Prognozėje jis rašė, kad šalčiai Lietuvoje kiek užtruko, „bet artimiausiu metu laukiamas atlydys ir tai, turbūt, gera žinia“.

„Net ir –20 °C laipsnių šaltis šiuo metų laiku, dėl palyginti ilgos dienos trukmės, popiečio valandomis sumažėja bent 10–12 laipsnių. Aišku, oro temperatūros paros kaita labai priklauso ir nuo oro masės savybių, debesų kiekio ir jo kaitos bei nuo mikroklimatinių vietovės savybių. Pavyzdžiui, šiandien žemiausia oro temperatūra fiksuota Dūkšte (–23,6 °C), vakar – Utenoje (–26,2 °C), o antradienį – Varėnoje (–21,9 °C)“, – rašė G. Stankūnavičius.

Jis teigė, kad visoms minėtoms meteorologinėms stotims yra būdingas dažnesnis ekstremalios oro temperatūros pasikartojimas.

„Dūkšte – vidutiniškai per sezoną, o Utenoje ir Varėnoje susidarius palankioms cirkuliacijos sąlygoms (silpnas vėjas, mažai debesuoti orai). Utenoje taip yra dėl vietos reljefo, o Varėnoje – dėl dirvožemio savybių. Nors pastarosiomis dienomis rytais atrodė šalta – vasario mėnesio šalčio rekordų nebuvo pasiekta“, – teigė jis.

Nebūdingi reiškiniai JAV

Kaip žinia, kitoje pasaulio pusėje – JAV, šią savaitę šalta net ir ten, kur stiprūs šalčiai nėra būdingi. Tokius reiškinius G. Stankūnavičius vadino anomaliu šalčiu.

„Pavyzdžiui, Dalase, trečiame pagal dydį Teksaso valstijos mieste, minimali oro temperatūra antradienį ir trečiadienį nukrito iki –15 – –17 °C, o maksimali (antradienį) nesiekė –5 °C. Kad tai labai anomalus šaltis rodo ir vidutinė vasario mėnesio temperatūra, kuri šiame mieste būna apie +5 – +16 °C“, – rašė klimatologas.

Nedideli šalčiai atkeliavo net ir iki Meksikos įlankos, kurios priekrantės vandens temperatūra siekia +15 – +17 °C.

„Hiustone oro temperatūra antradienio naktį nukrito iki –10,6 °C, o Braunsvilyje (piečiausias didesnis Teksaso ir visos JAV miestas), kuris priklauso tropikų klimato juostai – iki –2,2 °C“, – feisbuke rašė G. Stankūnavičius.

Jis teigė, kad jeigu į Baltijos regioną šalčiai atkeliavo gana lėtai iš šiaurinės Eurazijos dalies, tai į JAV pietus – gana greitai, per mažiau nei savaitę – iš Kanados Manitobos ir Saskačevano provincijų pietinės dalies (apie 50–53 ° š. pl.).

„Artimiausiu metu anomaliai šalti orai vis dar laikysis JAV Vidurio vakaruose ir pietuose, tačiau tokios ekstremalios oro temperatūros jau nelaukiama. Priešingai, Kanados vakarinėje ir centrinėje dalyse bus pavasariškai šilta“, – dėstė jis.

Laukia atlydys

Klimatologas G. Stankūnavičius aiškino, kad labai šalta oro masė, esanti virš sausumos, paprastai būna nepaslanki dėl didesnio savo tankio. Todėl ją nustumti gali tik intensyvus ir didelio masto veiksnys, pavyzdžiui, gilus ciklonas.

„Kaip tik toks Atlanto ciklonas šiandien artinasi prie Škotijos vakarinės pakrantės (slėgis centre 960 hPa), kuris per artimiausias dienas sulėtės, nuslinks link Norvegų jūros, o savo cirkuliacijos sistema pradės „pumpuoti“ orą nuo Šiaurės Atlanto subtropinių ir vidutinių platumų akvatorijų“, – rašė klimatologas.

G. Stankūnavičius teigė, jog šeštadienį per Lietuvos teritoriją iš pietvakarių praslinks atmosferos frontas ir atneš nedidelį sniegą ir šlapdribą, daugiausia rytiniuose rajonuose.

„Visur atšils, labiausiai vakarinėje ir pietvakarinėje Lietuvos dalyje. Vidutinė paros oro temperatūra ten taps teigiama, o maksimali kils iki +5 °C, o kai kur ir aukščiau. Rytinėje Lietuvos dalyje vidutinė paros oro temperatūra beveik visą savaitę išliks artima 0 °C“, – teigė jis.

Klimatologas prognozavo, kad atlydys Lietuvoje užsitęs bent savaitę ar daugiau, o ryškesnių oro pokyčių galėtume laukti kovo pradžioje.

Pastarasis atlydys šįkart kartą turėtų užsitęsti bent savaitę ar ilgiau. Žymesnių orų pokyčių galėtume laukti tik kovo pradžioje, rašė G. Stankūnavičius.

„Šis laikotarpis bus palankus intensyviam sniego dangos tirpimui Lietuvoje, tačiau potvynio upėse pradžios galėtume sulaukti nebent dar kitą savaitę, jeigu šilti orai užsibus ilgiau“, – teigė jis.

Vakarinėj ir pietvakarinėje Europos dalyje jau laukia pavasariški orai

Vakarų Europos upėse – Maso, Ronos, Senos upėse ir Reino vidurupio baseine – įvairaus intensyvumo potvyniai numatomi jau kitos savaitės pirmoje pusėje.

„Beje, Vakarų Europai nėra būdingi pavasario potvyniai, bet šiemet galimų potvynių pikas atitinką būtent šį laikotarpį dėl susidariusios laikinos sniego dangos, o kai kur ir įšalo. Kitą savaitę tikro pavasario orai numatomi vakarinėje ir pietvakarinėje Europos dalyje“, – rašė VU Hidrologijos ir klimatologijos katedros docentas G. Stankūnavičius.

Prancūzijoje, Beneliukso šalyse bei šiaurės vakarinėse Vokietijos žemėse dienos temperatūra sieks +15 – +18 °C, o pietvakarių Prancūzijoje ir Pietų Portugalijoje – iki +18 – +20 °C. Vyraus daugiausia be kritulių orai, išskyrus Pirėnų pusiasalį, Britų salas ir Skandinaviją.

Anot G. Stankūnavičiaus, Europos vidutinės trukmės prognozių centro duomenimis kovo pirmąjį ir antrąjį dešimtadienį visame pietinės Baltijos regione numatoma oro temperatūra artima vidutinei daugiametei, o artimiausias atvėsimas laukimas pirmomis kovo mėnesio dienomis.