„Turime unikalią progą stebėti, kaip gimsta ir auga melagienos“, – rašoma Statistikos departamento pranešime.

Toliau pateikiamas pilnas pranešimas:

Atkreipiame dėmesį, kad Širvintų rajono merės Ž. Pinskuvienės skelbiamoje informacijoje yra netikslumų, kuriuos norime dekonstruoti.

1. Širvintų rajono merė rašo:

Ir... Palyginti neišeina. Nes jame rodoma, kad per 14 d. atvejų yra 40.

Skirtumas nedidelis, ne tūkstantinis, bet svarbus tuo, kad turėdami 40 atvejų per 14 dienų esame raudonojoje C3 zonoje, o turėdami 23 – tiek, kiek matome „Juvare“ sistemoje – būtume C2 zonoje.

Sutikite, tarp 23 ir 40 lygybės ženklo nepadėsi.

„Negalima palyginti, bet palyginsime.“

Karantino (atlaisvinimo) kontekste svarbiausias rodiklis – naujų atvejų skaičius per 14 dienų 100 tūkst. gyventojų – ir tai yra 221 Širvintų rajone.

Merė tuo tarpu iliustracijoje raudonai apibraukia šiuo metu statistiškai sergančių skaičių – 40, tačiau tuo pat metu teigia, kad ima „40 atvejų per 14 dienų“ – kas apskritai neegzistuoja. Ir lyg neužtektų painiavos, palygina šį skaičių su kitos – NVSC Juvare – sistemos operatyviais duomenimis, kurie apskritai negali būti lyginami, nes nesutampa atvejų:

· priskyrimas parai (Lietuvos statistika priskiria 00.00–23.59, kaip priskiria NVSC, komentuoti negalime, nes nežinome)

· priskyrimas administracinei teritorijai (Lietuvos statistika priskiria vertindamas prioriteto tvarka: a. Registracijos metu tyrimui mobiliame punkte asmens nurodyta savivaldybė; b. Jei tokios nėra, yra parenkama pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios yra prisirašęs tiriamas asmuo, savivaldybė; c. Asmens deklaruotos gyvenamosios vietos Lietuvoje savivaldybė; d. Jei ir tokios nėra, tada naudojama tyrimą užsakiusios įstaigos savivaldybė; kaip priskiria NVSC, komentuoti negalime, nes nežinome).

· pats atvejis apibrėžiamas kitaip (Lietuvos statistika atvejus skaičiuoja: teigiami laboratorijų testai + šeimos gydytojų diagnozuota COVID-19 liga, NVSC: teigiami laboratorijų atvejai)

Tarp kitko praėjusią parą Širvintų rajone fiksuotas vos 1 naujas teigiamas COVID-19 atvejis.

2. Širvintų rajono merė remiasi NVSC vadovo interviu, kuriame šis abejoja dabar taikoma metodika, lygindamas pomidorus su agurkais: „Jam nerimą kelia tai, kad nesutampa NVSC ir Statistikos departamento skelbiami COVID-19 duomenys apie užsikrėtimo atvejus. Jeigu vakar NVSC duomenimis per parą buvo apie 600 COVID-19 užsikrėtusių asmenų, Statistikos departamentas skelbė tik apie 500 tokių atvejų.“

Lietuvos statistika skelbia naujus atvejus, kurie registruoti ankstesnę parą (00.00–23.59). Ankstesni atvejai, apie kuriuos sužinoma per deklaruojamąją parą, retrospektyviai atnaujinami ir priskiriami tai parai, kuria jie ir registruoti e. sveikatoje. Taip išvengiama savaitgalinių kritimų statistikoje, o duomenų analitikai gali analizuoti tikram įvykio laikui priskirtus duomenis.

Lietuvos statistikos departamentas, vadovaudamasis valstybės lygio ekstremaliosios situacijos valstybės operacijų vadovo sprendimu skelbia informaciją iš pirminio šaltinio, t. y. e. sveikatos, ir rengia rodiklius metodiškai (žr. https://osp.stat.gov.lt/covid-19-rodikliu-apibrezimai). Tai buvo padaryta todėl, kad duomenys būtų palyginami ir tvarkingi. Dar kartą primename, kad NVSC sistemos ir Valstybės duomenų valdysenos informacinės sistemos duomenys yra nelygintini, nes skiriasi:

· priskyrimas parai (Lietuvos statistika priskiria 00.00–23.59, kaip priskiria NVSC, komentuoti negalime, nes nežinome)

· priskyrimas administracinei teritorijai (Lietuvos statistika priskiria vertindamas prioriteto tvarka: a. Registracijos metu tyrimui mobiliame punkte asmens nurodyta savivaldybė; b. Jei tokios nėra, yra parenkama pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, prie kurios yra prisirašęs tiriamas asmuo, savivaldybė; c. Asmens deklaruotos gyvenamosios vietos Lietuvoje savivaldybė; d. Jei ir tokios nėra, tada naudojama tyrimą užsakiusios įstaigos savivaldybė; kaip priskiria NVSC, komentuoti negalime, nes nežinome).

