Sveikatos apsaugos ministerija pirmąja naujos vakcinos siunta nusprendė skiepyti pedagogus iki 55 metų.

Galutinio sprendimo dėl amžiaus ribos naudojant kitas siuntas A. Dulkys dar nepriėmė. Jo atstovė spaudai Aistė Šuksta BNS sakė, kad ministras pasirašė pavedimą Valstybinei vaistų kontrolės tarnybai pateikti išvadas dėl amžiaus ribos nustatymo. Pasak jos, tarnyba iki šiol pateikė klinikinių tyrimų apžvalgą, bet to nepakanka.

Europos vaistų agentūra praėjusią savaitę leido naudoti „AstraZeneca“ vakciną skiepijant visus suaugusius Europos Sąjungos šalių piliečius, tačiau kartu atkreipė dėmesį, kad šiuo metu nėra pakankamai tyrimų rezultatų, ar vakcina suteikia efektyvią apsaugą vyresniems nei 55 metų žmonėms.

Europos valstybės kol kas laikosi skirtingų pozicijų. Britai vakciną naudoja visoms amžiaus grupėms, kai kurios Europos šalys nustatė 65, 60 arba 55 metų slenkstį.

Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos vadovas Gytis Andrulionis sako, kad abejonių dėl vakcinos saugumo nėra, kol kas tik trūksta duomenų dėl jos efektyvumo lygio vyresniems žmonėms. Jo teigimu, apsisprendžiant dėl to, ką skiepyti, svarbu įvertinti ne tik vaisto duomenis, bet ir tai, kad šios vakcinos kiekis yra ribotas.

„Vakcina registruota centriniu būdu Europos vaistų agentūroje ir ji registruota kaip vaistas, skirtas naudoti 18 metų ir vyresniems žmonėms. Kontrindikacijų arba draudimo naudoti vaistą kažkurioje amžiaus grupėje nėra. Tiesiog vakcinos veiksmingumas nebuvo tiksliai nustatytas vyresnio amžiaus žmonių grupėje, nes jų tyrimuose dalyvavo šiek tiek per mažai ir imuninio atsako duomenys buvo šiek tiek mažesni vyresnių nei 65 amžiaus grupėje. Tačiau pabrėšiu kad vakcina buvo saugi ir kokybiška visoms amžiaus grupėms, neišskiriant nieko“, – LRT Žinioms šeštadienį sakė G. Andrulionis.

„Kita vertus, tarnyba atkreipia dėmesį, kad šiuo metu, esant pandemijos situacijai, vaisto duomenys yra tik viena iš dedamųjų detalių sprendimui priimti, nes sprendžiant, ar vyresnei žmonių grupei šią vakciną skirti, ar kurį laiką jų nevakcinuoti, yra kur kas platesnis ribotų sveikatos išteklių skirstymo klausimas“, – teigė jis.

Buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sukritikavo valdžios poziciją. Jo teigimu, duomenų apsisprendimui yra pakankamai, o dabar atsisakant skiepyti vyresnius žmones gali būti mažinamas pasitikėjimas vakcina. Pasak valstiečių „atstovo“, net jei vakcinos efektyvumas vyresniems žmonėms yra mažesnis, ji vis tiek teikia naudą.

„Tai norisi paklausti vyriausybės: koks planas? Neskiepijate vyresnio amžiaus asmenų, tai ką su jais darote? Laikote izoliacijoje, kol atvažiuos pakankamas kiekis kitų vakcinų? Ir dar kartą pastebėsiu. Tokiomis žinutėmis tiesiog šaudotės sau į kojas. O kas bus kai tų tyrimų vyresnei amžiaus grupei atsiras daugiau, abejonę jūs jau pasėjote. Ką pjausit?“, – feisbuke rašė A. Veryga.