Duris atverti nuo pirmadienio planuojančios Panevėžio miesto ir rajono mokyklos vis dar skaičiuoja, kiek tokių mokinių sulauks. Kol kas manoma, kad į švietimo įstaigas mieste sugrįš daugiau nei 200, Panevėžio rajone – apie 60 mokinių. Tačiau ir susirinkę į klases jie mokysis nuotoliniu būdu.

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos duomenimis, šiuo metu yra apie 14 tūkst. mokinių, kuriems reikia pagalbos mokantis nuotoliniu būdu – padėti prisijungti prie nuotolinių pamokų, stiprinti mokymosi motyvaciją. Dar 11 tūkst. mokinių patiria mokymosi trukdžių dėl nepakankamos technologinės įrangos namuose.

Kol kas nei Panevėžys, nei Panevėžio rajonas tikslių skaičių, kiek vaikų kitą savaitę susirinks į mokyklas, neturi. Pagal nustatytą tvarką, sprendimus, kurie vaikai ateis į klases, priima mokyklų vaiko gerovės komisijos. Į jų posėdžius kviečiami prisijungti ir tėvai bei mokiniai. Tokie posėdžiai vyksta kaip tik šiomis dienomis.

Preliminariais penktadienio duomenimis, į miesto mokyklas turėtų ateiti 215 vaikų, iš jų daugiausia – 5–8 klasių mokiniai. Panevėžio miesto savivaldybės Švietimo skyriaus vedėjo pavaduotojo Eugenijaus Kuchalskio teigimu, toks mokymasis vienose mokyklose prasidės nuo pirmadienio, kitose – nuo antradienio. Iki to laiko mokykloms teks išspręsti nemažai organizacinių dalykų – surasti, kas mokinius prižiūrės, kaip jie bus maitinami, ar pačios įstaigos turės reikiamą skaičių kompiuterių, nes per karantiną nemažai jų išdalyta į namus.

„Kai kurie tėvai galvoja, kad vaikui mokykloje vyks įprastos pamokos. Taip nebus. Jis mokysis nuotoliniu būdu. Kitaip sakant, kaip turėtų dirbti namuose, taip dirbs mokykloje. Bet priežiūra turės būti“, – teigė E. Kuchalskis.

Besimokančius vaikus prižiūrės mokyklos personalas. Tai gali būti mokytojų padėjėjai, pagalbos specialistai.

Bėdos išlįs vėliau

Pasak E. Kuchalskio, tokia pagalba bus skirta mokiniams, neturintiems sąlygų mokytis namuose. Taip pat tiems, kurie neprisijungia į pamokas, neruošia namų darbų, nesimoko. Mokyklos kasdien informuos Švietimo skyrių, kiek vaikų turėjo ateiti į mokyklą ir kiek atėjo.

Švietimo specialistas neatmeta, kad ateityje, po metų, dvejų ar net vėliau, veikiausiai išryškės nuotolinio mokymosi spragos. Anot jo, ir dabar tėvai kreipiasi, kad vaikai ko nors nesupranta. Nors nuotolinės konsultacijos teikiamos, tačiau, joms vykstant tiesiogiai, dalis vaikų suprasdavo geriau.

„Mokymosi kokybė, ypač tiems, kuriems reikia pagalbos, dėl nuotolinio mokymosi tikrai nepagerėjo“, – pastebi E. Kuchalskis.

Anot jo, atsiranda ir kitų problemų. Anksčiau mokiniai prie kompiuterių ir telefonų sėdėdavo tik po pamokų, o dabar – kone ištisą dieną.

Žinios ar pažymys

Panevėžio Mykolo Karkos pagrindinės mokyklos direktorius Alfredas Paberžis sako, kad kol kas mokykloje neįvyko vaiko gerovės komisijos posėdis, tad žinomas tik preliminarus sugrįšiančių vaikų skaičius. Tokių kol kas – keturi. Du iš jų namuose nesijungia į pamokas. Dėl į mokyklą kulniuosiančių kelių mokinių, direktoriaus teigimu, sunkumų nekils – įstaigai pakanka ir mokytojų padėjėjų, ir technikos. A. Paberžio manymu, realiausia, kad nuotolinės pamokos mokykloje prasidės nuo antradienio.

Jo teigimu, sunku pasakyti, kiek toks ilgas nuotolinis mokymasis turės įtakos mokymosi rezultatams.

„Didžiausia problema, manau, gimnazijoms. Duoda užduočių ir visi atsiunčia atsakymus, vertus šimtuko. Ar tarp tų pažymių ir realių žinių tikrai nėra skirtumo?“ – svarsto direktorius.

Iššūkis – pamaitinti

Panevėžio rajone, preliminariais duomenis, kitą savaitę į mokyklas turėtų sugrįžti apie 60 mokinių.

Rajono savivaldybės Švietimo, kultūros ir sporto skyriaus specialistės Sigitos Jasiūnienės teigimu, 1–4 klasių mokinių turėtų būti apie 17, 5–8 klasių – 38, 9–12 klasių – 6. Jie maždaug tolygiai pasiskirstę per visas mokyklas. Jos atsiveš mokinius į pamokas. Ir dabar rajone yra keletas pradinukų, kurių namuose labai sunkios sąlygos mokytis, tad jie nuotoliniu būdu mokosi mokyklose.

Krekenavos Mykolo Antanaičio gimnazijos direktorius Vaidas Pocius penktadienį iki pietų dar negalėjo tiksliai pasakyti, kiek vaikų sugrįš į mokyklą. Manoma, kad jų galėtų būti iki dešimties. Pasak V. Pociaus, standartinis kabinetas yra maždaug 50 kv. m, tad pagal higienos normas jame galėtų būti iki 5 vaikų. Kadangi mokykla apima didelę teritoriją, vaikams atvežti prireiks ne vieno autobusiuko – juos reikės suvežti iš skirtingų gyvenviečių. Didesnis iššūkis, direktoriaus manymu, kyla dėl maitinimo. Maitinti vos kelis vaikus būtų didelės išlaidos ir maitintojas greičiausiai nesutiks.

„Turint omenyje, kad tik toks vaikų skaičius, maitinimas kelia didžiausią galvos skausmą. Manome, kad susitarsime, jog tėvai įdėtų vaikams ko nors užkąsti“, – ir tokį variantą svarsto direktorius.

Praradimai neišvengiami

V. Pociaus teigimu, vaikams tikrai reikalinga pagalba ir tokį Vyriausybės atlaisvinimą vertina teigiamai. Jo teigimu, yra mokinių, kurių šeimose nėra nei interneto, nei jokio išmaniojo įrenginio.

Direktorius neabejoja, kad nuotolinis mokymasis mokinių rezultatams atsilieps, ir jau dabar tą mato.

„Šiandien pasakyti, kokios mokymosi spragos ir mokymosi praradimai, dar negalime, bet tiek mokytojai, tiek administracija bendraudami su tėvais bendrai sutariame, kad praradimai bus neišvengiami. Nuotolinis mokymas nėra lygiavertis įprastam kasdieniam mokymui klasėje“, – neabejoja V. Pocius.