· pats atvejis apibrėžiamas kitaip (Lietuvos statistika atvejus skaičiuoja: teigiami laboratorijų testai + šeimos gydytojų diagnozuota COVID-19 liga, NVSC: teigiami laboratorijų atvejai)

Po pasirodžiusio Statistiko departamento pranešimo, savo feisbuko paskyroje sureagavo ir Ž. Pinskuvienė

„Tai bent sunervinau Statistikos departamentą, kad penktadienio vakarą tokie pasiteisinimai ištransliuojami. Labai tikiuosi, kad energijos užteks ir duomenims suvienodinti, ne tik tuščiai aiškintis. Artėjant savaitgaliui – skambi antraštė! Suprantu, kad nepatogiai sujudinau šią temą“, – rašo politikė.

Anot jos, duomenys iš paskutinių 14 dienų Širvintų rajone nesutampa.

„Kad būtų iki galo aišku, pasitaisau ir aš savo techninę klaidą Excelyje iš 23 į 22. Dar ir mokyklinę formulę užrašau, kad visiems matematikams galutinai būtų viskas aišku. Bet nei 40, nei 32 nėra lygu 22. O Statistikos departamentas po vakarykščio viešo pareiškimo apie kur kas tikslesnius skaičius, pareiškia – „kaip priskiria NVSC, komentuoti negalime, nes nežinome“. Nesiteisinkite, tikiu, kad per šią savaitę sutvarkę sergančiųjų duomenis, įveiksite ir šią užduotį. Nes, kaip patys teigiate, 14 dienų duomenys yra svarbiausi“, – rašo Ž. Pinskuvienė

Skaičiai nesutapo

Portalui Delfi pirmadienį ryte pasakojo Širvintų rajono merė, buvo pastebėta, kad informacija, kuri nurodyta bendrajame sergamumo koronavirusu šalyje žemėlapyje ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) savivaldybei pateikti išsamūs duomenys yra skirtingi.

Savivaldybės specialistai pamatė, kad NVSC atsiųstame Širvintų rajone sergančių asmenų sąraše yra ir jų seniai nuo COVID-19 pasveikusi kolegė.

Ž. Pinskuvienės teigimu, šeštadienį savivaldybė toliau tikrino rajone koronavirusu sergančių gyventojų sąrašus ir įpareigojo gydymo įstaigas patikslinti informaciją. „Kai kurios gydymo įstaigos susitvarkė ir jau 20 žmonių pamažėjo“, – pažymėjo Ž. Pinskuvienė.

Ji stebėjosi, kodėl, tiek lėšų skiriant įvairių sistemų tobulinimui, iki šiol nėra vieningos sistemos sveikatos sektoriuje – anot merės, jei pasveikusiam žmogui „Sodroje“ nutraukiamas nedarbingumo laikotarpis, tai turėtų automatiškai matytis ir e.sveikatos sistemoje.

Tokiu būdu, atkreipė dėmesį Ž. Pinskuvienė, krūviai gydytojams apmažėtų. Merė taip pat pažymėjo, kad daugiausia tokios netikslios informacijos pastebėta privačiuose gydymo centruose. Kiek vėliau Širvintų merė feisbuke pasidalino ir dar viena informacija – pasirodo, kad, jei su šeimos gydytoju nesusisiekia pats pacientas, jis, net ir praėjus saviizoliacijos laikotarpiui, sistemoje matomas kaip toliau sergantis.

„Jei Jums buvo atliktas COVID-19 testas, gavote teigiamą atsakymą, bet nesusisiekėte su savo šeimos gydytoju ir apie tai nepranešėte, faktas apie Jūsų pasveikimą taip pat nebus patvirtintas (ir toliau bus sistemoje kaip sergantis). Tą svarbią „varnelę“ uždėti teisę turi tik šeimos gydytojas. Ir visai nesvarbu, kad galbūt jautėtės pakankamai gerai, kad sulaukęs NVSC nurodymų, izoliavotės, o išbuvęs paskirtą saviizoliacijos laiką pasveikote ir gyvenote toliau. Juk ir sirgusių besimptome forma buvo ne vienas“, – rašė feisbuke Ž. Pinskuvienė.

Pasak jos, šeimos gydytojas pažymėti kiekvieną pacientą kaip pasveikusį galėtų tik tuo atveju, jei kasdien tikrintų visų savo pacientų elektronines sveikatos korteles.

„Mano nuomone, ypač pandemijos metu, kai šeimos gydytojai ir taip dirba padidintu krūviu, toks sistemos absurdiškas veikimas yra tiesiog nesuvokiamas. Ar gali medikas, pas kurį yra prisirašę nuo 1000 iki 2000 pacientų, nuolat tikrinti visas jų korteles, ieškodamas, kuris galbūt susirgo, o kurį jau reikia patvirtinti kaip pasveikusį? Turint omeny, kiek valstybė investavo į sveikatos įstaigų sistemų tobulinimą, kiek projektų skambiais pavadinimais buvo įgyvendinta, tai tiesiog sunkiai suvokiama“, – pabrėžia Širvintų rajono merė.

Ž. Pinskuvienės teigimu, sistemas reikėtų tobulinti, kad būtų išvengta tokių situacijų.

Šaltinis
Temos
Griežtai draudžiama DELFI paskelbtą informaciją panaudoti kitose interneto svetainėse, žiniasklaidos priemonėse ar kitur arba platinti mūsų medžiagą kuriuo nors pavidalu be sutikimo, o jei sutikimas gautas, būtina nurodyti DELFI kaip šaltinį.
www.DELFI.lt
Prisijungti prie diskusijos Rodyti diskusiją (1687)