys Skauminas, Plungės rajono savivaldybės ligoninės direktorius Antanas Martusevičius ir Radviliškio rajono pirminės sveikatos priežiūros centro direktorė Irena Janušonienė.

Įtarimai taip pat pateikti įmonės „Limeta“ vadovui Virginijui Domarkui, „Limetos NT“ vadovui, abiejų minėtų įmonių akcininkui Kęstučiui Kutkauskui bei „Graina“ vadovui Erlandui Sudeikiui.

Praėjusią savaitę atlikta 150 kratų, rasta 270 tūkst. grynųjų įvairia valiuta. Teisėsauga taip pat teigė užfiksavę galimo kyšio perdavimo momentus.

Viešųjų pirkimų tarnybos (VPT) duomenimis, „Limeta“ ir „Graina“ per pastaruosius dvejus metus laimėjo daugiau kaip 1,7 tūkst. viešųjų pirkimų, jų suma viršija 58 mln. eurų.

Su anksčiau tyrime paskelbtomis šešiomis gydymo įstaigomis „Limeta“ sudarė beveik pusšimtį sutarčių, vertų daugiau kaip pusantro milijono eurų, tuo metu „Graina“ sudarė 35 sutartis, jų vertė daugiau nei 2 mln. eurų.

STT teigimu, tiriama daugiau kaip šimtas nusikalstamų veikų.

Tiriamos tokios nusikalstamos veikos kaip piktnaudžiavimas, papirkimas, prekyba poveikiu, kyšininkavimas, taip pat – apgaulingos buhalterinės apskaitos vedimo, dokumentų klastojimo.

Pasak teisėsaugos, įstaigoms vykdant viešuosius pirkimus „buvo ribojama konkurencija, diskriminuojami kiti tiekėjai“, o sąlygos suderintos taip, kad laimėtų tam tikros proteguotos įmonės.

Daugumai įtariamųjų skirtos kardomosios priemonės – rašytiniai pasižadėjimai neišvykti. Vienas įtariamasis – E. Sudeikis – suimtas. Prokuratūra prašė suimti ir V. Domarką bei K. Kutkauską, tačiau teismas šių prašymų netenkino.

STT Centrinės tyrimų valdybos tyrimą kontroliuoja, organizuoja ir jam vadovauja Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento bei apygardų prokuratūrų Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo skyrių prokurorų grupė.