„Pats pavojingiausias yra pirmasis sniegas, ypač drėgnas ir kada sninga be vėjo. Kada ant šakų vienodai leidžiasi ir susikaupia dideli sniego ištekliai. Nes miškuose ant žemės ir dabar sniego yra palyginus nedaug. Visas sniegas yra ten, ant šakų“, – LNK žinioms aiškino gamtininkas Selemonas Paltanavičius

Svoris medžius veikia skirtingai. Eglėms pavojaus nėra, jų šakos pasvirusios žemyn, todėl sniegas nučiuožia. Pavojingiausia pušims – jų šakos stiebiasi į viršų, sniegas jas nusveria.

Sinoptikai sako, kad artimiausiu metu sniego sulauksime dar daugiau. O šakų nupurtymas ne tik medžiams, bet ir kitiems augalams tik į naudą.

S. Paltanavičius pasakojo, kad daugelio medžių šakos dėl sniego svorio yra nulenktos iki pat žemės.

„Jeigu mes jas taip paliksime, jeigu sniego danga išsilaikytų iki kokio sniego vidurio, tai tikėtina, kad tie medeliai ir krūmai pavasarį jau neatsities“, – sakė gamtininkas.

Visgi, stebėtis labai nereikia, medžiai lūždavo ir anksčiau, tik žmonių dabar miškuose daugiau.

„Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad medžiai yra palinkę. Yra susidariusios į alėjas panašūs dariniai virš pėsčiųjų takų, jos ganėtinai pavojingos gali būti. Meteorologai pranašauja snygį artėjančiomis dienomis, greičiausiai pavojus tik didės“, – sakė Situacijų koordinavimo skyriaus viršininkas Rimantas Ramanauskas.

Dar didesnė rizika susidaro bet kur ir bet kaip pastatytiems automobiliams.

„Būtų gerai, kad žmonės stebėtų, kas virš jų galvos. Yra tendencija, kad lūžta šiek tiek jaunesni medžiai, labai aukšti ir liauni. Antras dalykas, buvo atvejų, kai nukentėjo fizinių asmenų turtas. Tai reikėtų atkreipti dėmesį, kur paliekamas automobilis ir stebėti, kas galėtų atsitikti“, – teigė R. Ramanauskas.

Sostinėje vien per paskutines snieguotas dienas pranešta apie 140 tokių atvejų. Kol kas didesnės žalos nepridaryta. Tačiau atsitikus blogiausiam būtų galima kreiptis dėl žalos atlyginimo.

Kokių orų tikėtis?

Delfi primena, kad Lietuvos hidrometeorologijos tarnyba praneša, jog trečiadienio orus lems ciklonas, kurio centras suksis virš Baltijos jūros. Dangų dengs tankų debesų sluoksnis, kuris dieną vietomis vakariniuose rajonuose retsykiais praplyš. Snigs, naktį intensyviau Žemaitijoje. Apysmarkis pietinių krypčių vėjas lengvą sniegą pustys. Temperatūra naktį atvės iki 1–4 laipsnių šalčio. Popietę termometrai rodys tarp 2 laipsnių šalčio ir 2 laipsnių šilumos.

Sausio 13 d. Lietuvos orus lems virš Baltijos apsistojęs ciklonas. Naktį snigs, pustys. Kai kur kils trumpa pūga. Vėjas pietryčių, pietų, 8–13 m/s. Žemiausia temperatūra 1–4 laipsniai šalčio. Dieną daugelyje rajonų pasnigs, pustys. Vėjas pietinių krypčių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra nuo 2 laipsnių šalčio iki 1 laipsnio šilumos.

Sausio 14–os naktį daug kur, dieną vietomis nedidelis sniegas. Vėjas rytų, šiaurės rytų, 5–10 m/s. Temperatūra naktį 4–9, dieną 3–8 laipsniai šalčio.

Sausio 15 d. smarkiai atšals. Vietomis nedidelis sniegas. Vėjas šiaurės, šiaurės rytų, 4–9 m/s. Temperatūra naktį 13–18, rytiniuose rajonuose vietomis iki 20, vakariniame šalies pakraštyje 8–12 laipsnių šalčio, dieną 10–15, rytiniuose rajonuose vietomis apie 17, vakariniame pakraštyje 6–9 laipsniai šalčio.

Sausio 16 d. vietomis nedidelis sniegas. Vėjas nepastovios krypties, silpnas. Temperatūra naktį rytiniuose rajonuose 17–22 °C, vakariniuose 11–16, pajūryje apie 9 laipsnius šalčio, dieną 11–16, vakariniuose rajonuose 4–9, pajūryje 1–3 laipsniai šalčio.

Sausio 17–os naktį vakariniuose rajonuose nedidelis sniegas. Vėjas pietinių krypčių, naktį silpnas, dieną 5–10 m/s. Temperatūra naktį rytiniuose rajonuose 14–19, vietomis iki 22, vakariniuose rajonuose 7–12 laipsnių šalčio, dieną 6–11, vakariniuose rajonuose vietomis 3–5 laipsniai šalčio.