Ši tvarka įsigalios nuo kovo 10 dienos.

„Visi asmenys, grįžtantys ar atvykstantys į Lietuvos Respubliką keleivių vežimo tarptautinio susisiekimo maršrutais reguliariais, specialiais ir užsakomaisiais reisais (visų rūšių transportu), privalo turėti dokumentą (su vertimu į lietuvių, anglų ar rusų kalbą) apie asmeniui ne seniau nei 72 val. laikotarpiu prieš grįžtant ar atvykstant į Lietuvos Respubliką atliktą tyrimą COVID-19 ligai nustatyti ir gautą neigiamą tyrimo atsakymą (serologinių antikūnų tyrimų atsakymas nepripažįstamas)“, – rašoma Vyriausybės nutarime.

Be kita ko, keleivių vežimą organizuojančios įmonės privalo „užtikrinti, kad į transporto priemones nepatektų keleiviai, neturintys COVID-19 tyrimo ir gauto neigiamo tyrimo atsakymo“.

Kaip vėliau per spaudos konferenciją sakė sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, toks sugriežtinimas reikalingas atsižvelgiant į naujas koronaviruso atmainas ir tai, kad ne visi žmonės Lietuvoje užsiregistravę tyrimui atvyksta jo pasidaryti.

„Aišku, turime didelį būrį žmonių, kurie rodo gražų pavyzdį, bet bėda yra ta, kad viruso platinimui ir jo plitimui gali padėti net ir nedidelė grupė žmonių. (...) Taip, tai nėra malonus sugriežtinimas, bet, deja, matome, kad šalys juda ir link tokių sugriežtinimų. Mūsų kaimynė Latvija jau šitą sugriežtinimą yra įsivedusi nuo sausio pradžios“, – kalbėjo jis.

Išimtys taikomos ekipažų ir įgulų nariams, tranzitu per Lietuvą vykstantiems asmenims, asmenims iki 16 metų, taip pat paskiepytiems ar persirgusiems žmonėms, kai diagnozė patvirtinta „remiantis teigiamu SARS-CoV-2 PGR tyrimo ar antigeno testo rezultatu“.

Iki šiol tokią tvarką reglamentavo operacijų vadovo sprendimai, kuriuose buvo numatyta, kad atvykstantieji ar grįžtantieji iš paveiktų šalių sąraše esančių valstybių turi turėti ne seniau nei prieš dvi paras iki atvykimo atliktą COVID-19 tyrimą arba jį pasidaryti Lietuvoje.

Dulkys apie išankstinį testą prieš atvykstant į Lietuvą: siekiama apsisaugoti nuo viruso mutacijų

Vyriausybei numačius prievolę COVID-19 testu pasirūpinti dar prieš atvykstant į Lietuvą, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys sako, kad taip siekiama sumažinti viruso mutacijų plitimo šalyje grėsmę.

„Kaip žinoma, Vyriausybė ne taip seniai pradėjo genomo sekoskaitos tyrimus, ir tie tyrimai mums duoda rezultatų, deja, ne tokių, kokių mes norėtume. Vilniuje, Kaune, Kėdainiuose, Marijampolėje, Vilkaviškyje jau matome britiškos atmainos mutacijų“, – teigė jis.

Anot A. Dulkio, taip nuspręsta daryti remiantis ir kaimyninių šalių patirtimi.

„Palaikome aktyvų bendradarbiavimo ryšį su kaimynėmis šalimis. Dauguma šalių jau pradeda eiti tokio išankstinio testo reikalavimo link, kad būtų daugiau užtikrinta mūsų žmonių sveikatos apsauga. Turime pripažinti, kad ne visi atvykę ir užsiregistravę testui (...) to laikosi ir nuvyksta į mobiliuosius punktus tų testų atlikti“, – sakė jis.
„(...) Prisigretinome su savo taisyklėmis prie kaimynų, nes, deja, mutacijų paslaptingumas ir prognozės kitose šalyse kelia nerimą, todėl ėmėmės papildomų priemonių“, – pridūrė jis.