Visgi jei pedagogas nei skiepysis, nei testuosis, darbdavys turės teisę jį laikinai nušalinti nuo darbo, nemokėti jam darbo užmokesčio iki tos dienos, kol jis pasitikrins, ar neserga, arba perkelti jį į kitą darbą toje pačioje darbovietėje.

„Pedagogai turi teisę pasiskiepyti, bet jokiame teisės akte nėra prašyta prievolės. Pačioj ministerijoj mes tikimės, kad pedagogai bus protingi, įvertins padėtį, ir tai padarys“, – per spaudos konferenciją ketvirtadienį sakė ŠMSM kancleris Tomas Daukantas.

„Ką pedagogai privalo daryti, jei nesivakcinuoja, privalo testuotis, ar neserga užkrečiama liga. Jei to nepadaro, atsiranda tam tikros prievolės darbdaviui, jei darbdavys turi duomenis, kad pedagogas nėra pasiskiepijęs ir nesitestuoja nuo užkrečiamų ligų, jam atsiranda prievolė nušalinti tokį asmenį ir nemokėti atlyginimo iki tol, kol nepateiks pažymos, kad neserga ir gali dirbti tokį darbą“, – sakė T. Daukantas.

Pasak jo, tokią nušalinimo nuo darbo tvarką numato Žmonių užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės įstatymas ir ji galioja ne tik konkrečiai koronaviruso pandemijos, bet bet kokios užkrečiamos ligos atveju.

„Jei nesiskiepija, tai žmogaus apsisprendimas, bet manome, kad tai būtų mažuma. Jeigu žmogus apsisprendžia tikrai nesiskiepyti, jam atsiranda prievolė testuotis, jei nesiskiepia ir nesitestuoja nuo užkrečiamų ligų, tada jau atsiranda darbdaviui prievolė, vadovui pareiga nušalinti“, – teigė kancleris.

Pedagogų skiepijimas pradėtas, tačiau tik pavienėse savivaldybėse

Šią savaitę pradėtas ugdymo įstaigų darbuotojų skiepijimas nuo COVID-19, tačiau tik pavienėse savivaldybėse.

„Pedagogų vakcinavimas pradėtas tik pavienėse savivaldybėse. Visose savivaldybėse pedagogai bus skiepijami kitą savaitę“, – BNS ketvirtadienį sakė Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) atstovas Julijanas Gališanskis.

„Planuojama, kad per dvi savaites visi norintys ikimokyklinio, priešmokyklinio ir pradinio ugdymo darbuotojai bus paskiepyti pirma vakcinos doze“, – pridūrė jis.

Jis žadėjo vėliau ketvirtadienį patikslinti, kuriose savivaldybėse pradėti skiepyti mokytojai.

Planuojama paskiepyti 30 tūkstančių

Ministerijos duomenimis, jau paskiepyta 1,2 tūkst. ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigų darbuotojų bei 140 žmonių, dirbančių pradinio ugdymo įstaigose.

SAM teigimu, skiepijami ne tik mokytojai, bet ir kiti švietimo įstaigų darbuotojai, turintys kontaktą su mokiniais.

Iš viso planuojama paskiepyti 30 tūkst. pedagoginių darbuotojų, didžioji dalis jų dirba ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose – apie 16,2 tūkst., bendrojo ugdymo įstaigose – apie 6 tūkst., specialiose mokyklose – 1,3 tūkstančio.

Kiti švietimo darbuotojai sudaro dar apie 30 proc. personalo, skaičiuojant nuo pedagoginių darbuotojų skaičiaus.

Skiepijimas nuo koronaviruso Kauno klinikose
Foto: Kauno klinikos

SAM teigimu, ugdymo įstaigų darbuotojų vakcinavimas pradėtas jau dabar, nes švelninant karantino sąlygas švietimo darbuotojai grįš į mokyklas ir atnaujins kontaktinį darbą.

Pagal operacijų vadovo nustatytus reikalavimus, prioriteto tvarka šiuo metu skiepijami pedagogai, ugdantys ikimokyklinio ir priešmokyklinio amžiaus vaikus, taip pat pradinukų mokytojai ir mokytojai, kurie dirba su specialiųjų ugdymosi poreikių turinčiais vaikais.

Šiuo metu ministerija negali pateikti tikslių skaičių, kiek pedagogų jau paskiepyta. Sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, jų yra apie 1200 visoje Lietuvoje.

Iki šios dienos daugiausia pedagogų paskiepyta Kaune, taip pat Druskininkuose, Molėtų, Kelmės ir Rokiškio rajonuose.

ŠMSM duomenimis, prioritetine tvarka vakcinuojamų pedagoginių darbuotojų yra apie 30 tūkst. Didžioji dalis šių žmonių dirba ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo įstaigose – apie 16,2 tūkst., pagal pradinio ugdymo programas – apie 6 tūkst., specialiose mokyklose – 1,3 tūkst. pedagoginių darbuotojų.

Kiti švietimo darbuotojai sudaro dar apie 30 proc. personalo, skaičiuojant nuo pedagoginių darbuotojų skaičiaus.

Bendrojo ugdymo mokyklose iš viso dirba 27,2 tūkst. mokytojų. Iš viso yra apie 55 tūkst. pedagoginių darbuotojų, dirbančių ikimokyklinio, priešmokyklinio ir bendrojo ugdymo sistemoje.